1. HABERLER
  2. EĞİTİM
  3. ÖSYM Başkanı Aygün duyurdu! YKS tercihleri başladı

ÖSYM Başkanı Aygün duyurdu! YKS tercihleri başladı

ÖSYM Başkanı Aygün, YKS tercihlerinin bugün itibariyle başladığını bildirdi. Adaylar 6-14 Ağustos tarihleri arasında tercih işlemlerini gerçekleştirecek. Bu kapsamda YSK tercih giriş ekranı | Üniversite tercihi nasıl,nereden yapılır? Üniversite  konuları merak ediliyor. İşte detaylar...

ÖSYM Başkanı Aygün duyurdu! YKS tercihleri başladı

Konuya ilişkin olarak sosyal medya hesabı Twitter üzerinden açıklama yapan ÖSYM Başkanı Halis Aygün şu ifadeleri kullandı:

"Değerli YKS adaylarımız, 2020-YKS tercih işlemleri bugün başlıyor. Tercihlerinizi 6-14 Ağustos 2020 tarihleri arasında https://ais.osym.gov.tr sayfamızdan ve ÖSYM AİS mobil uygulamamızdan yapabilirsiniz. Yapacağınız tercihlerin sizlere ve ailelerinize hayırlı olmasını dilerim."

Bu kapsamda YSK tercih giriş ekranı | Üniversite tercihi nasıl,nereden yapılır? Üniversite  konuları merak ediliyor. İşte detaylar...

 

ÖSYM TERCİH EKRANI 2020 |ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ NASIL,NEREDEN YAPILIR?

ÖSYM Başkanı Aygün’ün yaptığı açıklamaya göre tercihler 6 Ağustos’ta başlayacak ve 14 Ağustos’ta sona erecek. Adayların tercih işlemlerini 9 gün içerisinde tamamlanması gerekiyor. Tercih işlemleri, 14 Ağustos 2020 tarihinde saat 23.59’da sona erecek. Öte yandan adaylar tercih bildirim işlemini tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde tercihlerinde değişiklik yapabilecek.

YKS TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYIN

ÜNİVERSİTE TERCİHİ YAPMAK İÇİN TIKLAYIN

YKS TERCİH KILAVUZU VE KONTENJAN BİLGİSİ

YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanır? Üniversite tercih sonuçları ne zaman belli olacak?

YÖK ATLAS TERCİH ROBOTU NASIL KULLANILIR?

YKS tercihi yapacak 2 milyonu aşkın aday YÖK Atlas tercih robotunun nasıl kullanılacağını bir hayli merak ediyor. Adaylar, aşağıdaki linkte tıkladıktan sınra "Üniversite Seç" kutucuğuna üniversite ismi girerek, o üniversitedeki lisans programlarının listesini görebilir. Detayları görmek için ise programın üstüne tıklamaları gerekiyor.

YÖK ATLAS TERCİH ROBOTU

"Program Seç" kutucuğuna ilgi duyulan program girildiğinde, bu isimli programların bulunduğu üniversiteler görülebilir. Detaylarını görmek istediğiniz program için de yine üniversitenin üzerine tıklanmalıdır.

YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanır? Üniversite tercih sonuçları ne zaman belli olacak?

ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ KAÇ TANE 2020?

Üniversite tercihleri yapacak adayların en çok merak ettiği konuların başında tercih haklarının kaç olduğu sorusu geliyor. YKS tercih hakkı bu yıl 24'tür. Adaylar 24 tane üniversite tercihi yapabilecek.

2020 ÜNİVERSİTE KONTENJANLARI YÖK

2020 yılı kontenjanları aşağıdaki gibi;

Tıp programında 16 bin 448,

Diş Hekimliği’nde 7 bin 752,

Eczacılık’ta 3 bin 893,

Ebelik’te 4 bin 74 ,

Hemşirelik’te ise 16 bin 239

Ziraat-Tarım ve Doğa Bilimleri fakültelerinin mühendislik dışı programlarının kontenjanı 6 bin 467,

Mimarlık programlarının kontenjanı 7 bin 985,

Mühendislik programlarının kontenjanı 71 bin 244,

Temel Bilimlerde kontenjan 10 bin 622,

İlahiyat-İslami İlimler Fakültelerinde kontenjan 19 bin 353. 

Bölge Gündem
Editör Ekibi
HABERE YORUM KAT