1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. "Koronavirüs daha bulaşıcı hale geldi!"

"Koronavirüs daha bulaşıcı hale geldi!"

Yeni tip koronavirüs, dünyada tüm yıkıcı etkisiyle hükmünü sürdürmeye devam ediyor. Salgının bitmesinin yakın zamanda gözükmediği belirtilirken Uluslararası bilim insanları, şu anda etkisini gösteren Kovid-19 mutasyonunun orijinalinden daha tehlikeli olduğunu açıkladı.

"Koronavirüs daha bulaşıcı hale geldi!"

Aralık ayında ilk olarak Çin'de görülen koronavirüs salgını, tüm hızıyla dünyanın dört bir yanına yayılmaya devam ediyor. Aşı çalışmalarının henüz sonuç vermediği ve pandeminin yakın zamanda insanlığın yakasını bırakmayacağı belirtilirken, Kovid-19'un şu anki mutasyonunun orijinalinden daha tehlikeli ve bulaşıcı olduğu açıklandı.

5ef3698a55428715e4f0cf7f.jpg

ABD'deki Los Alamos Ulusal Laboratuvarı ile İngiltere'deki Duke Üniversitesi ve Sheffied Üniversitesi’nden araştırmacılar, şu anda dünyanın genelinde yeni tip koronavirüsün D614G adlı mutasyonunun hüküm sürdüğünü belirtti.

Bilim insanları söz konusu mutasyonun koronavirüsün yapısında bulunan peplomer (virüsün üzerinde yer alan ve konakçı hücreye tutunmasını sağlayan protein yapı)  sayısını artırdığını ve bu nedenle virüsün daha bulaşıcı hale geldiğini ve Kovid-19’a yakalananlardaki viral yükün arttığını söyledi.

Sheffield Üniversitesi’nden bulaşıcı hastalıklar uzmanı Dr. Thushan de Silva, “Korona virüsü şehrimize girdiğimizden beri analiz ediyoruz. Bugün hakemli dergide yayımlanan araştırmamız D614G adlı genetik mutasyonun en sık görülen korona virüs türü olduğunu doğruladı. Bununla birlikte, yapılan laboratuvar deneylerinde virüsün orijinalinden çok daha bulaşıcı olduğu görüldü” ifadeleri kullanıldı.

pttgfcbyckaw0te-abuobq.jpg

DAHA FAZLA ÖLDÜRÜCÜ DEĞİL

Diğer taraftan, araştırmacılar mutant koronavirüsün daha bulaşıcı olmasına rağmen, hastalığın şiddetini artırmadığına inandıklarını söyledi. Dr. De Silva, “Şanslıyız ki, D614G şu aşamada daha ciddi bir Kovid-19 hastalığına sebep olmuyor. Virüs daha bulaşıcı hale gelmesine rağmen, daha fazla ölümcül değil” ifadelerini kullandı.

ABD ULUSAL ALERJİ VE BULAŞI HASTALIKLAR ENSTİTÜSÜ DİREKTÖRÜ'NDEN AÇIKLAMA

64f51b0vie2tz1vepknl8q.jpg

Virüs mutasyonu hakkında "The Cell" dergisinde yayımlan araştırmaya atıf yapan ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci,  "Veriler, virüsün, (covid-19) daha kolay çoğalabilen, daha yoğun bulaşıcı içeriğe sahip tekil bir mutasyonunun olduğunu gösteriyor. Bu mutasyonda virüs daha kolay çoğalıp aktarılabilir hale geliyor" ifadesini kullandı.

"G614" adlı verilen türün, dünyada görülen en yaygın mutasyon olduğuna, yerel enfeksiyonların en erken ortaya çıktığı yerlerde dahi hakim haline geldiğine dikkati çeken Fauci, "Virüs türünün bir uyum avantajı olduğu anlaşılıyor, bu bulaşıcılığı artıran bir faktör olabilir" değerlendirmesinde bulundu.

Virüsün söz konusu türünün görüldüğü kişilerin üst solunum yollarında daha fazla bulaşıcı içerik tespit edildiğine, bunun kişinin hastalığı bulaştırma ihtimalini artırdığına işaret eden Fauci, türün, hastalığı daha ağır hale getirdiğine dair ise kanıt bulunmadığını kaydetti.

 

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT