1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sağlık Bakanı Koca: Türk yolcu ve mürettebat karantina altına alınacak

Sağlık Bakanı Koca: Türk yolcu ve mürettebat karantina altına alınacak

Son dakika haberine göre Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "THY'ye ait uçakla gelen 132 Türk yolcu ve mürettebat karantina için Dr. Zekai Tahir Burak Hastanesine nakledilecektir." dedi.

Sağlık Bakanı Koca: Türk yolcu ve mürettebat karantina altına alınacak

Tahran - İstanbul seferini yapan THY'ye ait yolcu uçağındaki 17 yolcuda koronavirüs şüphesi olması sebebiyle uçak acil olarak Ankara'ya indirilmişti. 

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, TK 8VÇ sefer sayılı 132 yolcusu bulunan uçak, Ankara Esenboğa Havalimanı'na saat 10.29'da indi.

Tahran-İstanbul seferini yapan uçaktaki yolcuların Sağlık Bakanlığının da koordinasyonunda Ankara Sağlık Müdürlüğü ve Bakanlık yetkilileri nezaretinde ön muayeneleri yapıldı.

İran'dan gelen ve ateşi sınır üstünde olan toplam 17 kişi şüpheli olarak değerlendiriliyor. Saat 12.30 itibarıyla Sağlık Bakanlığı ekipleri, ikinci bir kontrol için uçağa giriş yaparken tarama sürüyor.

Sağlık Bakanı Koca: Türk yolcu ve mürettebat karantina altına alınacak

"ÜLKEMİZDE YENİ TİP KORONAVİRÜS VAKASINA RASTLANMAMIŞTIR"

İran’dan ülkeye dönmek isteyen Türk vatandaşlar için özel bir sefer düzenlendiğini vurgulayan Bakan Koca, "İran’dan bu seferle ülkemize gelen Türk vatandaşları 14 gün süreyle gözlem altında tutulacaktır. Bu çerçevede THY’ye ait TK879 sefer sayılı Tahran uçağının Ankara’ya inişi planlanmıştır. Uçakta bulunan 132 Türk yolcu ve mürettebat ilk kontrolleri ve karantina süreçleri için daha önce boşaltılmış ve karantina hastanesi olarak hazırlanmış olan Dr. Zekai Tahir Burak Hastanesi'ne nakledilecektir. Yolcuların detaylı sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra numuneleri alınarak Ulusal Viroloji Laboratuvarımızda tahlilleri tamamlanacaktır" ifadelerini kullandı.

 

 

Çin'in Vuhan kentinde karantina ortamında bulunan 42 kişi, Sağlık Bakanlığı tarafından kargo uçağı 'Koca Yusuf' ile alınarak Ankara'ya getirilmiş ve aynı hastanede operasyonu gerçekleştiren sağlık personeli ve mürettebat ile birlikte karantina altında tutulmuştu.

Sağlık Bakanı Koca: Türk yolcu ve mürettebat karantina altına alınacak

 

HABERE YORUM KAT