1. HABERLER
  2. DÜNYA
  3. Resmi kayıtlı hayat kadınlarına en az 9 bin Euro'luk devlet yardımı!

Resmi kayıtlı hayat kadınlarına en az 9 bin Euro'luk devlet yardımı!

Almanya sosyal mesafe kuralı sebebiyle bu durumdan kötü etkilenen seks işçiliğinin yasaklanması üzerine 65 bin liralık yardım başlattı. Kayıtlı 32 bin 800 seks işçisi, iş yerlerine gidemediği ve homeoffice şansı olmadığı için çalışamıyor. Bu nedenle işçilere en az 9 bin euro'luk acil devlet yardımı başlatıldı.

Resmi kayıtlı hayat kadınlarına en az 9 bin Euro'luk devlet yardımı!

Tüm sektörler koronavirüsten olumsuz etkilenirken bu iş alanlarından biri de seks işçiliği oldu. Ancak Almanya kayıtlı seks işçilerinin geçimi için korona yardımı yapacak.

Corona virüsü pandemisi seks işçilerini de vurdu. Salgın nedeniyle Almanya'da her türlü seks işçiliği yasaklandı. 16 Mart't seks işçilerinin çalıştığı yerlerin kapatılması yolunda karar çıktı. 23 Mart'tan sonra da sosyal mesafe kuralı geldi. bu iki tedbir ülkede yasal olarak çalışan, kayıtlı 32 bin 800 hayat kadınını geçim derdine düşürdü.

9 BİN VE 15 BİN EURO ARASI

Kadınların çalıştığı yerlerin işletmecilerine, eskort servislerine, bu tür evlerin sahiplerine şimdi “acil corona yardımı” verilmeye başlandı. Acil corona yardımı 9 bin (yaklaşık 65 bin lira) ila 15 bin Euro (yaklaşık 109 bin lira) arasında değişiyor. Ayrıca iş yerinin büyüklüğüne göre, yıllık yüzde 1 faizle kredi alma imkânı da bulunuyor.

SERBEST MESLEK SAHİPLERİ

Bazı yasakların yumuşatılacağı belirtilse de, sosyal mesafe kuralının ne zaman kalkacağı, seks işçilerinin çalışmasına ne zaman izin verileceği bilinmiyor. Bu nedenle seks işçileri de tek kişinin yaptığı meslek sahipleri olarak 9 bin Euro’luk corona yardımı almak için başvurmaya başladı.

Sağlık Bakanı Jens Spahn'a da  mektup yazan seks işçileri, corona acil yardımının  hızlandırılmasını ve genel bir şekilde genişletilmesini istedi.

Mektubu seks işçileri adına kaleme alan Dona Carmen Derneği maddi yardım talebinde bulunurken, yasağın seks işçilerinin geçim sıkıntısına düşürdüğünü ve yatırımların tehlikede olduğunu savundu.

Resmi kayıtlı hayat kadınlarına en az 9 bin Euro'luk devlet yardımı!

KAÇAKLARLA BİRLİKTE SAYI 200 BİN

Mağdur olan seks işçilerinin kaybının bürokrasiye takılmadan karşılanması gerektiğini belirten dernekler, ilgili maliye dairelerinden de, seks işçilerinin ödemeleri gereken vergileri ötelemesini, 2020 yılı vergileri için de yıl sonuna kadar zaman tanınmasını talep ediyor.

Almanya'da yasal statüde çalışan, kadın veya erkek 32 bin 800 seks işçisi bulunuyor. Çoğu Balkan ülkelerinden gelip kaçak çalışanlarla sayı 200 binlere ulaşıyor.

Öte yandan, Almanya’da corona yardımı alamayanlara seks işçilerine aylık devlet yardımı verilecek. Bu da, yan ödemelerle birlikte ayda 900 Euro ile 1400 Euro arasında değişiyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT