1. HABERLER

 2. BİLİM TEKNOLOJİ

 3. Lol urf ne zaman gelecek 2020 | Lol urf modu nedir | Lol urf modu nasıl girilir

Lol urf ne zaman gelecek 2020 | Lol urf modu nedir | Lol urf modu nasıl girilir

LOL URF modu için heyecan dolu bekleyiş devam ediyor. Sadece bir süreliğine yayında yer alacak olan Lol urf modu için oyun severler Lol urf ne zaman gelecek 2020 şeklinde arama yapmakta. Peki Lol urf modu nedir? Lol urf modu nasıl girilir? İşte cevabı

Lol urf ne zaman gelecek 2020 | Lol urf modu nedir | Lol urf modu nasıl girilir

League of Legends’ın 10. yılı dolayısıyla yayına gireceği açıklanan URF modu, belirli süreli olarak yayında olacak. Oyunu tasarlayan kişiler, URF'un yayına alınmasının ise belirli değişiklikleri de beraberinde getireceğini ifade ediyor. Peki Lol urf modu nedir? Lol urf ne zaman gelecek 2020? Lol urf modu nasıl girilir? İşte ayrıntılar...

LOL URF modu, herhangi bir değişiklik olmaması halinde bu ay içerisinde oyunseverlerin erişimine açılacak. Kısıtlı değil, kısa süreli geleceği duyurulan LOL URF modunun, oyunun geleceği için de kritik bir öneme sahip olduğu vurgulanıyor.

Lol urf ne zaman gelecek 2020

Oyunun tasarımında herhangi bir sorun çıkmadığı takdirde URF modu 28 Ekim tarihinde erişime açılacak. Oyun sınırlı süreliğine yayında olacak.

İşte, oyunun tasarımcılarından detaylı açıklamalar;

KALICI URF İÇİN ÇALIŞILIYOR

"Asla gelmeyeceğini söylediğimiz bir modu neden geri getirdiğimizi merak edebilirsiniz. Doğrusunu söylemek gerekirse bu bir deney. League of Legends’ın bu özel dönüm noktası için URF’ün “yeni” bir versiyonunu deniyoruz; fakat olası oyuncu kaybını göz önünde bulundurduğumuzda, hâlâ bu oyun modunun riskli olduğunu düşünüyoruz. Yine de oyuncuların URF’ün geri dönmesini istediğinin farkındayız ve bunu başarmak için elimizden geleni yapacağız."

URF'UN SORUNLARI ÇÖZÜLÜYOR

"Modu geri getirmeyi deneyeceksek, 10. yıldönümümüzden daha iyi bir zaman olamaz. Modun sorunlarını çözmek için pek çok değişikliğe gittik (umarız bunu başarırız) ve sınırlı süreliğine olsa bile topluluğumuza teşekkür etmek istedik. 

Yaptığımız değişikliklerin etkisini görebilmek için, URF’ün bu versiyonu hakkındaki tüm görüşlerinizi dinleyeceğiz ve aynı zamanda modu kaldırmamıza yol açan verileri analiz edeceğiz."

Lol urf ne zaman gelecek 2020 | Lol urf modu nedir | Lol urf modu nasıl girilir

URF SÜREKLİ YAYINDA MI OLACAK?

Peki Lol urf modu nedir? Lol urf ne zaman gelecek 2020? Lol urf modu nasıl girilir? İşte ayrıntılar...

"Kesinlikle hayır. Bu bir deney. URF’ü anlamlı biçimde iyileştirdiğimizi umuyoruz ama modu sadece tek seferliğine getirmeyi planlıyoruz. Geçmişte URF’ün oyuncular üstünde olumsuz etkiler oluşturduğunu net bir şekilde açıklamıştık. Mod, özellikle insanların hevesini öldürüyor ve LoL’ü hepten bırakmasına sebep oluyordu. Değişikliklerin ardından durum düzelmezse, URF’ü sadece tek seferliğine gelen özel bir etkinlik olarak rafa kaldırmak zorundayız. 

Umarız URF’e getirdiğimiz değişikliklerle bu sorunların bazılarına yol açan durumları düzeltebilmişizdir. Ayrıca yıllardır Sihirdar Vadisi ve şampiyonlara getirdiğimiz iyileştirmelerle de aynı etkiyi oluşturmayı umuyoruz. Ancak her şeyin yoluna girip girmediğinden emin değiliz."

Lol urf modu nedir

League of Legends’ın geleceği Ultra Rekabet Faktörü ve işte o gün bugün. Önümüzdeki sezon öncesi dönemde devreye girecek olan bu büyük çaplı güncelleme, her oyuncunun oyunun her aşamasında etkili hamleler yapabilmesine olanak tanıyacak. Bu cesur değişiklikleri birinci elden deneyimlemeniz için önümüzdeki hafta boyunca açık kalacak özel bir deneme sırası açtık. En çarpıcı değişikliklerden bazılarından bahsedecek olursak:

 • Tüm şampiyonlar, oyuna yeteneklerinin, özel aktiflerin ve sihirdar büyülerinin bekleme süresi %80 azalmış olarak başlayacak.
 • Büyü yapmak eğlenceli, ama mananın bitmesi değil. Mana ve enerji bedelleri kaldırıldı.
 • Nişancıların megatonla hasar verebilmeleri için uzun menzilli saldıran şampiyonların saldırı hızı iki katına çıkarıldı.

Bu değişikliklerin profesyonel arenayı nasıl etkileyeceğini görmek isterseniz, LoL TV'yi ziyaret ederek Lethilion'un Melekleri'nin Wildfire'a karşı oynadığı gösteri maçına bir göz atabilir ya da Ultra Rekabet Faktörü'nü kendi gözlerinizle görebilirsiniz! Ultra Rekabet Faktörü modu şu an hem normal, hem de Yapay Zekaya Karşı sıralarında açık. Bu sıralarda bir oyun oynayan tüm sihirdarlar, üç gün içinde hesaplarına eklenecek olan özel bir sihirdar simgesi kazanacak!

URF MODUNDA NELER DEĞİŞİYOR?

İlk olarak, şampiyon seçimine yasaklamalar ekledik. Takımlar önce yasaklamalarını kesinleştirecek, daha sonraysa standart kapalı seçime devam edecek. İki takım da aynı şampiyonları seçebilecek.

Lol urf ne zaman gelecek 2020 | Lol urf modu nedir | Lol urf modu nasıl girilir

Haftalar süren testler sonrası getirdiğimiz ikinci değişiklikse, tıpkı ARAM’daki şampiyon dengelemeleri gibi bu modda da tüm şampiyonlara dengeleme ayarlamaları yaptık. Ayrıca şampiyonları düzenlemek için kullandığımız süreci büyük ölçüde geliştirdik. Böylece aşırıya kaçan şampiyonları bulduğumuzda daha çabuk davranabilecek ve ARAM’ı iyileştirmek için kullandığımız dengeleme araçlarını ve tekniklerini burada da uygulayabileceğiz. Şampiyonları seçebilme olanağının, modun dengesini son derece önemli kıldığının farkındayız ve her şeyin makul bir durumda olması için takipte kalacağız. 

Son olarak, URF çıktığından beri Sihirdar Vadisi’ne getirdiğimiz bazı oyun akışı unsurlarını (kule barikatları gibi) bu moda da uyarladık ve daha fazla şampiyonun kendini gösterebilmesi için Kadim Ejderha’yı zayıflattık.

MANCINIK GERİ GELİYOR

Peki Lol urf modu nedir? Lol urf ne zaman gelecek 2020? Lol urf modu nasıl girilir? İşte ayrıntılar...

Evet! RURF’te iyi biçimde işleyen bütün değişiklikleri koruyoruz. Dolayısıyla mancınık geri dönüyor, Kadim Ejderha hâlâ güçlü (ama eskisi kadar değil). Ayrıca oyunu güzel ve heyecanlı kılacak birkaç değişiklik daha getiriyoruz.

Lol urf modu nasıl girilir

Riot’a Sor’un yeni bölümü paylaşıldı. Yeni bölümde Clash, özel oyunlar ve gelecek etkinlikler üzerine birçok soruya cevap verildi.

Düzenli olarak temalara, şampiyonlara veya kostüm serilerine (KOD ADI gibi) yönelik etkinlikler getiriyorsunuz. Fakat bunların kalitesi zamanla düştü. Oynanış deneyimi oyunculara yeni bir şey sunmuyor (oyun modları gibi) ve önceki etkinliklere göre sınırlı sayıda görevler geliyor. Bu da etkinlikleri sıkıcı hale getiriyor. Oyuncular için daha elle tutulur ve ilgi çekici etkinlikler getirecek misiniz?

Evet, kesinlikle! Geribildirimlerinizi dinledik ve bunlara tüm kalbimizle katılıyoruz. Bu seneki etkinliklerin öncekilere göre daha heyecansız geçtiğinin farkındayız. Her bir etkinliğin tüm oyuncuları heyecanlandıran, özgün deneyimler sunmasını istiyoruz. Bu yüzden artık gelecekteki etkinliklere katılmanın daha ödüllendirici, istek uyandırıcı ve akılda kalır olmasını sağlayacağız.

Bu hedefimize ulaşabilmek için planladığımız bazı şeyler şu şekilde:

 • Etkinliklere (hem yeni hem eski) oyun modları getirmek
 • Görevlerin etkinliklerle etkileşimini Mücadele’ye benzer bir şekilde iyileştirmek (örn. Mücadele’de görevleri tamamladıkça dolan bir ilerleme göstergesi vardı ve bunları tamamladıkça ekollere özel ödüller kazanıyordunuz. Böylece her şey daha tutarlıydı.)
 • Daha fazla görev getirmek ve bunların “minyon biç”, “şampiyon katlet” ve “altın kazan” türündeki görevlerden çok daha çeşitli olmasını sağlamak

Bu değişiklikleri yakında gelecek Dünya Şampiyonası etkinliğiyle birlikte ufak ufak görmeye başlayacaksınız ve 2020’de de iyileştirmeler yapmaya devam edeceğiz. Umarım Dünya Şampiyonası etkinliği hoşunuza gider. Etkinlik sırasında ve sonrasında görüşlerinizi belirtmeyi unutmayın!

Neden URF veya diğer modların özel oyunlarını kuramıyoruz?


Lol urf ne zaman gelecek 2020 | Lol urf modu nedir | Lol urf modu nasıl girilir

Dönüşümlü oyun modlarını işlevsel halde tutmak için yaptığımız çalışmalardan daha önce de bahsetmiştik. Yeni ve güncellenen şampiyonlar, yetenekler, eşyalar, rünler ve kostümler modlarda her zaman istenildiği gibi çalışmayabiliyor. Dönüşümlü oyun modlarının hızlı geliştirme döngüsünün çoğu zaman modları ilkel yollardan inşa etmemize sebep olduğunu göz önüne alırsak, oyunun kodunu değiştirmek veya düzenlemek (hasarın nasıl kaydedildiği veya kaplamaların oyuna nasıl yüklendiği gibi şeyler) çok daha fazla sorun çıkmasına yol açabilir. Geçmişte modları daha sık getiriyorken, işleri yolunda tutma çabalarımız Modlar Ekibi’nin toplam çalışma süresinin yarısını oluşturuyordu.

Peki ya bu modları özel oyunlarda oynayabilsek ne olurdu? Ortada kaybedecek bir şey yoksa, dönüşümlü oyun modlarının biraz hatalı olması çok büyük sıkıntı çıkarmaz, değil mi? Hem dönüşümlü oyun modlarını özel oyunlarda sunmak Riot’un işini kolaylaştırmaz mıydı?

Cevabımız hayır. Özel oyunlar için hatalı bir deneyimi size kasten sunmak istemiyoruz; çünkü LoL deneyiminizin oyunu nasıl oynarsanız oynayın yüksek kalitede olmasını hedefliyoruz. Prensiplerimiz bir yana, bazı hatalar o kadar ciddi ki tüm oyun sunucularının çökmesine sebep olabilir. Yani sadece hataların gerçekleştiği özel oyunlar değil, yüzlerce oyun çökebilir. Dolayısıyla oyunculara özel oyunlarda hatalı bir deneyim sunmayı göze alsak bile, böyle bir şey diğer tüm LoL oyuncularını da riske atar.

Sonuç olarak bir modu özel oyunlara getirmek, diğer sıralara getirmekle aynı zamanı alıyor. Zamanımızı eski modları dönüşümlü olarak getirmek yerine, neden yeni modlar geliştirmeye ayırdığımız hakkındaki yazımızda durumu açıklamıştık.

Clash hakkında yeni haberler var mı?

Peki Lol urf modu nedir? Lol urf ne zaman gelecek 2020? Lol urf modu nasıl girilir? İşte ayrıntılar...

Mayıs ayında yapılan açıklama ise şu yöndeydi:

 1. Yeniden tasarım: Tamamlandı!
 2. Kendi aramızda daha fazla test: Tamamlandı!
 3. Sunucu testleri: Şu anda bu aşamadayız ve işler sorunsuz ilerliyor. Türkiye, Latin Amerika Güney ve Kuzey Amerika’da yeni Clash modelinin üç sunucu testini tamamladık. Şimdilik sadece ufak sorunlarla karşılaştık; bu yüzden devam edeceğiz. Diğer testleri ekim ortasına kadarki hafta sonlarında gerçekleştirmeyi düşünüyoruz ama programımız işleyişin nasıl devam ettiğine bağlı olarak kesinlikle değişebilir.
 4. Küresel beta: Sunucu testleri sorunsuz bir şekilde tamamlandıktan sonra, birkaç sunucuya aynı anda getireceğimiz daha büyük bir beta çıkaracağız. Bunu yıl sonunda ya da önümüzdeki yılın başında yapabilmeyi umuyoruz.
 5. Çıkış: Başarılı bir küresel beta gerçekleştirdikten ve yeni sistemin tüm sunucularda düzgün çalıştığını gördükten sonra Clash çıkmaya hazır olacak.

HABERE YORUM KAT

4 Yorum