1. HABERLER
  2. EĞİTİM
  3. KYK yurt başvuruları ne zaman? KYK yurt başvurusu nasıl yapılır? KYK yurt başvurusu

KYK yurt başvuruları ne zaman? KYK yurt başvurusu nasıl yapılır? KYK yurt başvurusu

KYK yurt başvuruları 2019 ne zaman? KYK yurt başvuruları ne zaman açıklanır? KYK yurt başvuruları ne zaman başlıyor? Ne zaman bitiyor? Yurt başvuruları nasıl ve nereden yapılır? soruları en çok araştırılan konulardan oldu. Biz de sizler için bu merak edilenleri araştırdık. Detaylar haberimizde.

KYK yurt başvuruları ne zaman? KYK yurt başvurusu nasıl yapılır? KYK yurt başvurusu

YKS yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrenciler merakla KYK yurt başvurularını araştırmaya başladı. Peki KYK yurt başvuruları 2019 ne zaman? KYK yurt başvuruları ne zaman başlıyor? Ne zaman bitiyor? Yurt başvuruları nasıl ve nereden yapılır? Tüm merak edilenler haberimizde...

KYK YURT BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK 2019-2020?

KYK BAŞVURULARI  19 AĞUSTOS VE 26 AĞUSTOS'A KADAR DEVAM EDECEK.

E-DEVLET SİTESİNE GİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

KYK yurt başvuruları ne zaman başlıyor 2019? Ne zaman bitiyor?

KYK YURT BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

1. Yükseköğretim Kurumları Sınavına girerek ilk defa bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan hazırlık, birinci sınıf öğrencileri ile ara sınıf öğrencilerinin yurt başvuruları; Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından sınav sonuçları açıklandıktan sonra e-devlet portalı üzerinden yapılmaktadır. Normal öğrenim süresinde öğrenimlerini tamamlayamayan öğrencilere bir öğretim yılı daha yurtlarda barınma imkânı sağlanır, bu öğrenciler ara sınıf öğrencileri ile birlikte başvuru yapacaklardır.

2. ÖSYM tarafından ek kontenjanla bir yükseköğretim programına yerleştirilen öğrenciler,

3. Özel yetenek sınavı ile yükseköğretim kurumlarına giren öğrenciler, lisansüstü öğrencileri, yatay ve dikey geçiş yapan öğrenciler,

4. Başvurularını Genel Müdürlükçe belirlenecek süre içinde e-devlet portalı üzerinden yapacaklardır.

5. Değerlendirme sonuçları; Kurumumuz internet sayfası http://sonuc.kyk.gov.tr adresinden duyurulmaktadır.

KYK yurt başvuruları 2019 | KYK yurt başvuruları ne zaman başlıyor? Ne zaman bitiyor?

KYK YURT ÜCRETLERİ NE KADAR?

Öğrencilerimizin ekonomik koşulları da dikkate alınarak aylık yurt ücreti 168 TL olarak belirlenmiştir. Ayrıca standardı yüksek, özel nitelikli yurtların aylık ücreti 180-285 TL arasındadır. K.K.T.C'de bulunan yurtların ise aylık ücreti 300 TL'dir.

KYK YURT BAŞVURULARI NEREDEN YAPILACAK?

KYK yurt başvuru işleminde bulunmak isteyen öğrenciler, Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun resmi web sitesi olan ''yurtkur.gsb.gov.tr''den gerçekleştirilebilecek ve burs başvurularıyla ilgili ayrıntılı bilgilere erişebileceklerdir.

KYK yurt başvuruları 2019 | KYK yurt başvuruları ne zaman başlıyor? Ne zaman bitiyor?

KYK YURTLARINDA KESİN KAYITTA İSTENEN BELGELER NELERDİR?

1. Öncelik Belgesi (Önceliği Olanlar İçin)

    Şehit ve gazi çocuğu, gaziler (Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından alınan belge (Seyahat Kartı dahil) veya Sosyal Güvenlik Kurumundan ilgili kanun maddelerine göre aylık bağlandığını gösterir belge)
    % 40  ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler,( Tam teşekkülü hastaneden alınacak rapor)
    Lise ve dengi öğrenimlerini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Yetiştirme yurtlarında barınarak tamamlayanlar ve/veya Devlet koruması altında olan öğrenciler (İlgili kurum ve kuruluşlardan alınacak belge)
    Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar, (Darüşşafaka Lisesinden alınacak belge)
    Milli olmuş Amatör sporcular lisanslı (T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğünden alınacak belge/yazı)
    Gönüllü güvenlik korucusu olarak çalışan ve çalışırken vefat edenlerin, gönüllü güvenlik korucusu olarak emekliye ayrılan ve emekliye ayrıldıktan sonra vefat edenlerin çocukları (İlgili kurum ve kuruluşlardan alacakları belge)    

  2.  4 adet son altı ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğraf
  3.  % 40 ve üzeri engelli ebeveyni olanların (Tam teşekküllü hastaneden alınacak rapor)
  4.  Yükseköğrenim programına kayıt olduğunu gösterir belge
  5.  18 yaşından küçükler için Kurum internet sayfasından temin edilen ve doldurulan Veli/Vasi İzin Belgesi
  6. Verilen süre içinde ilgili yurt müdürlüklerine kayıt yaptırmayan öğrenciler, haklarını kaybedeceklerdir.

KYK yurt başvuruları 2019 | KYK yurt başvuruları ne zaman başlıyor? Ne zaman bitiyor?

KYK NEDİR?

KYK, Kredi Yurtlar Kurumu'nun kısaltmasıdır ve üniversite öğrencilerine yurt, burs ve kredi imkanı sağlayan bir devlet kurumudur. Yükseköğrenim öğrencilerini desteklemek amacıyla burs ve diğer yollarla gerekli yardımları sağlar.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun amacı; yurt içinde ve dışında yükseköğrenim gören öğrenciler için yurtlar yapmak ve bunların işletmesini sağlamak, beslenme yardımı yapmak, eğitim, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerle milli ve manevi gelişmelerine katkı sağlamak, yükseköğrenim öğrencilerine kredi veya burs vermek, öğrencilerin yükseköğrenimlerini kolaylaştırmaktır.

Yurtlarımızda barınan öğrencilerin, dersleri dışında kalan serbest zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmek, bedensel, zihinsel ve kültürel yönden gelişmelerini sağlamak, aralarında dostluk, kardeşlik ve arkadaşlık duygularını geliştirmek amacıyla sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler düzenlenmekte, iller ve yurtlar arası yarışma ve turnuvalar yapılmaktadır. Ayrıca, psiko-sosyal servislerde öğrencilerimize koruyucu ruh sağlığı hizmeti de verilmekte, yurtlara yeni kayıt yaptıran öğrencilere uyum sağlamaları maksadıyla uyum programları düzenlenmektedir.

Kurumumuz çeşitli dernek, vakıf, spor federasyonları, sivil toplum kuruluşları ile kamu kurum ve kuruluşlarının tüm etkinliklerine de barınma hizmetiyle destek vermektedir.

HABERE YORUM KAT