1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. "Kendinizi vatandaşın üzerinde bir devlet gibi asla görmeyeceksiniz"

"Kendinizi vatandaşın üzerinde bir devlet gibi asla görmeyeceksiniz"

Soylu, 102. Dönem Kaymakamlık Kursu Açılışı ve 15 Temmuz Şehitlerini Anma Programı"na katıldı.

Bakan Soylu,  kaymakam adaylarına "Demokrasi ve milli irade" konulu ilk dersi verdi. Soylu, kaymakam adayı 55 kişi için toplam 42,5 aylık bir eğitim sürecinin son 2 aylık periyoduna girildiğini söyledi.

Bu görevin ağırlığını, gidecekleri yerlerde insanların ilgisini, temsil ettikleri makama verilen önemi görünce anlayacaklarını belirten Soylu, vatandaşın kaymakamı "devlet" bildiğini ifade etti.

KENDİNİZİ VATANDAŞIN ÜZERİNDE BİR DEVLET GİBİ GÖRMEYİN

Kaymakamın, milletin karşısında ayağa kalkmak, sözüne, diline dikkat etmek zorunda olduğunu vurgulayan Soylu, "Devleti temsil ettiğinizi elbette bileceksiniz ama kendinizi vatandaşın üzerinde bir devlet gibi asla görmeyeceksiniz." ifadesini kullandı.

Soylu, kaymakamların türkülere konu olan efsaneler arasında olmak, dualarda, dillerde anılmak istiyorlarsa milletin derdiyle dertlenmek, mutluluğuyla sevinmek zorunda olduklarını belirterek, bu milletin, kendilerinden olanı asla yalnız bırakmayacağını bildirdi.

KADROLAR GELİP GEÇİCİ

Devletin ne olduğunun anlaşılacağı yerin de kaymakamlık olduğunu vurgulayan Soylu, şöyle konuştu: "Kadrolar gelip geçicidir, fani şeylerdir. Benden önce de içişleri bakanımız vardı, benden sonra da içişleri bakanımız olacak. Benden çok sonra da içişleri bakanımız olacak. Sizden önce de kaymakamlar vardı, sizden sonra da kaymakamlar olacak.

BIRAKMANIZ GEREKEN UNSUR HOŞ BİR SEDADIR

Bilmenizi istiyorum ki burada bırakmamız gereken en önemli unsur bir hoş sedadır. O hoş seda bu millete hizmettir, o hoş seda bu devlete hizmettir, o hoş seda bu topraklara hizmettir, o hoş seda insanlığa hizmettir, o hoş seda yaratılış gayemize hizmettir. Aslında düsturumuz bellidir, açıktır ve nettir. Sağa sola savrulmamızın, acaba ne diye bir şekilde sağda solda koşturmamızın anlamı da yoktur. Yolumuz bellidir ve yolumuz nitelendirilirken "sıratı müstakim" diye nitelendirilir. Elbetteki şunu ifade etmek istiyorum; öldükten sonra hiç kimse sizi kadronuzla ek göstergenizle hatırlamaz. Hiç kimse memuriyet dereceniz için Fatiha okumaz."

OLAYLARIN SEBEBİ İNSANA HÜRMETSİZLİK

Türkiye"nin bulunduğu coğrafyadaki olayların sebebinin "insana hürmetsizlik" olduğuna işaret eden Soylu, Irak"ta, Suriye"de, Bosna"da ve çevredeki coğrafyada yaşanan olumsuzlukların nedeninin bu olduğunu belirtti. Soylu, "İşte, bizim medeniyetimizin dünyaya en önemli şekilde nakşedeceği mesele tam olarak budur." dedi.

9-5 MESAİSİNİ UNUTUN

Soylu, "Bu ülkenin cumhurbaşkanı, başbakanı her gece, şahit olduğum için çok rahat bir şekilde ifade ediyorum, üçlere dörtlere kadar çalışıyorsa, ey kaymakam kardeşlerim 9-5 mesaisini şimdiden unutun. Devletin bu önemli katında eğer 9-5 mesaisiyle, "acaba beşten sonra ben ne yapabileceğim" denilen bir anlayış içinde bulunuyorsanız bilin ki kayıptayız. Biz Norveç değiliz. Biz, etrafındaki coğrafyada 24 saat zihnini berrak ve ayakta tutmak zorunda olan bir anlayışın sahipleri olmalıyız." görüşüne yer verdi.

Kaymakam adaylarına doğruluktan ayrılmamalarını da öğütleyen Soylu, koltuğun değil, milletin, vatandaşın önemli olduğuna işaret etti. Soylu, "Allah razı olsun" denilmesinin onları kötülüklerden koruyacağını belirtti.

AİLELERİNİZE ZAMAN AYIRIN

Soylu, kaymakam adaylarının göreve başladıklarında ailelerine de zaman ayırmaları gerektiğini ifade ederek, onlara tavsiyelerde bulundu. Bakan Soylu, "Elbetteki kaymakam olacağız, ama en önce insan olacağız." dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.