1. HABERLER
  2. TEKNOLOJİ
  3. Otomobil fiyatlarının yüksekliği belli oldu! Galericiler ve bayiler arasındaki anlaşma vatandaşın cebini boşaltıyor!

Otomobil fiyatlarının yüksekliği belli oldu! Galericiler ve bayiler arasındaki anlaşma vatandaşın cebini boşaltıyor!

Geçtiğimiz haftalarda bazı araçlarda uygulanan ÖTV indirimi sonrasında sıfır otomobil piyasasında satışlar durma noktasında seyrediyor. Fiyatların aşırı pahalı olmasını değerlendiren Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, galerici ve bayiler arasında anlaşma yapılarak otomobillerin daha yüksek fiyata piyasaya sürüldüğünü söyledi.

Otomobil fiyatlarının yüksekliği belli oldu! Galericiler ve bayiler arasındaki anlaşma vatandaşın cebini boşaltıyor!

Sıfır araçların piyasada yok satması, olanların ise el yakması sonucu ikinci el otomobil piyasası da aşırı pahalı hale geldi. Araç almak isteyen vatandaşların indirim beklediği günlerde fiyatların her geçen gün artmasıyla araba sahibi olmak imkansız hale geldi. Fiyatların neden bu hale geldiği yönünde farklı görüşlere yer verilse de Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu ise galerici ve bayilerin aralarında anlaşma yaptığını ve otomobillerin daha yüksek fiyattan piyasaya sürüldüğünü söyledi.

GALERİDE SIFIR ARAÇ NE ARIYOR?

Ağaoğlu, "Bir ÖTV fırsatçılığı var. Nedir bu ÖTV fırsatçılığı? Biliyorsunuz piyasa canlansın pandemiden sonra ekonomik durumu zayıflayan insanlar da araç sahibi olabilsinler diye kamu otoritesi bir karar aldı.

Araçlardaki ÖTV oranlarını indirdi yani devlet vergisinden vazgeçti. Bazı araçlarda bu 45 bin liraya kadar çıkabiliyor. Bunu fırsata çevirmek isteyen kötü niyetli bir kısım bayi ellerindeki araçları anlaşmalı galerilere veriyorlar o aracın ederi 330 bin lira ise ÖTV indiriminden önceki fiyata galeri aracılığı ile satıyor aradaki kârı da bölüşüyorlar. Ayrıca bazı bayilerde araç yok. Araç olmayınca arz talep gereği fiyat yükseliyor. Galeride sıfır araç ne arıyor? Bayiden alıyor. Neden aldığı belli. Karaborsada satmak için. Yani aslında bayinin satması gereken araç galeriye geçiyor. Galeri o aracın fiyatını yüzde 10 arttırarak tekrar piyasaya sürüyor. Burada bazı kötü niyetli galericiler ile yetkili bayi aralarında anlaşarak haksız kazanç elde ediyorlar" ifadelerini kullandı.

Otomobil fiyatlarının yüksekliği belli oldu! Galericiler ve bayiler arasındaki anlaşma vatandaşın cebini boşaltıyor!

"BAYİLER ARAÇ TEMİN ETMİYOR"

Galeri Müdürü Ahmet Elüstün, bayilerden daha yüksek fiyata otomobil sattıklarını kabul ederek, "Şu an bayilerden daha yüksek fiyata satıyoruz. Bayilerde sıfır araç bulunamadığı için esnafta daha yüksek oluyor. Çünkü biz sattığımızı yerine koyamıyoruz. Biz yerine koyamadığımız için o yüzden esnafta yüksek oluyor. Bayiler araç temin etmiyor. Araç gelmediği için onlar arz ve talebi karşılayamıyorlar. Bayilere araç geç geliyor" dedi. Elüstün, "Araç gelmediği için 3-4 ay sonrasına sıra veriyorlar ve yatırdığı paranın üstünü istiyorlar. Fiyat garantisi vermiyorlar. Bu yüzden insanlar dışarılara bakıyor."

"ASLINDA VATANDAŞ FİYATI YÜKSELTİYOR"

"Bayide şöyle bir politika var. Esnaf yükselttiği için fiyatları bayi de fiyat garantisi vermiyor. İnsanlar kapora veriyorlar ama 200 bin liralık araç 240 bin lira olunca insanlar almak zorunda kalıyor. Bayide 250 olunca esnafta da 260 bin liraya çıkıyor ara. Galeride daha ucuz olması gerekmiyor çünkü biz de yüksek fiyattan almış oluyoruz. İnternette fiyatları baz alarak ona göre fiyat yazıyoruz. Bayilerde ilan koyduğu için biz onları baz alarak fiyat koyuyoruz. Aslında vatandaş fiyatı yükseltiyor. Bu şekilde fiyatlar yükseliyor. Bayiler zaten esnafa araba vermiyorlar bayi bizim koyduğumuz fiyatlara göre fiyat yükseltiyor. Doğal olarak bu da esnaf daha pahalı satıyora geliyor" dedi.

Otomobil fiyatlarının yüksekliği belli oldu! Galericiler ve bayiler arasındaki anlaşma vatandaşın cebini boşaltıyor!

FİYATLAR DAHA YÜKSEK OLMASINA RAĞMEN ALIŞLARINI ORALARDAN GERÇEKLEŞTİRİYORLAR

Otomobil bayisinde satış Müdürü olarak çalışan Pınar Bingöl de galericilere otomobil satmamaya çalıştıklarını ifade etti.

Bingöl, "Daha yüksek fiyattan satıldığını duyuyoruz. Olmaması gerekir ama araç bulunurluğu az olduğu için insanlar galerilerden tercih ediyorlar. Fiyatlar yüksek olmasına rağmen alışlarını oralardan gerçekleştiriyorlar. Biz mümkün mertebe binicileri süzmeye çalışıyoruz. Gelen müşterilerimiz arasından araçları kullanacak kişileri satmayacak kişileri seçiyoruz. Nasıl yapıyoruz? Sohbet ederek onları tanıyarak mümkün mertebe onları anlamaya çalışıyoruz.

"GALERİCİ İSTEDİĞİ FİYATTAN SATMA YETKİSİNE SAHİP"

"Bunu yapmayan bayiler var onlardan tedarikini sağlıyorlar. Oralardan kendi alımlarını yapıp kendi pazarlarına daha yüksek fiyatlarla sunuyorlar. Talep çok fazla ama arz düştü. Dolayısıyla belli oranda sıkıntı oluşuyor. Fiyat dengelerinde ve araç bulunurluğunda sıkıntılar oluyor. Galerici istediği fiyattan satma yetkisine sahip bir kurumdur. Aracın olmadığı zamanda elinde varsa ürün istediği fiyattan satma yetkisine sahip. Benim 234 bin liraya sattığım ürünü dışarıda 245 bin liraya bir galerici satabiliyor" şeklinde konuştu.

Otomobil fiyatlarının yüksekliği belli oldu! Galericiler ve bayiler arasındaki anlaşma vatandaşın cebini boşaltıyor!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
1
0
1
1
0
1
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT