1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kurtulmuş: Darbenin siyasi ayağını tespit edeceğiz

Kurtulmuş: Darbenin siyasi ayağını tespit edeceğiz

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un, 24 TV'de gündeme ilişkin değerlendirmeler yaptı.

Kurtulmuş: Darbenin siyasi ayağını tespit edeceğiz

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, darbe girişimine ilişkin, "Mutlaka bu darbenin bir yerlerde, bir şekilde bir siyasi ayağının olması gerekir. Türkiye"nin siyasi tecrübesi bunu söylüyor. Kimdir, nedir o bizim işimiz değil. Biz siyaset olarak bu tespiti yaparız" dedi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş"un, 24 TV"de gündeme ilişkin yaptığı değerlendirmelerden öne çıkan satır başları şu şekilde;

DARBE TEHLİKESİ KALMADI

Bir silahlı kalkışma anlamında Türk Silahlı Kuvvetleri zemin olarak kullanılarak yeniden bir darbe teşebbüsünün yapılabilmesi artık imkansız. Artık bir darbe tehdidi, yakın planda Türkiye için kalmamıştır. Ama tehlike olarak görürsek, devlete karşı bir saldırıda bulunan, devleti ele geçirmek için halkın üstüne ateş açmaktan dahi çekinmeyen bu eli kanlı terör örgütünün sonuna kadar kazınabilmesi de bir vakit alacaktır.

FİRARİLERE FIRSAT VERMEYECEĞİZ

Çok sayıda firari asker olduğunu, emniyetin içerisinden çok sayıda firari olduğunu biliyoruz. Bunlar, birtakım kontrol edilemeyen bireysel eylemler içerisinde olabilirler. Bunları bir "korku olsun" diye söylemiyorum, çok disiplinli olarak bunlar takip ediliyor, kontrol ediliyor ama sonuçta uyanık olmamız lazım. Hükümet olarak bunlara fırsat vermeyeceğiz. Nerede olurlarsa olsunlar, Türkiye"deki toplumsal hayatın her tarafından ayıklanmaları için üzerimize düşen sorumluluğu yerine getireceğiz.

ÖRGÜTLE İLGİSİ OLMAYAN VATANDAŞLAR ÇEKİNMESİN

Kurunun arasında yaşlar varsa onlar düzeltilecektir. Örgütle ilgisi olmayan vatandaşlarımız hiç çekinmesin, korkmasın. Kimsenin kılına zarar gelmeyecek. Herkes, bulunduğu yerde işlerini yapmaya devam edecek. Çok büyük bir tahribat olduğu aşikar. Hem halkın kurumlara bakımından hem kurumların içerisindeki insanların birbirine güveni bakımından hem de kurumlar arası güven bakımından çok ciddi bir kayba uğradığımız aşikardır.

ŞİFRELİ MESAJLAR VERİYOR

Gördüğüm kadarıyla öncelikli meselesi, Türkiye’ye iade edilmemek. Türkiye"ye iade edilmemek için kendisine muhtemelen destek vermiş olan birtakım çevrelere diyor ki "Benim hala belli bir gücüm var. Türkiye’de hala belli şeyleri yapabilme, karıştırabilme kabiliyetim, yeteneğim var. Bir takım adamlarım var." Bu şifreli mesajların bu amaçla da kullanıldığını düşünüyoruz. İkinci olarak da kendisine destek olan kitlesine, ümit ediyorum ki artık çok büyük bir kısmı buradan çözülmüştür, ama kalanları derleyip toparlamaya çalışıyor. "Yıkılmadık, ayaktayız. Hesabını soracağız" mesajı vermeye çalışıyor. Dolayısıyla çok taraflı, çok politik bir haleti ruhiye içerisinde sürekli politik mesajlar verebilen bir durumda. Ben bunların hem kendisini destekleyenlere, hem kendi örgütünün mensuplarını ayakta tutmak için söylenmiş olan psikolojik sözler olduğunu düşünüyorum.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT