1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kardeşinin spermlerinden çocuğu olacak!

Kardeşinin spermlerinden çocuğu olacak!

Sırbistan'da bir adam testisleri olmadan dünyaya geldi. Hastaya bu durumundan ötürü tek yumurta ikizinden testis nakledildi. başkent Belgrad'da geçtiğimiz salı gerçekleşen operasyonda uluslararası bir cerrahi ekip çalıştı. Bu sayede 36 yaşındaki adamın çocuk sahibi olabilmesi bekleniyor.

Kardeşinin spermlerinden çocuğu olacak!

Dünyada ender görülen bir ameliyat türü olan testis ameliyatı, çocuk sahibi olabiğmesi bir ikizden öbür ikizine nakledildi.

Ameliyat ekibinde yer alan Boston Tuft Tıp Fakültesi’nden Nakil Cerrahı ve Üroloji Profesörü Dr. Dicken Ko, ameliyatla erkeklik hormonu testosteronun iğnelerin sağladığından daha istikrarlı seviyeye getirmeyi, cinsel organları daha doğal hale sokmayı ve alıcının çocuk sahibi olabilmesini amaçladıklarını söyledi.

Amerikan New York Times gazetesinin haberine göre; tıp tarihinde bu tip bir nakil işlemi üç kez gerçekleştirildi. İlk ikisi ABD’nin St. Louis kentinde 40 yıl önce yapılırken, son operasyonda olduğu gibi testis hastanın tek yumurta ikizinden alınmıştı.

Testislerin olmaması oldukça nadir görülen bir durum olsa da, doktorlar bu nakil ameliyatının, cinsiyet değiştiren insanlar, kaza kurbanları, yaralı askerler ve kanser hastaları için daha geniş bir alanda uygulama imkânı doğurabileceğini düşünüyor.

ETİK TARTIŞMALARI VAR

Fakat bu prosedür nakil işlemine yönelik etik tartışmaları da beraberinde getiriyor. Zira, hasta için hayati bir tehlike bulunmuyor ve alıcının bir gün arabalık bağına sahip olmadığı bir donörün spermleriyle de baba olma ihtimali bulunuyor.

Doktorlar, altı saat süren nakil ameliyatına giren Sırp kardeşlerin durumlarının iyi olduğunu, alıcının testosteron seviyesinin normale ulaştığını açıkladı. Ayrıca donör kardeşin çocuğunun bulunduğu ve üreme kabiliyetinde herhangi bir eksikliğin olmayacağı belirtildi.

İRAN'DA KAÇAK YOLLARLA YAPILIYOR

Kayıtlara geçen testis nakli son operasyonla üç olarak tespit edildi. Fakat medyada İran'da 70 bin dolar karşılığında bu nakillerin kaçak olarak yapıldığı yolunda haberler yer almıştı. İddiaya göre; Kuzey Irak'tan götürülen insanların testisleri 10 saati aşan ameliyatlarla hastalara naklediyor. Bu konuda bir araştırma komisyonu da oluşturulmuştu.

HABERE YORUM KAT