1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. İYİ Partili isimden akılalmaz ifade: Türkiye'deki yoğun bakım yatak sayısı yetersiz

İYİ Partili isimden akılalmaz ifade: Türkiye'deki yoğun bakım yatak sayısı yetersiz

İyi Parti'nin Grup Başkanvekili Dursun Müsavat Dervişoğlu. Türkiye'deki yoğun bakım yatak sayısının yetersiz olduğunu söyleyerek bu konudaki istatistiklerden bihaber olduğunu gösterdi.

İYİ Partili isimden akılalmaz ifade: Türkiye'deki yoğun bakım yatak sayısı yetersiz

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki koronavirüs konulu oturumda İyi Parti Grup Başkanvekili Dervişoğlu TBMM'deki Türkiye'deki sağlık sistemini eleştirmek isterken bu konudaki istatistiklerden bihaber olduğunu göstermiş oldu.

İyi Parti'nin Grup Başkanvekili Dursun Müsavat Dervişoğlu. Türkiye'deki yoğun bakım yatak sayısının yetersiz olduğunu söyledi ve erişkin 25 bin yoğun bakım ünitemiz olduğunu belirtti.

Dervişoğlu'nun "yetersiz" dediği rakamlarda Türkiye'nin dünyanın en iyisi olduğunu unuttu. 

Türkiye erişkin ve çocuk yoğun bakım yatak sayısında 38 bin üniteye sahipken 100 bin hastaya düşen yatak sayısında 45 birimle dünya birincisi durumunda bulunuyor. Dervişoğlu'nun verdiği erişkin yatak sayısı baz alındığında bile Türkiye yüz bin kişide 32 ile bu alanda dünyada ikinci sırada.

"ŞEHİR HASTANELERİ KORONAVİRÜSLE MÜCADELEDE ÖNÜMÜZÜDEKİ EN BÜYÜK ENGELDİR"

Yoğun bakım ünitelerindeki bu artışta en büyük etken ise son yıllarda hizmete giren şehir hastaneleri. Ancak Dervişoğlu yaptığı açıklamada akılalmaz bir örnekle şehir hastanelerini de eleştirmeye çalıştı. İtalya'da çöken sağlık sistemini, hiç bir ayrım gözetemden tüm hastanelerin koronavirüs hastası kabul ettiği gerçeğini göremeyen Dervişoğlu "Bugün İtalya'ya baktığımızda koronavirüsle savaşan hastanelerin diğer hastalıkları tedavi eden hastanelerden ayrıldığını görüyoruz. Bu da gösteriyor ki, sağlık kurumlarının tek merkezde toplanması tedavilerin aksamasına neden olmaktadır. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Rüyam' dediği şehir hastaneleri, koronavirüsle mücadelede önümüzdeki en büyük engeldir" ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE'Yİ BU KONUDA SINIFTA KALAN İTALYA İLE KIYASLADI

İtalya'da koridorlarda bakılan hastaları ve morglarda ceset koyacak yer kalmamasını göremeyen Dervişoğlu'nun Türkiye'yi bu konuda tamamen sınıfta kalmış İtalyan hastaneleri ile kıyaslaması sosyal medyada da alay konusu oldu.

HABERE YORUM KAT