1. HABERLER
  2. İÇ HABERLER
  3. İstanbul'da ormana girmek yasak mı? Ormanlara giriş yasaklandı mı son dakika?

İstanbul'da ormana girmek yasak mı? Ormanlara giriş yasaklandı mı son dakika?

Türkiye'nin dört bir yanında meydana gelen orman yangınları nedeniyle bazı valiliklerce ormanlara girişlere yasak getirildi. Bu illerin içerisinde ise İstanbul'un yer alıp almadığı merak edildi. İstanbul'da ormana girmek yasak mı? Ormanlara giriş yasaklandı mı son dakika? Detaylar haberimizde...

İstanbul'da ormana girmek yasak mı? Ormanlara giriş yasaklandı mı son dakika?

Ülkemizde birçok ilde meydana gelen orman yangınları kontrol altına alınmaya çalışılırken bir yandan da valilikler aracılığıyla yeni önlemler alınmaya çalışılıyor. Ormana giriş yasağı gündemdeyken vatandaşın aklına İstanbul'da ormana girmek yasak mı? Ormanlara giriş yasaklandı mı son dakika? Soruları geldi. İşe cevaplar...

İstanbul'da ormana girmek yasak mı? Ormanlara giriş yasaklandı mı?

İSTANBUL'DA ORMANA GİRMEK YASAK MI? ORMANLARA GİRİŞ YASAKLANDI MI?

İzmir ve Kocaeli'den sonra İstanbul'da da ormana girişlere yasak geldi. Karara ilişkin Valilikten açıklama yapıdı. Yapılan açıklamada "Meteoroloji Bölge Müdürlüğü hava tahmin raporlarıyla bölgemizde mevsimsel sıcaklık değerlerinin artacağı, buna dayalı olarak önümüzdeki günlerde oluşabilecek olağanüstü hava halleri nedeniyle, ilimizde orman yangınlarının artabileceği değerlendirilerek, milli servetimiz olan ormanlarımızı yangına karşı korunmak amacıyla aşağıdaki kararlar alınmıştır." denildi.

İstanbul Valiliğince alınan kararların maddeleri şu şekilde:

" Madde 1 –  İstanbul İli Orman Yangınlarıyla Mücadele kapsamında İstanbul İli sınırları içerisindeki ormanlık alanlara girişler, 30.07.2021 – 31.08.2021 tarihleri arasında, 6831 sayılı Orman Kanunu’nun 74. maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 9. ve 66. maddeleri uyarınca yasaklanmıştır.  

Madde 2 – İstanbul İl sınırları içerisinde tüm ormanlık sahalara yetkililerden başkasının girmesi kesinlikle yasaktır.

Madde 3 – Bu ormanlar çevresinde ve içinden geçen yollarda orman kenarında mola vermek ve piknik yapmak, mangal, semaver ve ateş yakmak yasaktır.

Madde 4 – Orman Yasasının 31 ve 32. Maddesi kapsamında olan köyler/Mahalleler başta olmak üzere, orman içi, orman bitişiği ve ormanla ilişiği olmayan köyle/Mahalleler de dahil olmak üzere anız, bağ-bahçe, zeytinlik ve tarla temizliğinden meydana gelen dalların ve her türlü bitki örtüsünün yakılması yasaklanmıştır.

Madde 5 – Orman alanı civarındaki tesisler ile sanayi kuruluşları, orman alanlarını etkileyebilecek her türlü faaliyet nedeniyle oluşabilecek yangın riskine karşı, önleyici bütün tedbirleri eksiksiz alacaklardır.

Madde 6 – Enerji Nakil Hatlarının yapım ve bakımı ile ilgili kuruluşlar (BEDAŞ, AYEDAŞ ve TEİAŞ) hatların özellikle ormanlık alanlardan geçen bölmelerinde gerekli bakımları gerçekleştirecek, yangın riskine karşı her türlü tedbiri alarak, gerektiğinde enerji kesintisi uygulayacaklardır.
 
Madde 7 – Tüm belediyelerimiz, orman içi, orman kenarı ve bitişiğinde bulunan çöp toplama alanları çevresinde koruma bandı oluşturacak ve yangın riskine karşı gerekli iş makinelerini (Dozer, Loder, Kepçe) hazır bulunduracaklardır.

Madde 8 – İlçe Kaymakamlıklarımız ve Orman Bölge Müdürlüğü koordinasyonunda genel kolluk ve orman kolluğundan oluşturulan denetim ekipleri etkin bir şekilde gözetim ve denetim yapacaklardır.

Gerekli hallerde ilçe kaymakamlarımızın emriyle tüm kamu ve özel sektör imkanları kullanılarak yangına karşı etkili müdahale edilmesi sağlanacaktır.

Madde 9 – Bu karar İstanbul ili sınırları içerisindeki tüm ormanlık alanlarda uygulanır.

Madde 10 – Yukarda belirtilen karar ve önlemlere aykırı hareket edenler hakkında 6831 sayılı Orman Kanunu, Türk Ceza Kanunu ve Kabahatler Kanunu uyarınca idari ve adli işlem yapılacaktır.

Madde 11 – Bu karar hükümleri 30.07.2021 – 31.08.2021 tarihleri arasında uygulanır.  

Madde 12 – Bu karar hükümleri İstanbul Valiliği tarafından yürütülür. "

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
1
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT