1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Koronavirüs Amazon ormanlarında yaşayan Yanomami kabilesine bulaştı

Koronavirüs Amazon ormanlarında yaşayan Yanomami kabilesine bulaştı

Koronavirüs tüm dünyayı etkisi altına almaya devam ederken yeni bir gelişme yaşandı. Koronavirüs Amazon ormanlarında yaşayan ve ilkel hayat süren Yanomami halkına da sıçradı. Hastalık 15 yaşında bir çocukta görüldü.

Koronavirüs  Amazon ormanlarında yaşayan Yanomami kabilesine bulaştı

Koronavirüs balta girmemiş ormanlara da sıçradı. Dünya genelinde 1.5 milyonu aşkın kişiye bulaşan koronavirüs bu kez Amazon ormanlarını tehdit ediyor. Amazon ormanlarında yaşayan Yanomami halkı arasında ilk kez corona virüsü vakasının tespit edildiği bildirildi. Hastanın 15 yaşında bir çocuk olduğu, Roraima eyaletinin başkenti Boa Vista’daki bir hastanede yoğun bakım ünitesinde tedavi gördüğü ifade edildi.

Koronavirüs Amazon ormanlarında yaşayan Yanomami kabilesine bulaştı

BU TOPLULUKLAR İÇİN DAHA DİKKATLİ OLMALIYIZ

İHA’nın aktardığı habere göre Brezilya Sağlık Bakanı Luiz Henrique Mandetta basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Bugün Yanomami arasında çok endişe verici bir vakayı doğruladık. Yerli topluluklara, özellikle de dış dünyayla çok az temasa sahip olan topluluklar için üç kat daha dikkatli olmalıyız” ifadelerini kullandı.

Brezilya’da yerli halk arasında en az 7 corona virüsü vakasının doğrulandığı belirtildi. İlk vakanın 1 hafta önce Kokama etnik grubundan pozitif test edilen 20 yaşında bir kadın olduğu ifade edildi.

Brezilya, 300 farklı etnik kökenden 800 bin yerlinin anayurdu. Yanomami kabilesinin nüfusunun ise 27 bin civarında olduğu tahmin ediliyor.

Yeni ortaya çıkan hastalıklar, zamanla sürü bağışıklığı kazanan diğer toplumlara göre, dış dünyaya kapalı yaşayan yerliler için daha fazla risk oluşturuyor.

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT