1. HABERLER
  2. SAĞLIK
  3. Mutasyonlu virüs hangi illerde var? Türkiye'de kaç kişide var? Nerelerde görüldü?

Mutasyonlu virüs hangi illerde var? Türkiye'de kaç kişide var? Nerelerde görüldü?

Türkiye'de ortaya çıkan mutasyonlu virüs nedeniyle vatandaşlar büyük panik yaşıyor. Birçok ilde görülen virüs nedeniyle çok sayıda kişi enfekte olurken vatandaşlar da Mutasyonlu virüs hangi illerde var? Türkiye'de kaç kişide var? Nerelerde görüldü? sorularına yanıt arıyor.

Mutasyonlu virüs hangi illerde var? Türkiye'de kaç kişide var? Nerelerde görüldü?

Koronavirüsün İngiltere'de mutasyona uğradığının açıklanmasının ardından tüm dünya panik oldu. Mutasyonunun mevcut koronavirüse göre yüzde 70 daha bulaşıcı olduğu ve ölüm oranını yüzde 30 artırdığının belirtilmesi endişeleri kat ve kat artırdı. Bu kapsamda birçok ülke İngiltere ile sınırlarını kapatma kararı aldı. Özellikle Türkiye'ye İngiltere'den gelen kişilere havalimanlarında Kovid-19 testleri yapıldı, evlerinde karantina altına alınmasına karar verildi ve süreç takip edildi.

MUTASYONLU VİRÜS HANGİ İLLERDE VAR? KAÇ KİŞİDE VAR?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın 29 Ocak  Cuma günü Twitter hesabından yaptığı açıklamasına göre Türkiye'de 17 ilde  128 kişide mutasyonlu virüs tespit edildi.  

Bakan Koca şu açıklamayı yaptı:

"Mutasyon tehdidine karşı dikkatli olmalıyız. Avrupa’daki vaka artışlarının arkasındaki etmenlerden biri virüsün mutasyonlu varyantı. Ülkemizde mutasyonlu virüs tespit edilen vatandaş sayısı 128’e yükselmiştir. 17 şehrimizde İngiltere varyantı görüldü."

Ajanslardan ve resmi açıklamalardan edinilen bilgilere göre mutasyonlu virüs İstanbul, Ankara , Düzce, Balıkesir , Diyarbakır ,Kilis ,Muş ,Tokat, Tunceli ,Çorum, Van ve Eskişehir, Bilecik ve Karabük Gaziantep, Aydın, Çankırı, Bursa, Aksaray, Adıyaman, Kahramanmaraş'ta   görüldü.

DAHA ÇOK İLDE YAYILIYOR

Bakan Koca," Mutant virüste, açıkladığımız rakamın çok üstüne çıktık şu anda. İl il artış sürüyor. Artmaya da devam edecek gibi. Mutant virüsün daha kolay bulaştığını, belirtinin daha erken çıktığını görüyoruz. İngiltere’de görülen varyantından bahsediyoruz. Bunun daha çok ilde yayıldığını görüyoruz" şeklinde konuştu.

Bakan Koca'nın 3 Şubat Çarşamba günü verdiği bilgilere, Türkiye'de İngiltere'deki koronavirüs mutasyonu tespit edilen kişi sayısı 196 oldu. Bakan Koca şunları kaydetti:

"Riskli mutasyonlar sınır tanımadan yayılıyor. Ülkemizdeki İngiltere mutasyonu 196 oldu. İki Güney Afrika, bir de Brezilya varyantı ile karşılaşıldı. Yeni mutasyonların görüldüğü ve vakaların yeniden artışa geçtiği bugünlerde tedbirlerden taviz vermeden mücadelemizi sürdüreceğiz."

 

 

Bilim Kurulu Üyesi ve Ankara Şehir Hastanesi Yoğun Bakım Uzmanı Doç. Dr. Sema Turan, mutasyonlu virüs vakalarının 23 ilde görüldüğünü açıkladı. 

Virüslerin kendilerini korumaya alıp, mücadele etmeye devam ederek yapılarını değiştirdiğini kaydeden Turan," O nedenle şu anki mutasyonlu virüslere baktığımızda kendi yapılarında bir miktar değişiklik yarattıklarını görüyoruz. 23 şehirde mutasyonlu virüse rastlandı. Özellikle yurtdışından gelen veriler yüksek bulaştırıcılık oranına sahip olduğunu gösteriyor. Ancak hastalık şiddetinin nasıl olduğu konusunda net bir bilgi yoktu. Fakat son günlerde özellikle İngiltere’deki görüntüler bu virüsün yarattığı hastalığın da şiddetinin oldukça yüksek olduğu şeklinde. Bu da aslında şu anlama geliyor ki bireylerin hastaneye, yoğun bakıma ihtiyaç duyma oranları artabilir. Bu nedenle dikkatli olmak zorundayız. Mutasyonel virüsün yayılmaması için elimizden geleni yapmamız gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Mutasyonlu virüs hangi illerde var? Türkiye'de kaç kişide var? Nerelerde görüldü?

MUTASYONLU VİRÜSÜN BELİRTİLERİ NELER?

 İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi (ONS), Oxford Üniversitesi ve Manchester Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir araştırmanın sonucuna göre yeni varyantla enfekte olan yaklaşık 3 bin 500 kişilik bir grupta hastaların yaşadığı belirtiler şunlar:

Yüzde 35: Öksürük,

Yüzde 32: Yorgunluk

Yüzde 25: Kas ağrısı

Yüzde 21,8: Boğaz ağrısı

Yüzde 16: Tat kaybı

Yüzde 15: Koku kaybı

Dünyaya korku salan mutant virüsün belirtileri ortaya çıktı! Viral yük artıyor

ESKİ VİRÜSÜN BELİRTİLERİ

Eski varyantla enfekte olan 2 bin 500 kişilik bir gruptaki hastalarda ise şu belirtiler görüldü:

Yüzde 28: Öksürük,

Yüzde 29: Yorgunluk

Yüzde 21: Kas ağrısı

Yüzde 19: Boğaz ağrısı

Yüzde 18: Tat kaybı

Yüzde 18: Koku kaybı

20210201-2-46648499-62112666.jpg

Tayfun Altuntaş
Haberler, Son Dakika Haberleri
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT