1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Otobüs kartına HES kodu nasıl yüklenir, eklenir, girilir? Otobüs kartına HES kodu yükleme, tanımlama

Otobüs kartına HES kodu nasıl yüklenir, eklenir, girilir? Otobüs kartına HES kodu yükleme, tanımlama

HES kodunun ulaşım kartlarına yüklenmesine karar verilmesiyle vatandaşlar da internet arama motorlarında Otobüs kartına HES kodu nasıl yüklenir, eklenir, girilir? sorusunun yanıtını araştırıyor. Otobüs kartına HES kodu yükleme, tanımlama haberimizde...

Otobüs kartına HES kodu nasıl yüklenir, eklenir, girilir? Otobüs kartına HES kodu yükleme, tanımlama

İçişleri Bakanlığı, 30 Eylül 2020 günü 81 ilin valiliklerine "Şehir içi toplu ulaşımda HES kodu sorgulama" ve "Konaklama tesislerinde HES kodu zorunluluğu" konulu genelge göndermişti. Genelge kapsamında ulaşım kartlarının HES kodu ile entegrasyonlarının sağlanması istenmişti. Bu entegrasyonu yapmayanların ulaşım araçları kullanmasına izin verilmeyeceği belirtilmişti. Ulaşım kartlarının HES kodu ile entegrasyonun yapmak isteyenler Otobüs kartına HES kodu nasıl yüklenir, eklenir, girilir? Otobüs kartına HES kodu yükleme  konularını araştırıyorlar. İşte detaylar...

OTOBÜS KARTINA HES KODU YÜKLEME, TANIMLAMA |OTOBÜS KARTINA HES KODU NASIL YÜKLENİR, EKLENİR, GİRİLİR?

Otobüs kartınıza HES kodu bilginizi yüklemek ve  tanımlamak için  için ilk olarak E-devlet veya mobil cihazınızda bulunan Hayata Eve Sığar uygulamasından HES kodu edinmeniz gerekiyor.

E- devlet üzerinden HES kodu almak için linke tıklayınız. 

Hayata Eve Sığar uygulamasını  Android ve İOS indirmek cihazlarınıza indirmek için aşağıdaki linklere tıklayınız.

İOS cihazınıza Hayata Eve Sığar uygulamasını indirmek için tıklayınız.

Android cihazınıza Hayata Eve Sığar uygulamasını indirmek için tıklayınız.

Otobüs kartına Hes kodu nasıl yüklenir, eklenir, girilir? Otobüs kartına HES kodu yükleme

Otobüs kartınıza HES kodunuzu yüklemek için önünüze çıkan forumda HES kodu kısmına E-devlet veya Hayata Eve Sığar uygulamasından aldığınız HES kodunu giriniz. 

- Daha sonra T.C. kimlik veya pasaport numaranızı belirtilen alana girin.

- Akabinde ise Ulaşım kartı /Bilet No. / Kredi Kartı No. giriniz.

- Son olarak "KVKK Aydınlatma Metni ve Açık Rıza Beyanı okudum, anladım ve kabul ediyorum." seçeneğini işaretleyin ve tanımlayın seçeneğine tıklayınız. İşleminiz tamamlanacaktır.

Bu işlemlerde sorun yaşamamak için bilgileri doğru girmeye dikkat ediniz.

Not: Her ilin belediyesinin HES kodu eşleştirme sitesi farklıdır. Söz konusu aşamalar farklılık gösterebilir.

Otobüs kartına Hes kodu nasıl yüklenir, eklenir, girilir? Otobüs kartına HES kodu yükleme

HES KODU NEDİR?

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Paylaştığınız HES kodları uygulama üzerinden ya da kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabilecektir.

Bu kod sadece toplu taşıma araçları, toplu kullanım alanları gibi yerlerde geçirilecek süre boyunca bulaş riskini azaltmak amacına hizmet etmektedir. Covid-19 ya da temaslı olan vatandaşlarımız toplu ulaşım aracı kullanamayacaktır. Birlikte seyahat ettiğiniz diğer kişilerin sonradan Covid-19 testinin pozitif olması halinde sizi bilgilendirebilmemiz için kullanılır.

Otobüs kartına Hes kodu nasıl yüklenir, eklenir, girilir? Otobüs kartına HES kodu yükleme

HES KODU NASIL ALINIR?

Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması ( IOS ve Android) ile,

2023 kısa numarasına göndereceğiniz SMS ile;

HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek,

Mavi Kartlı veya TC kimlik numarası 97, 98, 99 ile başlayan kişiler; HES yazıp aralarına boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. kimlik numarası, doğum yılı ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek,

T.C. Kimlik veya Yabancı Kimlik (99,98,97 ile başlayan) Numarası bulunmayan kişiler için Pasaport bilgileri ile; HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla, Uyruk, Pasaport Seri Numarası, Doğum yılı, Soyadı yazarak 2023’e SMS göndererek HES kodu alabilirsiniz.

Tayfun Altuntaş
Haberler, Son Dakika Haberleri
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
439
330
228
174
89
90
504
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
1 Yorum