1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Kilosu 600 liradan satılıyor, altın ile kapışıyor!

Kilosu 600 liradan satılıyor, altın ile kapışıyor!

Artvin'de köknar ağacından toplanan ve fiyatı altın ile yarışan çam sakızının kilosu 600 liradan satılıyor. Başta mide ağrısı olmak üzere birçok hastalığa iyi gelen çam sakızı, toz haline getirilerek bal ile karıştırıldığı zaman kanser hastalarının tedavilerinde kullanılabiliyor. Bunun yanı sıra bir çok şifasıda var...

Kilosu 600 liradan satılıyor, altın ile kapışıyor!

Artvin'in ormanlarında bulunan köknar ağaçlarının kabukları arasından çıkan çam sakızın kilosu altınla yarışıyor. Aktarlar ve şarküterilerde satılan ve faydaları saymakla bitmeyen çam sakızını toplaması da ustalık istiyor. Genelde köylüler ve çobanlar tarafından, 10 katlı bina yüksekliğinde bulunan ağaçlara çıkılarak sadece bir çakı yardımıyla tek tek toplanılıyor.

Bir kilo çam sakızı toplamak için en az 10 köknar ağacına çıkmanız gerekiyor. Ağacın kabuğundan çıkan çam sakızı, şarküteri ve aktarların en pahalı ürünü. Kilosu 600 liradan satılıyor.

kilosu-altinla-yarisiyor-tam-bir-sifa-deposu-2-12798881-o.jpg

MİDE AĞRISI VE KANSER HASTALIKLARI İÇİN BİREBİR

Ailecek 20 yıldır şarküteri işletmeciliği yapan Serkan Büyük çam sakızının birçok hastalığa iyi geldiğini ifade ederek "Artvin'in yöresel ürünlerini satıyoruz. İnsanların doğal ve organik ürünlere ilgisi yoğun. Bunun yanı sıra şifalı ürünleri de kullanarak doğal yollardan hastalıklarla mücadele ediliyor. Bu anlamda bal ve çam sakızı işletmemizin en faydalı ürünleri arasında. Müşterilerimiz genlikle çam sakızını toz haine getirip balla karıştırıyor. Bunu ilaç olarak mide ağıları ve kanser hastalı tedavilerinde kullanıyor" açıklamasını yaptı.

kilosu-altinla-yarisiyor-tam-bir-sifa-deposu-4-12798881-o.jpg

BURADAKİ EN PAHALI ÜRÜNÜMÜZ ÇAM SAKIZI

"Çam sakızının kilosunu 600 liradan satıyoruz" diyen Büyük, "Bunun sebebi ağaçtan tek tek toplanması. 10 katlı bir bina yüksekliğindeki ağaçların tepelerine çıkıp sadece bir çakı yardımıyla tek tek toplanıyor. Müşterilerimiz genelde il dışında yaşayan Artvinliler, paket paket, kilo kilo İstanbul, Ankara, Bursa'ya kargolarla gönderiyoruz" açıklamalarını yaptı.

kilosu-altinla-yarisiyor-tam-bir-sifa-deposu-12798881-o.jpg

Aktar işletmecisi Selahattin Arslan ise yaptığı açıklamada "Çam sakızı tam bir mide dostudur. Dişleri temizler, ağız kokusunu, mide gazını alır faydaları saymakla bitmez. Gelende Artvinli bildiği için daha çok Artvinli ve il dışında bulunan Artvinliler alıyor. Çiğnendiği zaman suyunu yutarsanız mide ağrısına büyük faydası var. Balla karıştırıldı zaman birçok farklı hastalığa iyi geldiği söylenir" şeklinde konuştu.

ÇAM SAKIZININ FAYDALARI

Cildi yeniler: Sakız çiğnemek yüz kaslarının hareketlenmesini sağlamaktadır. Özellikle de çam sakızı yüz kaslarını çalıştırması haricinde diş sağlığınızı da korumaktadır. Çam sakızı bu özelliğini haricinde cildi yeniler yüz etrafında kasların çalışmasını sağlar kırışıklığı önler.

Dişleri güçlendirir: Çam sakızı ağız içinde oluşan zararlı plakların temizlenmesini sağlamaktadır. Çam sakızı diş etlerine bakım yaparak geliştirmektedir.

Solunumu rahatlatır: Akciğerde oluşan iltihabı kurutan çam sakızı solunum yollarını da açmaktadır. Çam sakızı oldukça güçlü ve etkili bir ürün olduğundan dolayı antiseptik özelliğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde herhangi bir yerde oluşan yara üzerinde tedavi amaçlı uzun senelerdir kullanılan bir üründür.

Yara tedavileri İçin kullanılır: Yaralar için macun kıvamına getirilen çam sakızı yaraların çok çabuk iyileşmesini sağlar. Çam sakızı sert bir madde olduğundan dolayı biraz su katarak yumuşatabilirsiniz. Macun kıvamında olan çam sakızı yara üzerine sürülerek iltihap oluşumunu engeller. Yara çok çabuk iyileşir ve kabak bağlayarak iz kalmadan iyileşir.

Mide rahatsızlığını giderir: Hazımsızlığa iyi gelen çam sakızı ayrıca yenilen yağlı veya et türü gibi ağır yiyeceklerin mide de çok daha hızlı sindirilmesini sağlar. Çam sakızı mideyi rahatlatır, güçlendirir ve reflü ile gastrit gibi mide rahatsızlıkları üzerinde oldukça etkilidir.

cam-sakizi.jpg

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT