1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. MGK toplantısı sonrası 5 maddelik bildiri yayınlandı

MGK toplantısı sonrası 5 maddelik bildiri yayınlandı

Milli Güvenlik Kurulu toplantısının ardından 5 maddelik bildiri yayınlandı. Bildiride koronavirüs salgını, Libya ve Suriye'deki gelişmeler, Akdeniz'de yürütülen faaliyetler ve terörle mücadele konusuna yer verildi.

MGK toplantısı sonrası 5 maddelik bildiri yayınlandı

Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen toplantı, saat 15.30'da başladı. Toplantı sonrası bildiri yayınlaması beklenirken, MGK üyelerinin yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle maske taktığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın maske ise takmadığı görüldü.

TOPLANTI SONA ERDİ

Üç buçuk saat süren toplantı sona erdi. Toplantıda koronavirüsle mücadele, normalleşme süreci, Libya ve Suriye'deki gelişmeler ele alındı.

5 MADDELİK BİLDİRİ

MGK bildirisinde şu ifadelere yer verildi:

-Milli birlik ve beraberliğimiz ile bekamızı tehdit eden PKK/KCK-PYD/YPG, DEAŞ ve FETÖ başta olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı yurt içinde ve yurt dışında başarıyla icra edilen operasyonlar hakkında Kurula bilgi sunulmuş, ülkemiz ve bölgemizde teröre karşı yürütülen mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceği ifade edilmiştir.

MGK toplantısı sonrası 5 maddelik bildiri yayınlandı

SURİYE  İÇİN KARARLILIK VURGUSU

 - Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması ve bölgenin terör örgütlerinden temizlenerek Suriyelilerin ülkelerine gönüllü, onurlu ve güvenli olarak geri dönmesi doğrultusunda Türkiye'nin yürüttüğü çok boyutlu çalışmaları taviz vermeden sürdürme kararlılığı bir kez daha teyit edilmiş, uluslararası toplum bu yöndeki çabalarımıza destek olmaya çağrılmıştır.

AKDENİZ'DEKİ MENFAATLERİN KORUNMASI TAVİZSİZ DEVAM EDECEK

-Türkiye karşıtlığı ortak paydasında bir araya gelen bazı aktörlerin, ülkemizin Akdeniz'de meşru ve hukuki adımlarına yönelik menfi yaklaşımları değerlendirilmiş, ülkemizin karada, denizde ve havadaki hak, alaka ve menfaatlerinin korunmasına tavizsiz devam edileceği belirtilmiştir.

MGK toplantısı sonrası 5 maddelik bildiri yayınlandı

LİBYA'YA VERİLEN ASKERİ DANIŞMANLIK HİZMETİ SÜRDÜRÜLECEK

-BM tarafından tanınan meşru hükümetin Libya'nın siyasi birliğini ve toprak bütünlüğünü muhafaza ederek ülke sathında barış ve huzurun tesisi yönünde gösterdiği çabalara ülkemiz tarafından verilen askeri danışmanlık hizmetlerinin sürdürüleceği vurgulanmış, uluslararası toplum Libya halkının iradesini gasp eden ve meşru Libya hükümetini hedef alan karanlık oluşumlara karşı ilkeli bir duruş sergilemeye davet edilmiştir.

KORONAVİRÜS SALGINI İLE MÜCADELE

-Salgınla mücadelede ülkemizin sağlık, gıda, teknoloji, ekonomi kamu düzeni ve güvenliği başta olmak üzere başarısının altı çizilmiştir.

MGK toplantısı sonrası 5 maddelik bildiri yayınlandı

Bölge Gündem Editör Ekibi
Haberler, Son Dakika Haberleri
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT