1. YAZARLAR
  2. İbrahim Şahin
  3. Kongre Neden Yapılamadı?
İbrahim Şahin

İbrahim Şahin

Yazarın Tüm Yazıları >

Kongre Neden Yapılamadı?

 Yaklaşık iki aydır Pendik Ak Parti’liler kongre ile yattı kongre ile kalktı. ilçe Başkanlığı için bir çok kişi adaylığını açıkladı. Birlik beraberliğin bozulmaması için tek adayla girilmesi istenen kongreye bir türlü bu birlik beraberlik sağlanamadı. Üç kez ertelenen  ve en son 27 Aralık olarak açıklanan kongreye  saatler kala dördüncü kez iptal edilerek,  Pendik’te kongre yapılamamış oldu.
   Peki Pendik’te kongre neden yapılamadı ?
Kongrenin yapılamamasının bence iki nedeni var.
   1)Bu kongre sürecinde bazı siyasi aktörlerin taraf oluşu.
   2)Acaba 2008 de oldu, İl’in adayına karşı kazanıldı şimdi bu seçimde de aynısı  olur mu?

     Bu iki davranış ve düşünceler Pendik deki kongreyi yapılamaz hale getirdi. Birincisi ortak bir akılla herkes davranamadı. Her adayın arkasında siyasi aktörlerden biri veya bir kaçı oldu. Herkes ilerideki bazı siyasi hesapları yaparak kendi adayının ilçe Başkanı olmasını istedi. Herkesin şartları oldu, kuralları oldu hiçbir taraf taviz vermedi bir adım geri çekilmedi orta yol bulunamadı. Aslında herkes bir adım geri çekilseydi orta bir noktada buluşulabilseydi sanırım bu sorun çözülürdü, ama olmadı. Tam bu sırada  bir şans daha geldi bu çözümsüzlükten var olan adayların dışından ortak bir aday arandı genel merkezin devreye girmesi ile ismi ön plana çıkan genel merkezin, ilin, ilçenin Belediye Başkanının tam desteğini alan  Rüstem Kabil oldu. Rüstem Kabil ismi kamuoyunda ve teşkilatlarda kabul gördü.  Daha önce aday olduklarını açıklayan adaylardan  Erkan Gül, Murat Türkyılmaz, Murat Kaya, Serkan Kaya’nın tam desteğini alan ve partinin kurucularından ve  iki dönemdir de Belediye Başkan yardımcılığı yapan tabanda, teşkilatta sevilen birisi. Aslında Rüstem Kabil ismi ile Pendik‘te orta bir yolla atamaya gerek kalmadan seçimli kongre yapılabilirdi, o şans vardı ama bir türlü olmadı .
     Olmadı, çünkü sanırım  bunda daha önce   2008 yılında  ki ilçe Başkanlığı seçimlerindeki İl’in adayı karşısında İl’in desteklemediği bir adayın kazanması ile bu seçim de de aynısı  olur mu düşüncesi vardı. Ama bence 2008 yılındaki seçimle bu seçimin arasında çok fark var. 2008 ilçe başkanlığı seçimlerine  genel merkez hiç müdahil olmamıştı, o zamanki süreci tamamen il yönetiyordu. Bu seçim de ise aynı süreç belli bir yere kadar yaşandı tıkanma noktasında genel merkez 2008 örneğini de göz önüne alarak  devreye girdi. İl Başkanlığına genel merkezin adayı olarak  Rüstem Kabil ismini ilçe Başkan adayı olarak göndermişti.  Herkes biliyordu il’in adayı Rüstem Kabil değildi İl’in adayı temayül yoklamalarında birinci olduğu söylenen  Erkan Gül'dü. Genel merkezin bu kararlılığını gören il başkanlığı birlik ve beraberlik adına   geri adım attı ve  genel merkezin adayı Rüstem Kabil'i açıkladı ve arkasında durdu.  Genel merkeze karşı İl ‘in geri adım atmasına rağmen Pendik'te genel merkez seçime üç gün kala aday olacağı düşünülen kişileri telefon ile  tek tek arayıp tek adaylarının  Rüstem Kabil olduğunu söylenmesine rağmen geri adım atmadılar adaylıklarını açıkladılar.  Genel merkez kararlıydı kararlılığını da gösterdi, kongreye bir saat kala seçimi iptal etti .
      Ne oldu peki?  
 Bazı  siyasi aktörler  süreci iyi yönetemediler, iyi okuyamadılar  bu süreci bunun sonucunda Ak parti Pendik’te seçim yapamamış oldu.  Bu olumsuz tablo ile  ben Ak Parti  Pendik siyasetinin çok yara aldığını düşünüyorum .Siyasette önü açık olan bir çok  genç  arkadaşlarımızın  siyasi geleceklerinin önünün kapandığını düşünüyorum. Yazık oldu. Pendik siyaseti ülke siyasetine çok başarılı siyasetçi yetiştiren ilçe..
 Şimdi herkes bundan sonra ne olur diye bir birine soruyor?. Bence Pendik’te kongre yapılmaz, ilçe başkanı atamayla belli olur o kişide ertelenen kongrede Genel Merkezin ilin ilçenin ortak adayı Rüstem Kabil olur. Bunun aksine bir isim düşünülürse Ak Parti Pendik siyasetinde tam bir kaos olur .
Saygılarımla;    
İbrahim ŞAHİN   -    31/12/2014

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
2 Yorum