1. HABERLER
  2. SAĞLIK
  3. Sağlık Bakanı Koca'dan aşı açıklaması: İlk aşı kullanıma hazır

Sağlık Bakanı Koca'dan aşı açıklaması: İlk aşı kullanıma hazır

Son dakika haberi... Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Turk İlaç firmasının geliştirdiği ilk yerli Tetanos-Difteri aşının kullanıma hazır olduğunu belirterek çalışmanın başarıyla tamamlandığını kaydetti.

Sağlık Bakanı Koca'dan aşı açıklaması: İlk aşı kullanıma hazır

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2015 yılında başlanan yüklenici firma Turk İlaç'ın geliştirdiği Tetanos-Difteri aşısının kullanıma hazır olduğunu duyurdu. Konuya ilişkin olarak yazılı açıklama yapan Bakan Fahrettin Koca," Yerelleşme ve millileşme politikası doğrultusunda Bakanlığımızın desteğiyle 2015 yılından beri yürütülen çalışmalar ilk sonuçlarını verdi. Uluslararası standartlarda üretilen ilk yerli aşımız kullanıma hazır. Bakanlığımızın onaylayıp desteklediği proje ilk ürünlerini verdi. Teknoloji transferini de kapsayan aşı çalışması başarıyla sonuçlandı. Erişkin tipi Tetanos-Difteri aşısının tüm üretim süreçleri tamamen yerli imkanlarla tamamlandı" ifadelerini kullandı.

Ankara’nın Akyurt ilçesinde 2015 yılında başlanan proje kapsamında yüklenici firma Turk İlaç'ın, ilk dolumu 2017’de yaptığını ifade eden Koca, İyi Üretim Prosesi (GMP) belgesi olan tesislerde antijen üretimi de dahil tüm süreçlerin yerli imkanlarla tamamlandığını ve üretime geçtiğini belirterek şunları kaydetti:

"Böylece yerli aşı üretiminin gündemde olduğu bir dönemde bu alanda önemli bir başarıya imza atılmış oldu. Yerlileşme politikası çerçevesinde başlattığımız yerli aşı üretimine yönelik süreç yeni müjdelerle devam edecek. Hayırlı olsun."

HABERE YORUM KAT