1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Paralel Operasyon Pendik'e Sıçradı!

Paralel Operasyon Pendik'e Sıçradı!

Pendik merkezli inşaat sektöründe faaliyet gösteren Dumankaya İnşaat’ın yöneticileri ‘Paralel Yapı' operasyonu kapsamında gözaltına alındı.

Paralel Operasyon Pendik'e Sıçradı!

Pendik merkezli inşaat sektöründe faaliyet gösteren  Dumankaya İnşaat’ın yöneticileri ‘Paralel Yapı' operasyonu kapsamında gözaltına alındı.

İstanbul ve 8 ayrı ilde düzenlenen "FETÖ- PDY" operasyonları kapsamında aralarında işadamı ve bankacıların da bulunduğu 101 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında ünlü inşaat firması sahipleri olan Halit Dumankaya, Semih Serhat Dumankaya ve Uğur Dumankaya'nın da bulunduğu öğrenildi.

Anadolu Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunan işadamı H.Z., "FETÖ-Paralel Devlet Yapılanması" adına hesap açtıkları, hesabında toplanan paraların çekildiği ve kendisine ait olan 1 milyon 60 bin TL paranın da izni olmadan çekildiği" şikayetinde bulundu.

BBDK VE MALİ POLİS İNCELEME BAŞLATTI

İşadamı H.Z.'nin şikayeti üzerine harekete geçen BBDK ve Mali Şube Müdürlüğü ekipleri, banka hesaplarında inceleme başlattı. Yaklaşık 1 yıllık bir çalışmanın ardından İstanbul'da 7 ayrı banka şubesinde açılan 16 ayrı hesap üzerinde para toplandığı ve toplanan bu paraların "FETÖ-PDY" terör örgütüne aktarıldığını belirledi.

9 İLDE EŞ ZAMANLI OPERASYON YAPILDI

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, İstanbul ve 8 ayrı ilde eş zamanlı operasyon düzenledi. Yapılan operasyonlarda aralarında ünlü işadamları ve bankacıların da bulunduğu 101 kişi gözaltına alındı.

ÜNLÜ İNŞAAT FİRMASI SAHİPLERİ GÖZALTINDA

FETÖ - Paralel Devlet Yapılanması kapsamında, terör örgütüne üye olmak ve finansal destek sağlamak suçlaması kapsamında yürütülen operasyonlarda, ünlü inşaat firması sahipleri Halit Dumankaya, Semih Serhat Dumankaya ve Uğur Dumankaya'nın da bulunduğu öğrenildi.

PARALARLA "IŞIK EVLERİ" FİNANSE EDİLMİŞ

2004 ile 2015 yılları arasında açılan 16 ayrı banka hesaplarına yaklaşık 50 milyon TL'lik para ve çek toplandığı belirlendi. Toplanan paraların örgütün sözde imam ve abileri aracılığıyla çekilerek terör örgütüne elden nakit olarak aktarıldığı belirlendi. Bu paralarla terör örgütünün açtığı sözde "ışık evleri"nin finanse edildiği artan paraların da özel kuryeler aracılığıyla yurt dışına gönderildiği ileri sürüldü.

VADESİ GELMEYEN ŞİFRELİ ÇEK VE SENETLER ÖZEL KASADA BULUNDU

Yürütülen soruşturmada, himmet, kurs, burs, kurban, adak ve iftar yemeği olarak toplanan paraların dışında vadesi henüz gelmeyen çek ve senetlerin de toplandığı belirlendi. Vadesi gelmeyen çek ve senetlerin ayrı bir kasada tutularak vadelerinin gelmesinin beklendiği belirlendi. Çek ve senetlerin arkalarına, bu senet veya çeki kimin, hangi bölgeden aldığını gösteren şifreli numaralar bulundu.

PARALAR YETKİSİZ VE İMZASIZ OLARAK HESAPLARDAN ALINMIŞ

Yürütülen soruşturmada, 16 ayrı hesapta toplanan paraların, yetkisiz ve imzasız olarak hesaplardan alınarak örgütün sözde imam ve abilerine elden teslim edildiği belirlendi. Bu işlemler sırasında kusuru bulunan 40'ı aşkın banka çalışanı da gözaltına alınanlar arasında bulunuyor.

TERÖR ÖRGÜTÜNE ÜYE OLMAK VE FİNANSMAN SAĞLAMAKTAN SUÇLANIYORLAR

Gözaltına alınan işadamları ve banka çalışanlarının, terör örgütüne üye olmak ve finansman sağlamak suçlaması yapıldı.

HABERE YORUM KAT