1. YAZARLAR
  2. İbrahim Şahin
  3. Koalisyon macerasına gerek yok!
İbrahim Şahin

İbrahim Şahin

Yazarın Tüm Yazıları >

Koalisyon macerasına gerek yok!

7 haziran seçimlerinden önceki ”koalisyon mu,tek başına iktidar mı?” yazımda, istikrarın sürmesi daha  hızlı büyüme ve gelişmek için koalisyon hükümeti  değil de tek başına bir hükümetin iş başına gelmesini savunmuş, koalisyon hükümetlerinin zorluklarından bahsetmiştim.
Seçimler olalı yaklaşık iki ay oldu. Seçimlerde hiç bir parti tek başına  iktidar olamadı. Bir başka değiş ile  550 sandalyeli mecliste hiç bir parti 276 çoğunluğunu yakalayamamış, AK Parti 258 CHP 132 MHP 80 HDP 80 sandalye elde etmişti.

Bu durum hiç bir partiye tek başına iktidar şansı vermemişti. Hal böyle iken ya koalisyon hükümeti kurulacak yada tekrardan erken seçime gidilecekti . Sonuç; süreç işliyor. Cumhurbaşkanı en çok sandalyeye sahip  AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’na  9 Temmuz’da hükümeti kurmak için görevlendirdi. Davutoğlu hükümeti kurma görevini alalı yaklaşık  bir ay oldu. Koalisyon bu zaman zarfında  kurmak  için somut bir gelişme yok. Bu arada görevi alan Davutoglu’na ilk kapıyı kapatan  MHP oldu.

MHP açıklamalarında koalisyon hükümetlerinin hiç  birine girmeyeceği , gerekirse en kısa zamanda seçime gidelim açıklaması yaptı.  AK Parti de HDP ile koalisyon hükümeti kurmayacağını hatta hiç görüşmeyeceğini belirtti.  Geriye sadece AK Parti CHP seçeneği kaldı. Bu seçenek üzerine de yaklaşık bir aydan beri komisyonlar, ön görüşmeler devam ediyor. Anlayacağınız  her alanda  bir orta yol bulmak için pazarlıklar devam ediyor. Ben seçim öncesi yazımda da , koalisyonların kurulmasının zor olduğunu kurulsa  bile kurulan  hükümetin çok zor yürüyeceğini söylemiştim. Görüyorsunuz seçim  olalı  iki ayı geçti daha hükümet kurmakla görevli  parti bir partiyle görüşebilmiş oda ön görüşmeler yapılıyor.

Daha detaylara geçilmemiş  birde 45 günlük bir süre var oda  bitmek üzere  o süresi de işliyor o süreye de on günlük bir süre kalmış düşünebiliyor musunuz ? oysa 7 Haziran seçimlerinden  bir parti tek başına hükümeti kurmak için milletvekilini kazanmış olsaydı şimdi hükümet çoktan kurulmuş,  bakanlar belli olmuş, hükümet  programını  açıklamış, her şey belirginleşmiş olurdu.

Peki ne oldu?
İki ay oldu seçimler olalı hükümet kurulacak mı kurulamayacak mı?
Kurarsa kim kiminle kuracak, kurulursa ömrü ne kadar olacak hepsi belirsiz karamsar bir tablo var.  Bu tabloda direk biz  vatandaşa etki yapıyor.  Ülkede iki aydır ekonomi adına adeta yaprak sallanmıyor. Piyasalar tedirgin, vatandaş tedirgin,  hiç kimse önünü göremiyor büyüğünden küçüğüne kadar  bütün yatırımcılar sürecin  netleşmesini bekliyor.  Olan yine gariban vatandaşa oluyor. Ben daha önceki yazılarımda  tek başına iktidarı hatta başkanlık sistemini onun  için savunmuştum. Hani derler ya en kötü  karar karasızlıktan iyidir. Yani bir an önce iyi  veya kötü bir karar alıp yola koyulmak lazım yoksa el oğlu bakmışın senin çok  çok ilerinde  hani atı alan Üsküdarı geçmiş oluyor. Üstelik ülke olarak  çok karmaşık coğrafi bir bölge meşhur Ortadoğu bölgesi, bu bölgede öyle günler aylar sürecek bir karasızlığa tahammül yoktur. Acil olmalısınız  yani iki ileri bir geri yaparsanız  olayların çok gerisi de kalmış olursunuz. Onun  için bizim ülke olarak hem ekonomi acısından hem de  coğrafi   bölgemizin önemi açısından koalisyon hükümetleriyle geçirecek zamanımız yok, kaybedecek zamanımız da yok bir an önce secime gidip  tek  başına bir iktidara ihtiyacımız var.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT