1. HABERLER
  2. YEREL
  3. Pendik'te Hayatı Değiştirecek Üç Proje

Pendik'te Hayatı Değiştirecek Üç Proje

Pendik'te Hayatı Değiştirecek Üç Proje

Pendik Belediyesi, İstanbul Kalkınma Ajansı 2014 Yılı Mali Destek Programları kapsamında hibe almaya hak kazanan üç önemli projeyi birden hayata geçirdi. Açılış toplantısı gerçekleşen üç proje de Pendiklilerin yaşamında önemli değişiklik yaratacak.

1-PENDİK SAĞLIKLI YAŞAM MERKEZİ

Obezite ile savaş

Pendik Belediyesi, son yıllarda hareketsizlik ve yanlış beslenme sonucu gelişme çağındaki gençlerde giderek yaygınlaşan obeziteye karşı savaş başlattı. İstanbul Kalkınma Ajansı’ndan hibe almaya hak kazanan proje kapsamında ilçedeki liselerde eğitim gören 14-18 yaş arasındaki bütün öğrencilerin beden kitle ölçümleri yapılmaya başlandı. Çıkan sonuca göre destek alması gerekenler, Dumlupınar Mahallesi Hamid Aytaç Kültür Merkezi içinde kurulan Pendik Sağlıklı Yaşam Merkezi’ne yönlendirilecek. Merkezde gençlere sağlıklı beslenme, fizik aktivite ve psikolojik danışmanlık hizmeti verilirken, ailelerin de katılacağı seminerlerle bilinç düzeyi arttırılacak.

2-PENDİK BELEDİYESİ AFET VE ACİL DURUM YÖNETİM PLANLAMASI

Afet Yönetim Planı hazırlanıyor

Pendik Afete Pendik Belediyesi, başta deprem olmak üzere tüm afetlere karşı daha etkin bir şekilde hazırlanabilmek amacıyla Afet Yönetim Planı oluşturuyor. İstanbul Kalkınma Ajansı’ndan hibe almaya hak kazanan yeni proje, afet öncesi ve sonrası kaynakların en iyi şekilde yönetilmesini sağlayacak.

İTÜ (İstanbul Teknik Üniversitesi) Afet Yönetim Uygulama-Araştırma Merkezi ile ortak yürütülecek proje kapsamında, Pendik Belediyesi olası bir afet durumu için Yönetim Planı hazırlıyor. Proje, tahmin ve erken uyarıda bulunabilmek, zararlarını azaltabilmek, müdahalede bulunabilmek ve etkisini tespit edebilmek için afetlere karşı kaynakların en iyi şekilde yönetilmesi amacını taşıyor. İlk etapta Pendik Belediyesi içinde 40 kişilik bir ekip oluşturularak İTÜ öğretim üyeleri tarafından verilen eğitimlerle afet yönetimine hazırlanmaya başladı.

3- EVSEL ENERJİ TÜKETİMİNİN AZALTILMASI VE TEMİZ ENERJİ BİLİNCİ OLUŞTURULMASI: PENDİK ÖRNEĞİ

Enerji tasarrufu kadınlardan sorulacak

Pendik Belediyesi, konutlarda enerji tüketiminin azaltılması ve yeşil enerji bilincinin kazandırılması amacıyla yeni bir proje başlatıyor. 103 bin 361 ev kadınına enerji tasarrufu eğitiminin verileceği proje kapsamında bir de yarışma düzenlenecek.

Bahçeşehir Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü ile ortak yürütülecek proje, İstanbul Kalkınma Ajansından hibe almaya hak kazandı. Evsel enerji tüketiminin azaltılması ve temiz enerji bilincinin oluşturulmasını hedefleyen proje kapsamında Pendik’te yaşayan kadınlara enerji tasarrufu konusunda eğitim verilecek. 12 ay süreli projede, özellikle elektrik tüketimini azaltmak amacıyla ev kadınlarına akıllı sayaç kullanımı anlatılacak.

kolaj

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT