1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KYK Burs Fiyatları Ne Kadar Oldu, Cumhurbaşkanı Açıkladı

KYK Burs Fiyatları Ne Kadar Oldu, Cumhurbaşkanı Açıkladı

KYK Bursuna ne kadar zam geldi, Cumhurbaşkanı KYK bursları için ne dedi. Geri Ödemeli burslar kalkıyor mu, İkinciöğretim harçlar kalkıyor mu? Tüm sorularınızın cevabını haberimizden öğrenebilirsiniz.

KYK Burs Fiyatları Ne Kadar Oldu, Cumhurbaşkanı Açıkladı

KYK Bursları ne kadar oldu? Cumhurbaşkanı KYK Burslarının rakamlarını açıkladı. KYK Geri ödemeli kalkıyor mu

CUMHURBAŞKANI BURSLARLA İLGİLİ ŞU AÇIKLAMALARDA BULUNDU

"Üniversite öğrencilerine bursu biz 425 liraya çıkardık. Fakat bu yıl lisans öğrencilerine kredi burs 470 lira oldu. Böyle ödenecek ayrıca geçen yıl 285 TL olan yurtlarımızda kalan öğrencilerimize beslenme yardımı veriyorduk o da bu yıl 330 liraya çıkartıldı. Yüksek lisans 440 lira, doktora öğrencileri için ise 1410 liradır. Şimdi, Yüksek lisans öğrencileri için 940 lira olan 1410 lira olan bu rakamlar adeta kendini geçindirmek gibi değil aile geçindirir gibi duruma geldi". dedi

BARZANİ'NİN AÇIKLAMASI ÇOK YANLIŞ 
Barzani bizim ne düşündüğümüzü çok iyi biliyor. Yaptığı açıklama çok çok yanlış açıklama. Bizim Irak'ın toprak bütünlüğü konusundaki hassasiyetimizi biliyor. Bunu bildiği halde Kerkük özellikli bir bölge bunu da bildiği halde kalkıp hala buralarda kendisine göre bazı operasyonlar yapma gayreti içerisine girmesini hiç doğru bulmuyorum. Biz en zor dönemlerinde yanlarında olduk ve hala yanlarındayız. Ancak bu atılan adımlar bizi yeni bir karar sürecine itti.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu büyük bir felaket
 
KARARIMIZI 22 EYLÜL'DEKİ MGK'DA VERECEĞİZ 
Şimdi ABD dönüşü 22'sinde bu referandum olayını da gündeme aldığımız MGK toplantısını öne aldık ve bu toplantıyı ayın 22'sinde saat 15'te yapacağız. Bu konuyla ilgili nihai kararımızı da bizler teklif olarak hükümet de Bakanlar Kurulu olarak ayın 22'sinde verecek. Demek ki bir şeyler anlamamış.
 
O İŞİN ARKASINDA DA FETÖ VAR 
Bunları olay yaşandığı andan itibaren tepkimizi açık net ortaya koyduk. BMGK ABD'nin aslında bir yerde güvenliği altında bir şeydir. Bizi BM Genel Kurul binasında kendi elemanları güvene alır ama dışarıda hep ABD bizim güvencemizi sağlar. Bunun yanında bizim kendi korumalarımız da vardır. Bu olay da 16 Mayıs'taki seyahatimiz sayın Trump'ın üzere yaptığımız üstelik bir resmi ziyaretti. Bu ziyarette maalesef orada PKK terör örgütünün mensupları ile FETÖ'cülerin dayanışması ile bize kısa bir mesafede gösterileri oldu. Buna ABD güvenlik kurumlarının ciddi bir müdahalesi olmadı. Daha sonra biz Büyükelçilik binamıza geleceğimizde de orada meğerse bazı adımlar atıldı yine biz oraya geldik ve baktık ki 100-75 metre mesafede aynı durumdaydılar. Orada da gösteriler vardı. Tüm bu gösteriler karşısında benim oradaki vatandaşlarım da eli bağlı duramazdı. Onlar müdahale yoluna gittiler. Benim korumalarım da eli bağlı duramazdı. ABD polisi en ufak bir müdahale yapmıyor. Baktık ki bizim korumalarımızla ilgili ne yazık ki gözaltı kararları, kendilerine göre mesela eşimin iki hanım koruması olayların olduğu yerde resmi olan ismi olan isimleri arasında hiç olmayan kişiler. Bunlarla ilgili bir gözaltı kararı gibi bir şey çıkartıyorlar. Sonra baktık ki bunun ucu da FETÖ'ye dayanıyor. Ne yazık ki orada bunlarla müşterek çalışıyorlar.
 
Erdoğan o fotoğrafın hikayesini anlattı
 
 
(ZAFER ÇAĞLAYAN'A DAVA) TRUMP "BUNDAN DOLAYI ÇOK ÜZGÜNÜM" DEDİ 
Zafer Çağlayan ile ilgili de nasıl bir organizasyonun olduğu ortaya çıkıyor. Bu 17-25 Aralık sürecinde buradaki FETÖ ekibinin o soruşturmalarında geçen ifade ne ise aynı şimdi burada geçiyor. Hiç mi hiç alakası olmayan veya bakanlık sürecinin dışındaki dönemleri kapsayan garip ifadeler var orada. Konuya da hakim değiller. Bu şekilde örneğin Zafer bey ve diğerleri ile ilgili hazırladıkları soruşturma beyanının içerisinde bunlar var. Ben bunları hakikaten yadırgadım. Astana'da iken Sayın Trump beni aradı ve ben tabi başka konular zannettim meğer bu konular ile ilgili imiş. Ben görüşmüştüm ben ilgileneceğim demişti. Bu görüşmemizde üzgünüm dedi. Bu federal değil eyaletin güvenlikçilerinin yaptığı yanlış ama ben bu işi yakın takibe alarak inceleyeceğim dedi, ben de kendisine teşekkür ettim.
 
Erdoğan'dan flaş TEOG açıklaması
 
 
ARAKAN'IN TAVRI BÜYÜK BİR FELAKET  
Arakan'daki tablo tabii ki büyük bir felakettir. Çok büyük bir boyutta bir dram. Çok kısa bir süre önce Kazakistan arefesinde eşimi oğlumu Dışişleri Bakanı'mı, eşini, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımızı, Kızılay, AFAD, TİKA böyle bir grubu Bangladeş'e gönderdik. Derdimiz hem oradaki kampları yerinde görmek durum tespiti yapmak bunun ardından da neler yapabiliriz, ne gibi yardımlarımız olabilir. Ben devlet başkanı danışmanı ile kısa süre önce görüşmüştük. Fakat gelişmeler onu ürkütmüş olacak ki Genel Kurul'a gelmiyor diye bugün haberlerini aldık. Gerek eşim gerekse dışişleri Bakanımızdan aldığımız bilgiler hakikaten çok acı.
 
ARAKAN'DA BİNLERCE İNSAN ÖLDÜ 
Binlerce insan ölmüş vaziyette. Günlerce bir şey yemeyen insanlar vardı. Belki de günlerce bunlara ilk yiyecek uzatan bizim TİKA'mız oldu. Biz bu işte çok ciddi deneyimler geçirdik. Özellikle Suriyeli kardeşlerimize kurduğumuz çadırlar her yönüyle yaza kışa dayanıklı. Çamurun üzerinde inşaa etmiyoruz. Ona göre de altyapımız gayet iyi. Burada aynı zamanda hastanemizi kuralım büyük mutfaklar kuralım bu mutfakların yanında fırınlarımızı kuralım. Biz alımların hepsini Bangladeş'ten yapalım giyimlere varıncaya kadar bizim bile bazı kuruluşlarımızın orada üretim merkezleri var. İlaçları vs ne gerekiyorsa oradan alalım dedik. Şimdi biz onlardan cevap bekliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı da dedi görüşüp BM'de görüşmek suretiyle biz orada bir netice alırsak orada da BMGK'da bir gündem oluşturup orada müzakere edeceğiz.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Boynumuzun borcudur
 
KİMİN AVUKATLIĞINA SOYUNUYORSUN EY KILIÇDAROĞLU? 
Bu ifadeleri görüyorsunuz. Al birini vur ötekine. Biri d iyor ki senin İHA'ların nerede öbürü diyor orada piknik yapıyorlar diyor biri çıkıyor bunlar terörist de olabilir diyor. Sen burada kimin avukatlığına soyunuyorsun. Benim burada bu kadar Mehmetçik'im şehit ediliyor. Benim vatandaşlarım şehit ediliyor. Veznecilerde şehit edilen benim vatandaşlarım değil miydi sivil değil miydi bunlar onların silahları mı vardı ey Kılıçdaroğlu? Kızılay'daki meşhur bomba olayı neyin nesiydi. Yahu siz ne utanmaz adamsınız. Nasıl bunları konuşuyorsunuz. Bütün bunlar olacak biz hala teröristlerin olduğu yerlerde inlerde mağaralarda bunları izleyeceğiz. Yok öyle şey. İnlerine gireceğiz inlerine.
 
İHA YAPMAMIZ RAHATSIZ EDİYOR 
Attığımız milli İHA adımları bunları rahatsız ediyor. Kılıçdaroğlu istediğin kadar üzül. Yanındakinin ismini zaten vermeyeceğim. Sen de istediğin kadar üzül. Terörün yandaşları istedikleri kadar üzülsünler. Bu mücadeleyi sonuna kadar tek terörist kalmayıncaya kadar devam ettireceğiz. Bu ülkenin huzuru mutluluğu için buna ihtiyacımız var.  (Kılıçdaroğlu'nun terörü bitireceğim sözleri üzerine) Bu anlayış bu kafa neyle bitirebilir bu işi? 
Artık Türkiye güvenliğinde çok ileri aşamalara gelmesi şart. YPG'ye 3 bin TIR dolusu silah gitti. Bunlar para falan da vermedi. Kuzey Suriye'de PYD/YPG'ye veriyorlar aynı zamanda ABD'nin askerlerine de veriyorlar. Adı ne Rakka operasyonunda DEAŞ'a karşı mücadele.
 
ARAKAN'IN TAVRI BÜYÜK BİR FELAKET  
Arakan'daki tablo tabii ki büyük bir felakettir. Çok büyük bir boyutta bir dram. Çok kısa bir süre önce Kazakistan arefesinde eşimi oğlumu Dışişleri Bakanı'mı, eşini, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımızı, Kızılay, AFAD, TİKA böyle bir grubu Bangladeş'e gönderdik. Derdimiz hem oradaki kampları yerinde görmek durum tespiti yapmak bunun ardından da neler yapabiliriz, ne gibi yardımlarımız olabilir. Ben devlet başkanı danışmanı ile kısa süre önce görüşmüştük. Fakat gelişmeler onu ürkütmüş olacak ki Genel Kurul'a gelmiyor diye bugün haberlerini aldık. Gerek eşim gerekse dışişleri Bakanımızdan aldığımız bilgiler hakikaten çok acı.
 
ŞİMDİ HEDEFİMİZ İDLİB 
Artık Türkiye güvenliğinde çok ileri aşamalara gelmesi şart. YPG'ye 3 bin TIR dolusu silah gitti. Bunlar para falan da vermedi. Kuzey Suriye'de PYD/YPG'ye veriyorlar aynı zamanda ABD'nin askerlerine de veriyorlar. Adı ne Rakka operasyonunda DEAŞ'a karşı mücadele. Şimdi Rusya ile görüşmelerimizi yaptık. İdlib'in huzuruna yönelik şu anda bunu Rusya ile birlikte götürüyoruz. Temenni ederim ki burada da hedeflerimize ulaşırız. 
 
BİZ SEVGİ İÇİN GELDİK 
Bu zat nerede kiminle nasıl kavga edilir edilmez bu kavga için adeta yaratıldım havasında. Ama biz sevgi için geldik. 15 Yıldır biz bunun  mücadelesini verdik. Birliğin beraberliğin bu ülkede özellikle dayanışmanın barışın egemen olması için bir mücadele veriyoruz. Tabi bütün bunlarımız bu hedeflerimiz sevgi arayanlar içindir barışı arayanlar içindir. Aynen şu anda Gabar'da Cudi'de Bestler Deresi'nde vatandaşıma saldıranlar hangi tuzakları kuruyorsa biz de aynı tuzaklarla onlara gereken cevabı vermeyi biliriz. Sayın Kılıçdaroğlu aynı anlayışı ile yoluna devam etsin. Biz de bu anlayışla yolumuza devam edeceğiz. Benim ülkemin birlik beraberlik anlayışı hamdolsun çok iyi konuma geldi. Eski Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu yok. Biz şimdi yeni bir atmosfer oluşturuyoruz. Orada şimdi geceleri sokağa çıkmama gibi bir durum yok. Artık vatandaşlarımız da geceleri dışarıya çıkabiliyor.
 
SALDIRAN GRUPTA ALKOLLÜ KİŞİLER DE VAR 
Ben süreci yakından takip ettim. Oraya gelenler arasında alkollü olanların olduğu da söylendi bana. Çok yanlış bir yaklaşım tarzı. Bizim dinimizde değerlerimizde siz kalkıp da defendelien bir insanın mezarına yönelik seversin sevmezsin böyle bir müdahale tarzı yoktur. Bu bir annedir ve evladı da cezaevinden yasal olarak iznini almış annesinin defin merasimine gelmiştir. Konuyu İçişleri Bakanım bana ilettiğinde ben de kendisine şunu söyledim Bu zaten bizim değerlerimizde böyle bir şey yok. Böyle bir şeye hakları da yok. Bence siz mevtanın sahiplerine şunu teklif etseniz. Biz kendilerine uçak tahsis edelim memleketlerine gönderelim kendi topraklarında defnetsinler bu arada beni tekrar Süleyman Bey aradı 3 yer düşünüyorlar dedi. Elazığ, Tunceli, Mersin ben de dedim ki memleketi neresi ise onu teklif et dedim. Tunceli olduğunu söyledi. Kendileri de uçakla değil otobüsle gideceklerini söylemişler. Ben de o zaman tüm güvenlik tedbirlerini alın dedim. Konuyla ilgili de Adalet Bakanlığımız gerekli takibi yapıyor.
 
NATO FÜZE DESTEĞİ VERMEDİ 
Şimdi yıllar önce Yunanistan S-300 aldı herhangi bir uygulama yapıldı mı hayır. Şimdi biz S-400 anlaşması yaptık rahatsız oldular. Peki siz verdiniz de biz almadık mı? İstedik vermediler biz de başımızın çaresine bakacağız. İstediğimiz yerle istediğimiz anlaşmayı yapar adımlarımızı atarız. Şimdi Türkiye gibi bir ülkenin elinde bu tür güçlü savunma araçlarının olmaması düşündürücüdür. Atmamız gereken daha çok adımlar var ve bunun için de çalışıyoruz. Büyük oranda dediğiniz süreci aşmış vaziyetteyiz. Bu konuyla ilgili benim Sayın Putin ile yaptığım şey ortak üretimi de başarmak. İleriki safhaları da olacak inşallah.
 
SAĞLIKTAKİ BÜYÜK DÖNÜŞÜM ORTADADIR 
Bu Okmeydanı SSK hastanesi bizim Kasımpaşa'da oturduğumuz yere yakın olan hastane idi. Erkenden gider numara alırdık. Eşim olsun çocuklarım olsun oraya gidebilmesi için. O numarayı alabilmek için erkenden giderdik. Yoksa mümkün değil. Kuyruklar gerçekten çok çok uzun, hijyen diye bir şey yok. Hasta ziyaretine giderdik bir odada 4-5-6 hasta vardı. Tuvaletler serum şişeleri kan falan onlar içerisinde, oraya sağlam girseniz hasta çıkarsınız. Şimdi bizim bu yaptığımız şehir hastaneleri hatta diğer hastanelerimiz bunlara çok dikkat ediyoruz. Biz hastalarımızı taşırken ambulans yoktu, şimdi helikopterle ambulans uçaklarla taşıyoruz. İlaç meselesi, ilaçlarda hastanenin kendi eczanesi vardı o zamanlarda doktor 4-5 ilaç yazardı ikisini bulur üçünü bulamazdınız ne yapacaksın git dışardan al. Şimdi nasıl git istediğin eczaneden al ilacını.
PKK Yüksekova'dan kimseyi göndertmedi oraya. Biz 15-20 kişi ile gidip açılış yaptık. Oranın açılışı ile ilgili de bir hatıram var. Hamile bir hanım yanıma geldi Başkanım dedi. Benim bir gece evimi bastılar teröristler dedi. Ben bir polis eşiyim ve hamileyim dedi. Ne olur bizi korunaklı yerlere al dedi. Ondan sonra biz ayrım yapmadan onları belli yerlere taşıma kararı aldık.
 
15 SENEDE 70 BİN DERSLİK AÇTIK 
Burada kimse kitabını defterini böyle uygun şartlarda alamıyor ikinci el eskiden ve fiyatlara milyonlar. Biz geldik ilk nereden başladık 6 sıfır attık 10 milyon 10 liraya düştü. Bunu da aştık dedik ki ikinci el kitap niye olsun. Onu biz yaşadık, abilerimizden teksir kağıdı ile çekilmiş kitap alıyorduk. Abilerimizden belli bir ücret karşılığı alırdık. Fakat biz dedik ki bu çileyi çektirmeyeceğiz. Onun için okullar başlarken bizler kitapları sıraların üzerine 0 kilometre ve ücretsiz koyduk ve kuşe kağıt, birinci hamur kağıt alabiliyorlar. Acaba şu anda genç nesil bizim yaşadıklarımızı annelerine babalarına sorsalar. Şimdi böyle bir şey yok. Ülke her yönü ile refaha kavuştu. Okullarımızın kalitesi fiziki olarak her şeyi ile biz 70 bin derslik 15 seneye sığdırdık. Şu anda Türkiye'de 20 kişilik sınıflar var. Biz eğitimi birinci sıraya çıkardık. Yatırımlar gerekiyordu ona başladık, en fazla kadroyu eğitime öğretmenlerimize ayırdık ve ciddi anlamda alımlar yaptık. Okullarımızda asla boş ders olmasın. Bunun çalışmalarını da Milli Eğitim Bakanlıklarımız sürekli yapıyor ama az önce yaşadığımız şu ikinci el falan bunları hamdolsun ortadan kaldırdık.
 
BEN TEOG OLAYINI İSTEMİYORUM  
Ben TEOG olayını istemiyorum ve bunun yanlış olduğunu düşünüyorum. Biz TEOG ile mi geldik? Gelirsin puanınla girmen gereken yere girersin. Bindirilmiş kıtalara dönüyoruz olmaz.
Siz TEOG falan gördünüz mü? Hamdolsun buralara gayet iyi geldik. Bundan sonra geçişler aynı şekilde devam edecek. Her okul kendisi kendi imtihanını yapar. Bunlar zor şeyler değil bunların hepsi aşılır.
 
BOYNUMUZUN BORCUDUR 
Fırsatım olsa seve seve ederim de benim zaten evden çıkışım sabah erken eve dönüşüm de gece 24 gibi oluyor. Rize'de zaten birlikteyiz. Siyasetçinin bir yanı da şu eşini de yanına alır ve beraberce faaliyetler neredeyse oraya da beraberce giderler. Seve seve bu tür yardımları yapmak boynumuzun borcudur ondan da sapma yapamayız. Memur gibi çalışan arkadaşlarımız herhalde eşlerini bu noktada yalnız bırakmamalı hele hele bazıları eşi de işe gidiyor kendi de işe gidiyorsa beraberce evde hayatı yaşamaları gerekiyor.
 
AFRİN BİZİM İÇİN ÖNEMLİ 
Afrin bizim için önemli bir yerdir ve tavizimiz yoktur. Türkiye Cumhuriyeti ve silahlı kuvvetlerimiz asla bir terör koridoruna müsaade etmeyecektir. 
 
FETÖ DELİLLERİ ORTADA KİM YUTAR? 
FETÖ ile mücadelede çok iyi bir noktadayız ve benim kanaatime göre yıl sonu itibari ile açık ve net sonuçları görmeye başlayacağız. Şu anda gerek avukat ve siyasilerimizin bana getirdiği bilgiler bu istikamette. Burada bizim şehitlerimizin ailelerine gazilerimize biz sahip çıkmazsak bunun hesabını Allah'a veremeyiz. Hukuk çerçevesinde ne gerekiyorsa sonuna kadar takipçisi olacağız. Bunların yalanları şunlar bunlar zaten ne hakimlerimiz ne savcılarımız yutmuyor onlar da gerçekleri görüyorlar. Deliller de belgeler de ortada. Savcılar bir şeyi söylerken öbür tarafta da herhalde mazlum mağdur durumunda olanların avukatları bunlar karşısında gereken tüm belge ve her şeyi ile ispat ediyorlar o zaman da iyice tutuşuyorlar. Artık yavaş yavaş karar safhasına geliyoruz.
 
MERKEL'DEN BU YÜZDEN ŞİKAYETÇİYİZ 
Burada olaya bir kaç cepheden bakmak lazım. Bizim sorunumuz Alman yönetimi ile mi Alman halkı ile mi? Bizim Alman halkı ile değil yönetimi ile. Orada da çelişkiler var. SDU'nun bakışı farklı Sosyal Demokratların bakışı farklı, liberallerin farklı, Yeşiller'in farklı. Bunlar bizim referandum sürecinde edep adap sınırını aştılar. Bunlar bize karşı adeta kampanya yürüttüler. Şahsımla alakalı, partimle, ülkemle alakalı çok çirkin kampanya yürüttüler. Buna seyirci kalması sebebiyle biz Merkel'den şikayetçiyiz. Başbakanlık önünde benim, Putin ve Suudi Arabistan Kralı'nın sahibinin olduğu üçlü, orada bir Mercedes ve yazıyor bunları kim öldürürse arabayı alır. Bir el kumanda ediyor sonra da sağır sultana yatıyor.
 
ALMANYA'NIN TÜRKİYE'YE İHTİYACI VAR 
Almanya 4 bin 500 PKK'lıyı barındırıyor. Türkiye'ye karşı her türlü hakareti yapıyorlar. Şimdi önümüzdeki hafta onların seçimleri var. Seçimden sonra ne olur bilemem ama değişeceğine inanıyorum. Onların Türkiye'ye ihtiyacı var.
 
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KREDİ BURS RAKAMLARINI AÇIKLADI 
Üniversite öğrencilerine bursu biz 425 liraya çıkardık. Fakat bu yıl lisans öğrencilerine kredi burs 470 lira oldu. Böyle ödenecek ayrıca geçen yıl 285 TL olan yurtlarımızda kalan öğrencilerimize beslenme yardımı veriyorduk o da bu yıl 330 liraya çıkartıldı. Yüksek lisans 440 lira, doktora öğrencileri için ise 1410 liradır. Şimdi, Yüksek lisans öğrencileri için 940 lira olan 1410 lira olan bu rakamlar adeta kendini geçindirmek gibi değil aile geçindirir gibi duruma geldi.
 
BEDELLİ GÜNDEMİMİZDE YOK 
Bedelli askerlik gündemimizde yok. Geçmişimizde bu yoktu. Son zamanlarda bu artış kaydediyor. Temenni ederiz ki bunlar gündemden yavaş yavaş düşer ve herkes o şerefli giysiyi giymek suretiyle yola devam eder.
 
Ukrayna maçında yaşanan keşke olmasaydı. Grup liderini yenmiş olmak hakikaten Eskişehir'de bizim için önemliydi. Bunu başarmak suretiyle şimdi önümüze yeni bir süreç açıldı. İki takım da önemli takımlar.
 
EN BÜYÜK HAYALİMDİ, 2018'İN SONUNA YETİŞTİRMEYE ÇALIŞIYORUZ 
Kültüre bizim ciddi manada yüklenmemiz lazım. Kültürde sanatta bir sıçrama yapmamız gerekiyor. Ne gibi adımlar atmamız gerekiyorsa bunları atalım ve bu açığımızı süratle kapatalım. Herakles Lahdi yerini aldı müzemizde. Şu anda benim belediye başkanlığımdan bu yana hayalimdir AKM olayı, bir diğeri Harbiye'deki kongre merkezi idi. Onu başbakanlığım ilk dönemimde yaptım. Muhsin Ertuğrul gitti falan dediler biz daha büyüğünü ve daha iyisini yaptık şu anda hizmetler orada devam ediyor. Atatürk Kültür Merkezi güzel bir proje ortaya çıktı. Şimdi hakikaten çok çok güzel bir eser ortaya çıkardılar. Kısa zaman içinde de inşallah inşaat başlayacak ve hedefimiz 2018'in sonu gibi AKM'yi bitirmek.
AKM tam opera binası değildi, yarı operaydı. Şimdi biz bu yeni yerimizi tam opera binasına benzer şekilde yaptık ve bunun için de mimarlarımıza gidip dolaşın ona göre yapalım dedik ve o şekilde yapıldı. Burası 3 balkonu olan 2 bin 500 kişiyi aynı anda alabilecek olan bir yer olacak.

KYK BURSU VE NORMAL BURSLAR HAKNDA MERAK ETTİKLERİNİZ

2017 KYK başbakanlık burs başvuruları ne zaman ve nasıl yapılacak? KYK burs öğrenim kredisi başvuruları ile ilgili yapılan açıklamalar yakından takip ediliyor. KYK başbakanlık bursu Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumu tarafından her sene öğrencilere veriliyor. Üniversiteye yeni kayıt yaptıranlar ve ara sınıflarda okuyan öğrenciler KYK burs ve öğrenim kredisi başvurularını gerçekleştirebiliyorlar. Yurt başvuruları 14 Ağustos ve 20 Ağustos tarihleri arasında yapıldı

LYS ek yerleştirme sonuçlarının açıklanmasından sonra gözler DGS tercih başvurularına çevrildi. Kredi ve Yurtlar Kurumu tüm üniversite öğrencilerinin burs başvurularını aynı anda alacak. DGS tercih sonuçlarından hemen sonra başvurular alınmaya başlanacak. Peki KYK burs ücretleri ne kadar? Ocak 2017’den itibaren burs ücreti 425 Türk Lirası. Öğrenciler başvuruları e-Devlet üzerinden yapacak. Kurum için burs konusu hassas olduğundan ötürü başvurular titiz bir şekilde yürütülecek. Kurum hangi öğrencilerin başvuracağını açıkladı.

Hangi öğrenciler burstan yararlanabilir?

• Ön lisans öğrencileri,
• Lisans öğrencileri,
• Açık Öğretim öğrencilerinden sadece önceliğe sahip öğrenciler,( şehit çocuğu/şehit bekar ise bekar kardeşi, gazi çocuğu/gazi bekar ise kendisi, anne ve babası her ikisi de ölü olanlar vb.)

 

. KYK 2017 burs başvuruları ne zaman başlıyor? Yurt başvuru sonuçlarının açıklanmasının ardından gözler yeninden burs başvurularını çevrildi. Öğrenciler belirtilen tarihler aralığında başvurularını gerçekleştirecekler. Burs karşılıksız olarak verilirken, öğrenim kredisi alan öğrenciler sigortalı bir işe girdikleri zaman uygun ödeme seçenekleri ile kredi borçlarını geri ödüyorlar. KYK bursu kaç TL ne kadar sorusu cevap buldu. Detaylara haberimiz içerisinden ulaşabilirsiniz. Yüksek öğrenim gören T.C. vatandaşı öğrencileri maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yüksek öğretim kurumlarının normal öğrenimi süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır. Öğrenim kredisi borcu; öğrenciye normal öğrenimi süresince verilen miktarlara Türkiye İstatistik Kurumu Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanarak, hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir.
Burs/öğrenim kredisi müracaatları, Kurumun kyk.gsb.gov.tr web adresinden kabul edilmektedir. Burs / öğrenim kredisi müracaatında bulunan öğrencilerden sadece öncelik belgesi istenilmektedir. Diğer beyan edilen bilgilere ait kontroller ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından web ortamında veya manyetik ortamda alınarak, yapılmaktadır. İstenilen belgeler başvuru indeks sayfasında ve kyk.gsb.gov.tr adresinde ilan edilmektedir.

KYK BURS BAŞVURULARI NE ZAMAN YAPILACAK?

KYK burs başvurularının başlama tarihiyle ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Başvuruların ve bu yıl için verilecek olan meblağların önümüzdeki haftalarda netleşmesi bekleniyor.

KYK BURSU NE KADAR?

2017 Ocak itibari ile KYK Burs ve Kredileri, 25 TL bir artış ile 450 Türk Lirası olarak belirlendi. Bu sene zam oranı geçtiğimiz yıla göre bir hayli az oldu. 2016'da KYK Burs ve Kredileri 70 TL kadar bir zam almıştı ve 400 TL'ye çıkmıştı. 2017'de ise KYK Burs ve Kredi tutarı 425 TL'den 450 TL'ye yükseldi.

KYK BURS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Başvurular e-devlet üzerinden alınacağı için e-devlet şifresi olmayan öğrencilerin kimliği ile birlikte PTT şubelerine giderek mutlaka e-devlet şifresi almaları veya diğer e-devlet giriş yöntemlerinden birine (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olmaları gerekiyor.

KYK resmi web sitesine " kyk.gov.tr" adresi girilir. "2017-2018 Öğrenim yılında yurt içinde yükseköğrenim programına girmeye ÖSYM veya ara sınıf öğrencilerin yurt başvurusu için tıklayınız" sekmesine tıklanır.

Açılan sayfada "Başvuruda dikkat edilecek hususlar "yazısı dikkatlice okunduktan sonra sayfanın en altındaki başvuru şartlarını kabul ettiğinizi onaylamak için onay kutucuğunu işaretleyip "Başvuru ve Güncelleme" sekmesi tıklanır.

Yeni sayfadaki başvuru sahibi kimlik bilgileri doğru olarak doldurulup resimdeki güvenlik kodu girilir.

Açılan yeni sayfada sizden öğrenim bilgileriniz ve okul bilgileriniz istenir.

Açılan yeni sayfada sizden ailenizle ilgili bilgiler istenmektedir. (ailede başka eğitim gören var mı, malvarlığı ,geliri vb.) sizden istenen bilgileri doğru olarak girmeniz yararınıza olacaktır. (verdiğiniz bilgilerin doğruluğu kesinlikle araştırılacaktır.)

Sizden adres bilgileriniz ve e posta adresiniz istenmektedir.

Son olarak tüm bilgilerinizin doğru olarak doldurduğunuzdan emin olduktan sonra kaydet sekmeni tıklayrak, 2018 KYK burs ve kredi başvuru işlemleriniz tamamlanmış olacaksınız.

Üniversite kayıtları tamamlanırken vakıf ve dernekler de verecekleri burs miktarlarını ve koşullarını açıklamaya başladı.

Başvuruları eylül ayı içerisinde tamamlanacak bursların miktarı aylık 2000 TL’ye kadar ulaşıyor. Bu da aylık ortalama harçlıkları 1000 TL olan öğrenciler için adeta “can suyu” demek

Üniversite öğrencilerine burs veren vakıflar listesi açıklandı.Öğrenci Bursu Üniversite öğrencilerine burs müjdesi! Maddi durumu yetersiz olduğu için öğrenim hayatında sıkıntı çeken gençlere, hayırsever kurumların, kişilerin ve iş adamlarının kurduğu vakıflar destek oluyor.

YGS ve LYS sınavlarının hemen ardından başlayan burs arayışları, henüz üniversite kayıtları başlamadan öğrenciler için merak konusu oldu. Bir çok öğrenciniz aklında soru işareti olan Burs Veren Kurumlar hangileridir sorusuna cevap bulmaya çalıştık. Öğrenciler için bir diğer merak konusu da kimlere burs verilir sorusu oldu. Devlet üniversitesi okuyan öğrencilere çok daha fazla burs verilirken, özel üniversite okuyan öğrencilere burs veriliyor mu gibi sorularda öğrencilerin zihnini kurcalamakta. Cevap olması açısından Devlet üniversitelerinde okuyan öğrencilere burs veren kurumlar çok daha fazla olduğunu itiraf etmemiz gerekmekte, fakat vakıf üniversitesinde okuyan öğrencilere burs veren kurumlarda az denecek nitelikte görünmemelidir.

Üniversiteler Ne Zaman Açılıyor

TERCİH TUTUP GİTMEZSEK NE OLUR

BURS VEREN KURUMLAR HANGİLERİDİR.

Sizler için Burs Veren Kurumları araştırdık. Burs Veren Kurumların tam listesi aşağıdadır. Liste her gün güncellenmektedir. Listede belirtilen kurumlar başvuru tarihlerine göre kategori edilmiştir.

ADEKSAM MAKEDONYA BURS BAŞVURUSU

KASIM AYINDA YAPILAN BAŞVURULAR

ALARKO HOLDİNG BURS BAŞVURUSU

ADEKSAM MAKEDONYA BURS BAŞVURUSU

TÜRK DİL KURUMU – TÜRK TARİH KURUMU BURSU

MÜLKİYELİLER VAKFI BURS BAŞVURUSU

KURŞUN KALEM VAKFI BURS BAŞVURUSU 

ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BURSU

KONYA İLAHİYAT DERNEĞİ BURSU 

NEVVAR SALİH İŞGÖREN VAKFI BURSU 

EKİM AYINDA YAPILAN BAŞVURULAR

KONYA İLAHİYAT DERNEĞİ BURSU

NEVVAR SALİH İŞGÖREN VAKFI BURSU 

İSTANBUL KONYALILAR VAKFI – DERNEĞİ BURSU

GELİBOLU VAKFI BURSU 

TÜRK HUKUK ENSTİTÜSÜ BURSLARI 

EÇEV Ege Çağdaş Eğitim Vakfı Bursları 

VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BURSLARI

TÜRKİYE DİYANET VAKFI BURSU 

İSVİÇRE TÜRK DİYANET VAKFI BURSU 

250 Euro HOLLANDA DİYANET VAKFI BURSU

ENSAR VAKFI BURSU 

İSTANBUL TİCARET ODASI İTO BURSU 

NEF VAKFI BURSLARI

FATİH GENÇLİK VAKFI BURSLARI

500 TL SEMA YAZAR VAKFI BURSLARI

KSV KALEBODUR BURSLARI 

EYLÜL AYINDA YAPILAN BAŞVURULAR

İSTANBUL KONYALILAR VAKFI – DERNEĞİ BURSU

İSTANBUL SANAYİ ODASI – İSOV BURSU

DEUDER – DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ BURSLARI 

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ ADD BURSU 

SAĞLIK SOSYAL YARDIM VAKFI BURSU

NEF VAKFI BURSLARI

FATİH GENÇLİK VAKFI BURSLARI

500 TL SEMA YAZAR VAKFI BURSLARI

KSV KALEBODUR BURSLARI 

HUKUK ve ARAŞTIRMA VAKFI BURSU 

ÇAMLICA VAKFI BURSU 

BAŞAK VAKFI BURSLARI 150 TL 

AZAKLIOĞLU VAKFI BURSU

BORUSAN HOLDİNG BURSU 

TEKFEN HOLDİNG VAKIF BURSLARI 525 TL 

TOPLUM GÖNÜLLÜLERİ BURSU 220 TL 

TÜRK EĞİTİM VAKFI TEV BURSLARI 500 TL – 800 TL ve 1100 TL 

ZORLU HOLDİNG MEHMET ZORLU BURSLARI 

KOÇ HOLDİNG VEHBİ KOÇ VAKFI BURSLARI

YAĞMUR DAMLASI DERNEĞİ BURSLARI

ENGİNKAN VAKFI BURSLAR 350 LİRA

BEYKOZ GÜMÜŞSUYU VAKFI BURS BAŞVURUSU

ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ BURSLARI – ÇYDD

AĞUSTOS AYINDA YAPILAN BAŞVURULAR

İSTANBUL SANAYİ ODASI – İSOV BURSU

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ ADD BURSU 

SAĞLIK SOSYAL YARDIM VAKFI BURSU 

NEF VAKFI BURSLARI

FATİH GENÇLİK VAKFI BURSLARI

BAŞAK VAKFI BURSLARI 150 TL

AZAKLIOĞLU VAKFI BURSU 

YENİ DÜNYA VAKFI BURSU

TÜRKKAD TÜRK KADINLARI DERNEĞİ BURSU 

TOPLUM GÖNÜLLÜLERİ BURSU 220 TL 

KOÇ HOLDİNG VEHBİ KOÇ BURSLARI

ENGİNKAN VAKIF BURSU 350 LİRA

AKTAŞ EĞİTİM VAKFI BURSU

ÇELİKEL EĞİTİM VAKFI BURSLARI 400 LİRA

HOCA AHMET YESEVİ BURSLARI

AYHAN KARA VAKFI BURS BAŞVURUSU HATAY

ÇAĞDAŞ EĞİTİM VAKFI BURS BAŞVURUSU

YÜCEL VAKFI YARIM ELMA BURSLARI

ATLAS EĞİTİM VAKFI BURS BAŞVURUSU

TEMMUZ AYINDA YAPILAN BAŞVURULAR

ÇAĞDAŞ EĞİTİM VAKFI BURS BAŞVURUSU

ES-SEYYİD OSMAN HULUSİ EFENDİ BURS BAŞVURUSU

Üniversite Öğrencilerine Burs Veren Kuruluşlar belli oldu

Türkiye’de hayır işlerinde çalışmalar yürüten çok sayıda dernek ve vakıf bulunuyor. Bu vakıfların en büyük amaçlarından birisi de maddi olanakları kısıtlı olan öğrencilerin eğitimlerine destek vermek öğrenci eğitim masraflarının altında ezilmiyor. Şehir dışında yüksek öğrenimini yapmak üzere okuyan üniversite öğrencilerine karşılıksız eğitim desteği veren çok sayıda vakfımız bulunuyor. Bu vakıflar her yıl eğitim- öğretim yılının başında burs başvurularını kabul ediyor. Yapılan değerlendirmeler sonucunda burs almaya hak kazanan öğrencileri tespit ederek her ay kendi bütçeleri oranında belirledikleri eğitim yardımını veriyorlar. Milyonlarca üniversite öğrencisi bu burslar sayesinde ailesine daha az yük olarak eğitimini sürdürmeye çalışıyor.

Üniversite öğrencilerinin maddi imkansızlıklar nedeniyle eğitimden yoksun kalmalarını bir nebze de olsa engellemeyi hedefleyen vakıflar, burs imkanı sunuyor. Vakıfların verdiği burs ücretleri 150 TL ve 400 TL arasında değişiklik gösteriyor. Öğrencilerin bir nebze de olsa sıkıntılarına çözüm sunmak için karşılıksız burs desteği vermeyi sürdürüyorlar. Bu kurumlar, eğitim süresi boyunca burs alma kriterlerine uygun belli sayıdaki öğrencilere aylık 150 TL ile 400 TL arasında değişen rakamlarda burs ödüyorlar. Vakıfların öğrencinin eğitim derecesine göre farklı burs alternatifleri bulunuyor. İşte üniversite öğrencilere karşılıksız burs veren vakıflardan bazıları…

TOPLUM GÖNÜLLÜLERİ VAKFI

TOG’un koşulları diğer vakıflardan oldukça farklı… En önemli koşul, haftada en az 4 saat herhangi bir toplumsal sorumluluk projesinde gönüllü olarak yer almak… Türkiye’deki 60 üniversitede ağ kuran TOG’un diğer kriteri akademik başarı… Bursun devamlılığı için öğrencinin başarı devamlılığı esas alınıyor. Ortalama 130 milyon lira burs veriliyor. Geri ödemesi yok. Tel: (0216) 321 89 88

İSTANBUL SANAYİ ODASI VAKFI

Eylül’de başvurular alınıyor. Karşılıksız olarak veriliyor. Dilekçe ile başvuru yapılıyor, uygun adaya burs veriliyor. Tel: (0212) 293 54 18

HACI ÖMER SABANCI VAKFI

31 yıldır 24 bini aşkın öğrenciye burs veren vakıf, her yıl bir taban puan belirliyor. Bu yılın puanları henüz belirlenmemiş ama vakfın amacı hem başarılı hem dar gelirli öğrencilerin yüzünü güldürmek… Burs başvuruları 15 Eylül ile 15 Ekim arasında yapılıyor. Kasım ayı sonunda kazananların isimleri açıklanıyor. Vakıf, bursu, yükseköğrenim süresince her yıl 9 aylık bir süre için ve geri ödeme yükümlülüğü ile veriyor. Geri ödeme ise, okulunu bitirip, bir işe giren öğrenciden tam bir yıl sonra 24 ay taksitli olarak alınıyor.

Sabancı Vakfı Telefon: 0212 385 8800

İSTANBUL TİCARET ODASI

İTO, İstanbul il sınırları içerisindeki devlet üniversitelerinin ekonomi ile ilgili bölümlerinde okuyan öğrencilere burs veriyor. Burs alabilmek için çeşitli yaş sınırları aranıyor. Öğrencinin başka bir yerden burs almaması koşulu da var. Geri ödemesi yok. Ara sınıf ise alt sınıftan dersinin olmaması gerekiyor. Özel üniversite ve ikinci öğretimde okuyan öğrencilerin başvuruları kabul edilmiyor. Her yıl Ekim-Kasım aylarında başvuru yapılabiliyor. Tel: (0212) 455 60 52

21.YÜZYIL Eğitim ve Kültür Vakfı (YEKÜV) BURS PROGRAMI

Kimler Burs Alabilir?Amacı ülke çocuklarının, gençlerinin ve tüm insanlarımızın eğitsel, sosyal ve kültürel gelişimlerine katkıda bulunmak olan YEKÜV, başarılı fakat eğitimlerini sürdürürken zorlanan ve her yıl belirlenen şartları taşıyan öğrencilere burs imkanı sunuyor. Karşılıksız burs veren kurumlar için haberimizin devamını okuyun.

İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ

1 yılı 3.5 not ortalaması ile bitiren öğrenci, sonraki yılı başarı bursuyla okuyor. Yarışmalarda Türkiye’yi temsil edip derece alanlara spor bursu veriliyor.

21. YÜZYIL ANADOLU VAKFI MAHMUTBEY

21.Yüzyıl Anadolu Vakfı Mahmutbey Yolu cad.No:53 Şirinevler Tel:2126543769

ADEM ÇELİK BEYKENT VAKFI

Adem Çelik Beykent Eğitim Vakfı Gürpınar E-5 ayrımı Beylikdüzü Tel: 2128721125

A. NİHAT GÖKYİĞİT EĞİTİM SAĞ. KÜLTÜR SAN. VAKFI

A.Nihat Gökyiğit Eğitim Sağ. Kültürtür.San. Vakfı Tekfen Sitesi 80600 Etiler

AKKANAT EĞİTİM VE SAĞLIK VAKFI BURSU

Akkanat Eğitim ve Sağlık Vakfı BursuMerkezi İstanbul’da bulunan Akkanat Eğitim ve Sağlık vakfı her yıl yüzlerce üniversite öğrencisine burs veriyor.

Adres: Evren Oto Sanayi Sitesi Yanyol 2.Kısım No:6 İstanbul / İSTANBULTelefon: 0 212 622 41 00

ABDÜLKADİR ERİS EĞİTİM VAKFI

Adres: Abdülkadir Eriş Eğitim Ve Sos.Y Vakfı Cumhuriyet cad. No:27 K:4 Taksim

ABDURRAHMAN BİLİMLİ KÜLTÜRTÜR SA. SOS. VAKFI

Abdurrahman Bilimli Eğitim Kültürtür.Sağ.Sos.H Vakfı Davutpaşa cad.Yıldız sok. No:3 Topkapı

ALARKO EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI

Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı -Önemli NotlarBurs başvuruları okulların burs ofislerine yapılmalıdır.ALEV doğrudan burs başvurusu kabul etmemektedir.Okulların burs ofisleri bildirilen kontenjan kadar öğrenciyi seçer ve ALEV yönetimine iletir. Vakfın Amacı Ulusumuzun çağdaş uygarlık seviyesine ulaşması için toplumumuzun eğitim ve kültür seviyesinin yükselmesine katkıda bulunmaktır. ALEV, bu amaçla eğitim çağındaki başarılı ve kabiliyetli gençlerin yetişmesi için her yıl “Karşılıksız Burslar” vermektedir. Karşılıksız burs başvuruları detaylarda..

DARENDİLİLER EĞİTİM VAKFI

Darendeliler Y.Eğitim Ve Kültür Vakfı

ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (O.D.T.Ü.)

Makina Mühendisliği Bölümü,Endüstri Mühendisliği Bölümü,Bilgisayar Mühendisliği Bölümü,İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü,

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (İ.T.Ü.)

Makina Mühendisliği Bölümü,İşletme veya Endüstri Mühendisliği Bölümü,Bilgisayar Mühendisliği Bölümü,İnşaat Mühendisliği Bölümü,

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ (İ.Ü)

İşletme Fakültesi,ANKARA ÜNİVERSİTESİ (A.Ü)Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü,

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ (B.Ü.)

Makina Mühendisliği Bölümü,Endüstri Mühendisliği Bölümü,Bilgisayar Mühendisliği Bölümü,İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü,

GALATASARAY ÜNİVERSİTESİ (G.S.Ü)

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü,Endüstri Mühendisliği Bölümüöğrencilerini kapsamaktadır.Yukarıdaki öğrencilerden lisansüstüne devam edenlerin bursları devam ettirilir.

ENSAR VAKFI Ensar VakfıBURS ÇALIŞMALARI

Ensar Vakfı, kuruluşundan bugüne kadar çeşitli üniversitelerde okuyan öğrencilere her ay karşılıksız burs verme faaliyetini sürdüre gelmiştir. Burs alacak öğrencilerin seçiminde; Başarılı olmak ve maddi imkânsızlık içinde olmak gibi şartlar ön planda tutulmaktadır.Ayrıca Yüksek Lisans ve Doktora yapan öğrencilere de karşılıksız burs verilmektedir.

FEVZİ AKKAYA VAKFI

Feyzi Akkaya Temel Eğitim Vakfı, 1980 senesinden bu yana, teknik liseler ve endüstri meslek liselerinde okuyan, maddi durumu müsait olmayan öğrencilere burs vermektedir.Vakfın burslarından bugüne kadar 50 bini aşkın öğrenci faydalanmıştır. Vakıf bursları karşılıksızdır ve bursiyerlere mecburi hizmet koşulu öne sürülmemektedir. Ancak, vakfın bursundan yararlanıp iş hayatına atılanlar, kendileri gibi, en az bir Türk gencine destek vermeyi vicdani bir yükümlülük olarak kabul ederler.

DR. ALİ MÜMTAZ GÜRSOY VAKFI

Dr. Ali Mümtaz Gürsoy Okut VakfıDr. Ali Mümtaz Gürsoy Okut Vakfıİl: İstanbulTelefon: (216) 348 75 40Adres: Kırtasiyeci Sok. Ekşioğlu İşhanı No:11 K:2 D:48 Kadıköy / İstanbul

İZZET BAYSAL VAKFINDAN BURS ALABİLME ŞARTLARI

1. Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin dört yıllık bölümlerine en yüksek puanla birinci sırada kayıt yaptıran birinci öğretim lisans öğrencilerine vakfımız tarafından burs verilmektedir.

2. Bölüm birincilerinden sonra gelen en yüksek puanlı Bolu’lu bir öğrenciye daha vakfımız burs vermektedir. Bu öğrencilerin, Bolu Merkez İlçe veya diğer İlçe ve köylerinde doğup, buraların nüfusuna kayıtlı olması gerekmektedir.

KİBAR EĞİTİM ve SOSYAL YARDIM VAKFI

İlk, orta, yüksek ve lisansüstü eğitim düzeylerinde okuyan, araştırma ve inceleme yapan yetenekli, maddi olanaktan yoksun çocuklara ve gençlere, burs veriyor. Vakıf toplamda 60 öğrenciye burs veriyor. Üniversite öğrencilerine 12 aylık 85 TL burs verirken, İlköğretim öğrencilerine 75 TL burs veriyor. Burs başvuruları Eylül ayında yapılıyor. Vakfın verdiği burslarla ilgili detaylı bilgiye www.kibarholding.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

ŞAHİNLER VAKFI BURSU

Mali durumu çok zayıf olan belgeleyen öğrencilere burs veren vakıf, hazırlık veya 1. sınıf öğrencileriyle üniversite okuyan kardeşleri olanlara tip, hukuk ve mühendislik fakülteleri öğrencilere öncelik veriliyor. Burs, bir öğretim yıl botunca ve 9 aylık süre ile veriliyor.

TADEVTADEV üniversite öğrencilerine 1995 yılından itibaren karşılıksız burs vermek üzere çalışmalar yapmaktadır.

RUMELİ EĞİTİM VAKFI

Başta Rumeli kökenli ve şehit ailelerinin orta dereceli okullardan mezun olup maddi yetersizliklerden dolayı üniversite veya yüksekokullarda okuma olanağından mahrum kalan öğrencilerin her türlü eğitim, öğretim ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanması için burs vermekteyiz.Okudukları okullarda parmakla gösterilecek şekilde başarılı olan Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı başarılı öğrencilerimizi ödüllendirmek, maddi ve manevi yönden de destek olmak amacı ile üstün başarı bursları vermekteyiz.

YUMLU EĞİTİM KÜLTÜR ve BİLİM ARAŞTIRMA VAKFI

Yumlu Vakfı, maddi imkanları nedeniyle yüksek öğrenimlerine devam etmekte zorluk çeken başarılı öğrenciler için burslar sağlamakta ve sağlanan imkanı desteklemek amacıyla sosyal gelişim konuları da dahil olmak üzere bursiyerlerine özel imkanlar yaratmaya gayret göstermektedir.

Başvuru: www.onder.org.tr’de.

ESKİŞEHİR SANAYİ ODASI

Eskişehir Sanayi Odası: Mühendislik, ekonomi, maliye, işletme ve iş idaresi bölümlerinde okuyan, birinci ve ikinci sınıf üniversite öğrencilerine veriliyor. Telefon: 222 236 03 60

TÜRKİYE DİYANET VAKFI

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfı’nda çalışanların yüksek öğretim kurumlarında okuyan çocuklarına burs veriyor. Telefon: 312 – 417 12 35

İSTANBUL TİCARET BORSASI VAKFI

Marmara veya İstanbul Üniversitesi ekonomi bölümünde okuyan öğrencilere karşılıksız burs veriyor.

TÜRK DİL KURUMU

LYS’de ilk 2000′e giren öğrencilere aylık 400 TL burs veriyor.

KIZILAY GENÇLİK MÜDÜRLÜĞÜ 0312 430 23 00

Dernekçe verilmekte olan karşılıksız burs yardımları, sosyal himayeye muhtaç, kendi imkânları ile tahsil hayatlarını devam ettiremeyen öğrencilere verilmekte olup öğrencinin başarılı olması ve sınıfta kalmaması gerekmektedir. Burs almaya hak kazanan öğrenciler sınıflarını geçtikleri ve herhangi bir şekilde öğrenimlerine ara vermedikleri takdirde bursları tahsil hayatları boyunca devam etmektedir.

SAĞLIK EĞİTİM VAKFI

0212 512 18 78Başvuru Ağustos-Eylül aylarında yapılıyor. Ağırlıklı olarak tıp fakültelerindeki öğrenciler tercih ediliyor ve 3′üncü sınıftan sonraki öğrencilere veriliyor. Burs alacaklar not ortalamalarına göre seçiliyor.

SEMA YAZAR GENÇLİK VAKFI

www.semayazar.org.tr /0312 440 16 16Başarılı ve sosyoekonomik durumu burs almasını gerektiren üniversite öğrencilerine burs veriyor. Bursun devamı her yıl başarılı olma koşuluna bağlı. Müracaatlar ekim ayı başında sona eriyor. Başvurular vakıftan alınacak formla yapılabiliyor.

TOPLUM GÖNÜLLÜLERİ VAKFI

www.tog.org.tr / 0216 321 89 88
Toplum Gönüllüleri Vakfı 2005-2006 öğrenim yılından başlayarak TC vatandaşı olan öğretmen çocuklarına (devlet ilköğretim, lise ve dengi okullarında görevli veya bu okullardan birinden emekli bir anne ve/veya babanın çocuğu olan) burs sağlamaktadır.

YAŞAR EĞİTİM KÜLTÜR VAKFI

www.yasar.com.tr/vakif / 0232 482 22 00

Üniversitelerde, yüksek ve ortaöğretim kurumlarında okuyan yetenekli, çalışkan, başarılı ancak maddi olanakları kısıtlı öğrencilere, vakfın Öğrenci Burs Yönetmeliği çerçevesinde tamamen karşılıksız burs verilmektedir. Başvurular eylül – ekim aylarında yapılır.

Adres : Aliye Şevket Pozcu Eğitim Öğrt Vakfı Paşa Limanı cad. 64/1 Kuzguncuk Üsküdar Tel: 2164922031Bizim Anadolu Eğitim ve KültürVakfı Bulgurlu Mescit Sok. No:7/1 Üsküdar Tel:2163489653

İSTANBUL TİCARET ODASI BURSLARI

Ara sınıflardan başvuru yapan öğrencilerde;¨ Öğrencinin not ortalamasının 4 üzerinden en az 2,25 veya 100 üzerinden en az 60 olması ve bir üstyıla geçiş hakkını kazanmış olması gerekmektedir.

Lisans Başvuru Formub) Yüksek lisans (master) bursları :Oda’nın çalışma alanı içinde (İstanbul) bulunan devlet üniversitelerinin İktisat, İşletme, İktisadi ve İdari Bilimler, Endüstri ve İşletme Mühendisliği, Siyasal Bilimler Fakülteleri ile dört yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Yüksek Okulu’nda öğrenim gören yüksek lisans (master) öğrencilerine verilir.

ÇORLU TİCARET VE SANAYİ ODASI BURSU

Çorlu TSO Bursu İçin Aranan Şartlar:

*Anne ve/veya Babanın vefat etmiş olması (öncelik) ,
*4 yıllık üniversiteye girmeye hak kazanmış olmak/öğrencisi olmak,
*Bir önceki döneme ait derslerden geçmiş olmak,
*Başka bir kurumdan burs almıyor olmak,
*Ailenin, Çorlu veya Çorlu’nun köylerinde ikamet ediyor olması.

Yukarıdaki şartlara uymayanların başvuruları kabul edilmeyecektir.İstenen Evraklar:

*Çorlu TSO’dan Temin edilecek Başvuru Formu,*Vukatlı Nüfus Örneği,*1 Adet Fotoğraf,*Banka Hesap Numarası,*Öğrenci Kimlik Belgesi,*Ailede çalışanlara ait Gelir Durumunu Gösterir Belge,*Transkript (Bir önceki yıla ait borçlu dersin olmaması).

MEHMET ZORLU VAKIF BURSU

Mehmet Zorlu Vakfı, temel faaliyet alanı olan, eğitime destek çerçevesinde her eğitim döneminde yüzlerce öğrenciye burs vermektedir. Başarı ve ihtiyaç kriteri gözetilerek seçilen bursiyerler, Ekim-Haziran ayları arasında toplam 9 ay süreyle burs almaktadır.

TUBİTAK BURSU

Türkiye’de Doğa Bilimleri, Mühendislik ve Teknoloji, Tıbbi Bilimler, Tarımsal Bilimler, Sosyal Bilimler ve Beşeri Bilimlerde(*) tezli yüksek lisans yapmakta olan öğrencilere karşılıksız burs verilecektir

TEKFEN VAKFI BURSU

Burslar, başarı oranı yüksek öğrencilere Yönetim Kurulunca yapılacak değerlendirmeye göre verilir. Burstan istifade edebilmek için öğrencinin okuldan, herhangi bir özel kurum ya da kuruluştan başkaca burs almamış olması şarttır. Burs talebinde bulunan adayın, burstan yararlanabilmesi için Tekfen Vakfı Öğrenim Bursu Uygulama Kriterlerinde öngörülen şartlara uyması, Yönetim Kurulunca bursiyerliğinin kabulü gerekir.Yönetim Kurulu’nun uygun gördüğü sürece bursiyerlerin burs alabilmeleri için öğrenime ara vermemiş olmaları ve öğrenimlerinin aksaksız devam etmesi şarttır.

Bursiyerlerin bursunun devamı için, bursiyerin sınıfını hiçbir dersten kalmadan geçmesi ve eğitimini normal sürede bitirmesi şarttır.

CAFER SADIK ABALIOĞLU BURSU

Bu vakıf her yıl üniversite öğrencilerine burs vermektedir. Burs başvurusunu yapabilmek için herhangi bir yerden burs almıyor olmak, bursu yardımına ihtiyacınızın olması, alttan dersinizin olmaması (transkrip istiyorlar) gerekmektedir. Cafer Sadık Eğitim Vakfı sadece belirlemiş olduğu üniversitelerde okuyan öğrencilere burs hizmeti sağlamaktadır.

İşte burs başvurusu yapabilecek üniversitelerin isimleri:

İstanbul Üni.
Hacettepe Üni.
ODTÜ
İTÜ
Boğaziçi Üni.
Ege Üni.
Ankara Üni.
Yıldız Teknik Üni.
Marmara Üni.
9 Eylül Üni.
Katü
Pamukkale Üniversitesi

Detaylı bilgi için:Adres: Çamlık Cad. Apt no:9, 2. ve 3. kat Denizli, KınıklıTelefon: 0 258 213 43 00IC

İBRAHİÇ ÇEÇEN VAKFI BURSU

Her yıl olduğu gibi IC İBRAHİM ÇEÇEN VAKFI başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan üniversite öğrencilerine 2011-2012 öğretim yılında da karşılıksız burs verecektir.

KARŞILIKSIZ BURS NASIL ALABİLİRİM

ELGİNKAN VAKFI

Vakfın burs adaylık ve başvuru şartları.

Maddî İmkânları Yetersiz Olmak Vakıf bursuna aday olabilmek için öğrencinin maddî imkânlarının yetersiz olduğunu kabul ve beyan etmesi esastır. Bunun için her aday, ailesinin ve kendisinin mal varlığı ve gelir durumunu tam olarak belgelendirmek zorundadır

VEHBİ KOÇ BURSU

Maddi gücü yetersiz ama yetenekli gençlere eğitimde fırsat eşitliği yaratmak. Vakıf bu nedenle, “okumaya hevesli gençler”i 1969 yılından bu yana verdiği eğitim burslarıyla desteklemekte ve onların topluma yararlı olmalarına imkan sağlamaktadır. Vehbi Koç Vakfı 2008 sonu itibarıyla 40 bine yakın öğrenciye burs vermiştir.NiteliklerMeslek lisesi ve üniversite ağırlıklıdır.Her Alanda Öncü…Vakıf bugüne dek kamu ve özel kuruluşlar arasında üniversite öğrencilerine en yüksek tutarda burs veren kuruluş olmuştur. Vakfın burslarından her yıl 2.000′e yakın genç yararlanmaktadır. Vehbi Koç Vakfı toplam bursiyer adedi, Meslek Lisesi Memleket Meselesi Projesi ile, 10.000 olarak hedeflenmektedir.

SABANCI VAKFI

LYS’de Sabancı Vakfı tarafından belirlenen taban puanları sağlayarak yine Sabancı Vakfı tarafından burs kontenjanı tahsis edilen üniversitelere yerleştirilen başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan öğrencilere verilir.Burs başvurusu yapmak isteyen öğrenciler 15 Eylül – 15 Ekim tarihleri arasında öğrenim gördükleri üniversitelerin Öğrenci İşlerine / Burs Ofisine başvuru yaparlar. Üniversite tarafından bursiyerlerin değerlendirilmesi adayların yüksek başarı ve maddi gereksinimi dikkate alınarak yapılır, seçilen bursiyerlerin isimleri Sabancı Vakfı’na bildirilir.

TÜRK PETROL VAKFI

Muallim Naci Cad. No: 43 Ortaköy Mh. Beşiktaş, İstanbul,

TÜRKİYE MİLLİ KÜLTÜR VAKFI

Feshane Caddesi, Kızıldeğirmen Sokak No:1 Eyüp 34060 İSTANBUL Tel : +90(212) 417 64 78 – 79 – 80 Faks :+90(212)417 61 85 e-posta : tmkv ttmail.com bilgi tmkv.org.tr

BİRLİK VAKFI

Yeniçeriler Cad. No: 13 Çemberlitaş Fatih / İSTANBUL Telefon :0(212) 516 41 27 0 (212) 516 41 28 Faks :0 (212) 516 41 29 E-Posta :İnfo@birlikvakfi.org.tr

Karşılsız Burs Veren kurumlar ile ilgili bilgiler genel genel haber sitelerinde yayınlana bilgiler örnek alınarak hazırlanmıştır.

Not: Yeni Eğitim ve Öğretim yılında Burs Veren Kurumlara ait güncel bilgileri ilgili kurumun resmi web sayfasından edinebilirsiniz.

Burslu Okumanın Şifreleri!

Vakıf üniversitelerini tercih edecek adayların aklına ilk gelen soru burslar, peki hangi üniversite ne kadar burs veriyor, burs almanın incelikleri neler?

Yükseköğretim Kurulu'nun Yeni akademik yılı için üniversitelere vereceği kontenjanlar heyecanla beklenirken, Üniversite Tercih Merkezi (UTM) vakıf üniversitelerinin bursluluk oranları ile ilgili yaptığı çalışmanın ayrıntılarını NTV ile paylaştı.

Araştırma, kaynaklarını eğitim için vakfetme taahhüdü ile kurulan vakıf üniversiteleriyle ilgili ilginç detayları ortaya koyuyor.

ORTALAMA ORAN % 37,6.

Konu ile ilgili görüşüne başvurduğumuz UTM Bilişim Koordinatörü Sinan Ataseven 2014 ÖSYS'de vakıf üniversitelerinde bulunan yaklaşık 134 bin kontenjanın dört farklı bursluluk kategorisine ayrıldığını belirterek, adayların tercihlerini yaparken, %25, %50, %75 ve %100 burslu programlar arasından seçim yapabildiklerini söyledi.

Bu bursların adaylar arasında ÖSYM bursu olarak adlandırıldığını hatırlatan Ataseven, bursların sürekliliğinin üniversiteden üniversiteye göre değişiklik gösterebildiğini vurguladı.

Çalışmanın detaylarına göre, geçen sene vakıf üniversitelerindeki önlisans (MYO) kontenjanlarında ortalama bursluluk oranı %36.9 iken, lisans kontenjanlarında bu oran %38.1'e tırmanıyor. Tüm kontenjanlar dikkate alındığında vakıf üniversiteleri kapasitelerinin %37,6'sini herhangi bir parasal girdi olmadan yapılandırmış durumdalar.

İNDİRİMLE BURS KARIŞTIRILMAMALI

Vakıf Üniversitelerinin YÖK kuralları çerçevesinde kontenjanlarında en az %10 bursluluk oranı yakalaması gerektiğini söyleyen Ataseven, bazı vakıf üniversitelerinin, varoluş nedenlerinin doğal gereği olarak yüksek burs vermeyi hedeflediklerini, bazılarının ise ancak yüksek burs oranları ile öğrenci çekmeyi becerebildiklerini hatırlattı.

Bazı üniversiteler tarafından adaylara sunulan ilk tercih, peşin ödeme, ana/baba mesleğine dayalı vb indirimlerin burs olarak değerlendirilemeyeceğini söyleyen Ataseven, adayları üniversitelerin burs yönergelerini okumaları konusunda uyardı.

VERİMLİ İŞLETİLİYORSA YÜKSEK BURS VEREBİLİR

Bursluluk konusunda görüşlerine başvurduğumuz Vakıf Üniversiteleri Birliği Genel Sekreteri ve Nişantaşı Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Levent Uysal, 1984 senesinde Bilkent Üniversitesi'nin kurulması ile başlayan süreçte, aradan 30 yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen kamuoyunda vakıf üniversitesi kavramının hala anlaşılamamış olduğunu vurgulayarak, sözlerine şöyle devam etti.

"2547 sayılı kanun ve sair mevzuat çerçevesinde ülkemizde özel üniversite kurulamaz. Kamuoyunda özel üniversite olarak bilinenler vakıf üniversiteleridir. Vakıf üniversitelerinin kar etmeleri durumunda bunu eğitim amacıyla kullanmaları zorunluluktur. Bursluluğu da bu çerçevede değerlendirmek gerekiyor. Bir üniversite, ne kadar etkin yönetiliyor ve verimli işletiliyorsa, o kadar çok kaynak yaratır, o kadar çok burs verebilir. Etkin yönetim becerisi gösteren bir üniversitenin ikinci görevi, hak eden öğrenciye bursu verecek mekanizmaları kurmaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum