1. HABERLER

  2. MAGAZİN

  3. Mariam oyunu nedir? Nasıl oynanır? Neden yasaklandı

Mariam oyunu nedir? Nasıl oynanır? Neden yasaklandı

Mariam oyunu nedir? Mariam nasıl oynanır? Mariam oyunu neden yasaklandı? Çok sayıda gencin ölümüne sebep olan ve tehlikeli bir oyun olarak betimlenen Mavi Balina'dan sonra yeni bir oyun daha çıktı. Kaybolan bir kızın eve dönmek üzere başlattığı Mariam adl

Mariam oyunu nedir? Nasıl oynanır? Neden yasaklandı

Geçtiğimiz aylarda çok sayıda gencin oyundaki görev gereği kendi yaşamlarına son vermesi ile başlayan Mavi Balina akımına yeni bir oyun daha eklendi. Mariam adlı oyuna da Aile Bakanlığı'ndan erişim engeli getirildi.Çocukları ve gençleri intihara sürükleyen Mavi Balinadan sonra tüm dünyada Mariam korkusu başladı.Suudi Arabistan vatandaşı Salman El Harbi’nin geliştirdiği oyun, geçen yazdan itibaren özellikle Ortadoğu’daki gençler arasında yaygınlaştı. Oyunda, “Mariam” adında 9 yaşındaki kız, kaybolduğunu belirterek, eve dönmek için oyuncudan yardım istiyor. Oyun başlamadan önce kişinin ismi, adresi, yakın çevresi soruluyor ve Facebook, WhatsApp gibi uygulamalara erişim izni isteniyor. Oyunda kullanıcılara, “Eviniz nerede? Facebook hesabınız ne?” gibi kişisel sorular soruluyor. Bu sorular cevaplanmadan bir sonraki aşamaya geçilemiyor.

MARİAM OYUNU NEDİR? NASIL OYNANIR?

Bu oyunda küçük kız Mariam kayboluyor ve eve dönmek için oyuncudan kendisine yardım etmesini istiyor. Oyuna girmeden önce kişinin ismini, adresini, yakın çevresini soruyor ve Facebook, Whatsapp gibi uygulamalara erişim izni istiyor. Bazen kişiye siyasî sorular da sorulabiliyor.

Soru – cevap şeklinde ilerleyen oyunda cevaplar altta çıkan butonlarda yazıyor. Soruları cevapladığınız taktirde bir sonraki aşamaya geçebiliyorsunuz. Bu oyunu oynayan insanların çoğu oyunu oynamaya başladığından beri hayaletler gördüğünü, bir varlığın peşlerine takıldığını iddia ediyorlar. Hatta oyunu gece 3’te yükleyip oynarsanız Mariam’ın geldiğini söylüyorlar. Bu yüzden gece saat 3’te oyunu indirip oynamak gibi challenge’lar düzenleyen kişiler var. Tabii ki bu tarz videoların clickbait olduğu apaçık ortada.

Mariam oyunu nedir? Nasıl oynanır? Neden yasaklandı

Mariam oyunu nedir? Nasıl oynanır? Neden yasaklandı

ÇARESİZLİK DUYGUSU AŞILIYOR

Oyun kişisel bilgilerinizi istiyor. En önemlisi de bu. Bunun dışında kameraya, Facebook ve Whatsapp gibi uygulamalara erişim izni istiyor. Oyun, çocuklar üzerinde psikolojik baskı ve çaresizlik duyguları aşılıyor. Bu yüzden bu oyunu oynamadan önce bir kez daha düşünmelisiniz.

BAKANLIK ERİŞİM ENGELİ İSTEDİ

Oyuna yönelik şikâyetleri değerlendiren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Ankara Sulh Ceza Hâkimliği’ne başvurarak, oyuna erişimin engellenmesini talep etti. Bakanlığın yazısında, oyunun kişisel bilgileri elde ettiğine ve çocuklar üzerinde psikolojik tehlike doğurduğuna dikkat çekildi. Yazıda, oyunun çocukların intiharı düşünmesine sebep olduğu, oyunda “cinlerin musallat olması”’ gibi unsurlarla korku psikolojisi oluşturulduğu belirtildi. Ankara 1. Sulh Ceza Hâkimi Sezer Söylemez, bakanlığın talebi üzerine oyuna erişimi engelleme kararı verdi.

‘ETKİSİ AYLAR SONRA OLUŞUR’

Prof. Dr. Özgür Yorbik: “Şiddet, korku içeren ve ölümü/öldürmeyi teş- vik eden oyunlar çocukların duygusal sosyal gelişimini olumsuz etkileyerek, öz kıyımlara neden olabilir. Çocuklar travmatik olan her şeyden etkilenirler. Üstelik etkisi aylar yıllar sonra olu- şabilir. Çocuklar oyunlarda gördüklerine karşı bir süre sonra duyarsızlaşabilirler ve şiddeti yaşamın normal par- çası gibi algılayabilirler.”‘KORKU VE ENDİŞE DUYGUSU YAŞAR’ Doç. Dr. Mehmet Gökşin Karaman: “İnteraktif yapılı, korku içerikli oyunda, heyecan, korku gibi adrenalini yükselten duygular açığa çıkıyor. Ergenlik öncesi ve ergenlik döneminde çocukların duygusal dürtüsel kontrolleri tam gelişmediğinden hızlı duygusal değişiklikler ruh dünyalarını olumsuz etkileyebiliyor. Çocukların merakını istismar eden oyunlar, korku ve endişeye neden olabiliyor.”

YİNE MAVİ BALİNA YİNE İNTİHAR!

Samsun’un Atakum İlçesi Mimarsinan Mahallesi’nde 6. sınıf öğrencisi 12 yaşındaki M.A.O., evlerinin banyosunda kendisini asmış olarak bulundu. M.A.O. yapılan müdahalelere rağ- men kurtarılamadı. M.A.O.’nun ölü- müne, ‘Mavi Balina’ oyununun yol açtığı iddia edildi. Savcılık olayla ilgili soruşturma başlattı.M.A.O.’nun bilgisayarına ve cep telefonuna el konuldu. Küçük çocuğun cenazesi, toprağa verilmek üzere Samsun’un Çarşamba İlçesi’ne götürüldü. Bursa’da Ahmet P. (16), iddiaya göre arkadaşıyla ‘Mavi Balina’ oyunu oynadıktan sonra gittiği halı sahanın tellerine kendisini asarak yaşamına son vermişti. Almanya’da 14 yaşında Furkan Şen’in ise Mavi Balina oyununun komutlarını yerine getirmek için intihar ettiği iddia edilmişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.