1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Mısır'da gözaltına alınan AA çalışanlarının tümü serbest bırakıldı

Mısır'da gözaltına alınan AA çalışanlarının tümü serbest bırakıldı

Anadolu Ajansı Genel Müdürü Kazancı yaptığı açıklama ile Mısır'da 14 Ocak'ta gözaltına alınan AA çalışanlarının tamamının serbest bırakıldığını duyurdu.

Mısır'da gözaltına alınan AA çalışanlarının tümü serbest bırakıldı

AA Genel Müdürü Kazancı tarafından yaptığı açıklamada Mısır'da 14 Ocak'ta gözaltına alınan AA çalışanlarının tamamının serbest bırakıldığını duyurdu.

Kazancı, perşembe günü serbest kaldıktan sonra Türkiye'ye gelen AA Kahire Ofisi Mali ve İdari İşler Sorumlusu Hilmi Balcı'nın ardından geriye kalan Mısır vatandaşı 3 çalışanın da bugün 10 bin 500'er cüneyh (yaklaşık 3 bin 500 TL) kefaletle salıverildiğini açıkladı.

Kazancı açıklamasında AA Kahire ofisinin hala polis kontrolünde tutulduğunu ifade etti. 

NE OLMUŞTU?

Mısır polisi, 14 Ocak salı günü Anadolu Ajansı Kahire ofisine baskın düzenleyerek, 1'i Türk vatandaşı, 4 çalışanı gözaltına almış ve bilinmeyen bir yere götürmüştü.

Ofise gelen polis ekipleri, güvenlik kameralarını kapatarak internet bağlantısını kesmişti.

15 Ocak sabah saatlerine kadar ofiste arama yapan güvenlik güçleri, çalışanların pasaport, cep telefonu ve bilgisayarlarına el koyarak, dışarıyla irtibat kurmalarını engellemişti.

Mısır Ulusal Güvenlik Savcılığı, AA çalışanlarına, "kamu barışı ve düzenini bozacak mahiyette yalan ve uydurma haberler yaymak" gibi suçlamalar yöneltmişti.

Mısır polisinin söz konusu baskını, BM başta olmak üzere uluslararası kuruluşların yoğun tepkileriyle karşılaşmıştı.

HABERE YORUM KAT