1. HABERLER
  2. SAĞLIK
  3. Sağlık Bakanlığı koronavirüs rehberi güncellendi! ''Negatif ve aşılı temaslıya karantina yok''

Sağlık Bakanlığı koronavirüs rehberi güncellendi! ''Negatif ve aşılı temaslıya karantina yok''

Sağlık Bakanlığından alınan bilgiler göre 'Covid-19 Temaslı Takibi Salgın Yönetimi Evde Hasta İzlemi Rehberi' kapsamında bundan sonra tam aşılı temaslının HES kodu ilk 5 gün riskli sayılmayacağı ve 5'inci gün PCR testi negatif çıkarsa izolasyon uygulanmayacağı belirtildi.

Sağlık Bakanlığı koronavirüs rehberi güncellendi! ''Negatif ve aşılı temaslıya karantina yok''

Sağlık bakanlığı tarafından yeni yapılan duyuruya göre koronavirüs rehberinde ciddi değişiklikler yapıldı. Düzenlene yeni rehbere göre ''Tam aşılı temaslının HES kodu ilk 5 gün riskli sayılmayacak; 5'inci gün PCR testi negatif çıkarsa izolasyon uygulanmayacak'' denildi.

Sağlık Bakanlığı'nın hazırladığı 'Covid-19 Temaslı Takibi Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon Rehberi'nde temaslı takip algoritmasında değişiklik yapıldı. En önemli değişiklik tam aşılı temaslıların izolasyonunda yapıldı. Buna göre ikinci doz aşısının üzerinden 14 gün geçen ve Covid-19 hastası ile temas eden vatandaşın HES kodu ilk 5 gün riskli sayılmayacak.

Sağlık Bakanlığı koronavirüs rehberi güncellendi! Negatif ve aşılı temaslıya karantina yok

5. GÜN PCR TESTİ VERECEK

Aşılı ve temaslı olan vatandaş 5'inci gün PCR testi verecek, sonucu negatif çıkarsa izolasyon uygulanmayacak. Test sonucu pozitif çıkarsa 5'nci günden itibaren 9 günlük izolasyon süreci başlayacak ve 14 günü tamamlayacak. 5'inci gün test vermeyen aşılı temaslıların ise HES kodu riskli sayılacak ve kalan 9 günü izolasyonda geçirerek, 14 günü tamamlayacak.

Sağlık Bakanlığı koronavirüs rehberi güncellendi! Negatif ve aşılı temaslıya karantina yok

DELTALI HASTAYA 14 GÜN İZOLASYON ŞARTI

Ayrıca Delta varyantı olan hasta 14 gün izolasyonda kalacak. Yine testi pozitif olan ancak Delta varyantı bulunmayan hasta da 14 gün izolasyona alınacak; ancak test sonucu 10'uncu gün negatif çıkarsa karantina süreci sona erecek. Aşısız olan ve delta varyantlı hasta ile temasta bulunan 14 gün izolasyonda kalırken, normal Covid-19 hastası ile temaslı olan ise 14 gün izolasyona girerek, test sonucu 10'uncu gün negatifse karantina sona erecek.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT