1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Kurban Bayramının acı bilançosu: 60 kişi öldü

Kurban Bayramının acı bilançosu: 60 kişi öldü

İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı, Bakanlıkta düzenlenen bilgilendirme toplantısında yaptığı açıklamada,Kurban Bayramı tatilinde meydana gelen trafik kazalarında 60 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Kurban Bayramının acı bilançosu: 60 kişi öldü

İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı, Bakanlıkta düzenlenen bilgilendirme toplantısında uyuşturucu ile mücadele, düzensiz göçmenlerle mücadele ve terör suçları hakkında açıklamalarda bulundu.

Çataklı toplantıda sözlerine Lübnan'ın Beyrut kentinde meydana gelen gelen patlamaya ilişkin hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dileyerek başladı ve Temmuz ayı verilerine ilişkin bilgilendirmede bulundu. Çataklı, Kurban Bayramı tatilinde 29 ilde 44 ölümlü trafik kazasında 60 kişinin hayatını kaybettiğini belirterek,"Can kayıplarından en fazla Ankara ilimizde 11, Hakkari ilimizde 6 ve Niğde ilimizde 6 olarak gerçekleşmiştir” dedi.

Kurban Bayramının acı bilançosu: 60 kişi öldü

TERÖRLE MÜCADELE

İçişleri Bakanlığı koordinesinde yürütülen iç güvenlik operasyonları çerçevesinde 2020 temmuz ayına dair verileri de paylaşan Çataklı, kırsal alanda 8’i büyük, 19’u orta çaplı olmak üzere toplam 11 bin 57 kırsal operasyon, şehirlerde ise bin 509 operasyon yapıldığını söyledi. Bakan Yardımcısı Çataklı, yapılan operasyonlar çerçevesinde terörden aranlar listesinde gri kategoride aranan 5 teröristin de aralarında bulunduğu toplam 105 teröristin ise etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Kurban Bayramının acı bilançosu: 60 kişi öldü

UYUŞTURUCU OPERASYONLARI

Bakan Yardımcısı Çataklı, yurt içinde uyuşturucu ile mücadeleye yönelik operasyonlarında sürdüğünü ve kök keneviri yetiştirmede bir hareketliliğin olduğunun altını çizdi. Çataklı, ekiplerin sahada uyuşturucuya yönelik baskı kurmaya çalıştıklarını ve 43 milyon 746 bin 580 kök kenevir ele geçirdiklerini belirterek, “Bu geçen aya göre yüzde 156’lık bir artış söz konusudur. Uyuşturucu ile mücadeleye yönelik gerçekleştirilen 11 bin 915 operasyonda, 16 bin 1 kişi gözaltına alınmış, bin 671 kişi adli makamlar tarafından tutuklanmıştır. Yapılan operasyonlarda; 7 ton 746 k esrar, 442 kilo skunk, 1 ton 493 kilo eroin, 2 kilo kokain, 79 kilo afyon, 371 kilo metamfetamin, 634 bin 890 adet ekstasy, 93 bin 626 adet captagon, 209 bin 255 adet sentetik ecza ele geçirilmiştir." ifadelerini kullandı:

Kurban Bayramının acı bilançosu: 60 kişi öldü

5 BİN 412 SOSYAL MEDYA HESABIYLA İLGİLİ ÇALIŞMA YAPILDI

Siber Suçlarla Mücadelede; terör suçları kapsamında temmuz ayı içerisinde 5 bin 412 sosyal medya hesabı ile ilgili çalışma yapıldığını bildiren Çataklı şu ifadeleri kullandı:

“Tespit edilen 2 bin 246 kişi hakkında yasal işlem yapılmıştır. Ülkemiz siber suçların takibinde uluslararası ortalamanın üzerinde bir ortalamaya sahiptir. Sanal bahis ve kumardan çocuklarımızı hedef alan pek çok konuyu takip ediyoruz”

7 BİN 726 GÖÇMEN YAKALANDI

Düzensiz göçle mücadelenin küresel bir sorun olduğunu belirten Çataklı, Türkiye'nin Ortadoğu, Asya ve Afrika'dan düzensiz göç noktalarının üzerinde bulunduğunu söyleyerek,“Bu konuda ciddi bir mesai harcıyoruz. Ülkemizin kamu düzenin bozulmasını ve o insanların can kayıplarını önlemeye çalışıyoruz. Temmuz ayında da bin 493’ü denizlerde olmak üzere toplam 7 bin 726 düzensiz göçmen yakalanmış, 412 organizatör gözaltına alınmıştır. Ülkesine geri dönen Suriyeli sayısı: 407 bin 520 olarak gerçekleşmiştir” şeklinde konuştu.

 

HABERE YORUM KAT