Seks yapmanın faydaları ve zararları nelerdir?

Seks yapmak her ne kadar sağlıklı bir eylem gibi akıllara kazınsa da bilinenin aksine vücuda zararları da tespit edilmiştir. Uzman görüşlerin ışığında seks hakkındaki tüm bilgileri haberimizde bulabilirsiniz. İşte, Seks yapmanın faydaları ve zararları!

Seks yapmanın faydaları ve zararları nelerdir?

Öncelikle Seks yapmak faydalı mı yoksa zararlımı sorusuna deyinecek olursak; seks yapmanın faydalıda zararlı yanlarını da olduğunu söyleyelim. Sizler için madde madde toparladık.

Seks yapmanın faydaları ve zararları!

SEKS YAPMANIN ZARARLARI NELERDİR?

Seks gibi keyifli ve iyi hissettiren bir aktivitenin zararları ya da yan etkileri olduğunu düşünmek biraz absürt gibi gelebilir. Fakat bu gerçek. Hazırladığımız yazımızda, seks yapmanın potansiyel zararlarını ve yan etkilerini inceleyip, cinsel hayatınızı bu maddeleri dikkate alarak düzenlemek isteyebilirsiniz.

1.Tahrişler ve Ezilmeler

Burada yanıklar ve ezilmeler derken kastettiğimiz, herhangi bir yüzeye sürtünmeden dolayı oluşan yanıklardır. Aslında bu yan etki oldukça tahmin edilebilir, zira seks yaparken diz kapaklarınızın, dirseklerinizin ya da vücudunuzun herhangi bir kısmının bir yerlere sürtünmesi kaçınılmazdır. Bu nedenle vücudun bazı kısımlarının tahriş olması, cinsel aktivitenizi de olumsuz yönde etkileyecek, rahatsız hissetmenize neden olacaktır. Seks yaparken bulunduğunuz yüzeyin vücudunuzu tahriş edecek kadar sert olmamasına dikkat etmelisiniz.

2.Ağrı ve Şişkinlikler

Kadınlar seks yaptıktan sonra ağrı ya da acı hissetmeye erkeklere nazaran daha duyarlı olurlar. Genellikle buna sebep olan durum vajinanın cinsel ilişki sırasında tahriş olmasıdır. Cinsel ilişki sırasında vajina duvarlarının zarar görmesi, kadınlarda seks yaptıktan sonra ağrı ve acı duyulmasına neden olur. Bu durum ayrıca, sonraki denemelerde birleşmenin oldukça acılı geçmesine neden olmaktadır.

3.Dehidrasyon

Seks yapmak, aynı zamanda bir fiziksel aktivite olduğu için, insan seks sırasında çok fazla terleyip vücuttan büyük miktarda su atar. Eğer bu şekilde seks yapmaya devam ederseniz, bu durum vücudunuzdaki suyun azalması ile dehidrasyon yaşamanıza sebep olur. Ayrıca, seks yapmadan önce ya da yapıyorken alkol tüketirseniz, dehidrasyon olma durumunuz daha da artar. Her ne kadar çok zararlı bir durum olmasa da, dehidrasyon seks yapmanın yan etkileri arasında sayılmaktadır.

4.İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonu, kişiyi çok rahatsız hatta oldukça acı verici durumlara sokabilen bir tür hastalıktır. Çok fazla seks yapmak özellikle de farklı kişilerle yapmak, idrar yolu enfeksiyonu kapmanıza sebep olabilir. Eğer idrar yolu enfeksiyonuna yakalanmak istemiyorsanız, seks yapmadan önce ve yaptıktan sonra, bol bol su içerek mesanenizin boşalmasını sağlamalısınız. Ayrıca hijyene de dikkat etmek diğer bir önemli ayrıntıdır.

Hamilelikte Cinsel İlişki Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey!

5.Bel Ağrısı

Uzun süre boyunca seks yaptıktan sonra, eğer dikkatsiz davrandıysanız bel ağrıları çekmeniz mümkündür. Basit bir şey gibi görünse de oldukça sıkıntılı durumlar yaratabilir. Eğer bel ağrısı çekiyorsanız, tekrar seks yapmayı denemek bile fiilen imkansız bir hal alabilir. Seks sırasında belinizin ağrımasına neden olmayacak pozisyonlar almayı deneyebilirsiniz, ama önerimiz, beliniz iyileşip ağrılarınız dinene kadar seks yapmaya bir süre ara vermeniz olacaktır. Bel ağrıları seks yapmanın en sık görülen yan etkilerinden biridir.


6.Zarar Görmüş Sinir Uçları

Normal bir insan, seks yapmanın vücutta oluşturduğu her tür uyarımlara dayanabilecek düzeydedir, fakat sinir uçları için aynı şey geçerli değildir. Yoğun bir seks deneyiminden sonra sinir uçları biraz ağrılı bir dönem geçirebilir. Bu nedenle, böyle bir hasar sonrası boşverip devam etmek yerine, kendinizi dizginleyip, seks yapmaya bir süre için ara vermeniz sizin açınızdan daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca ağrıyan noktaya çok fazla doğrudan uyarımdan kaçınmalı, sinir uçlarınızın normale dönmesi için beklemelisiniz.

7.Orgazm Olmakta Sorun

Erkekler, kısa bir süre içerisinde çok fazla seks yaptıklarında, genelde orgazm olmakta güçlük çekerler. Bu durum aslında tamamen normal bir reaksiyondur ve kişinin bu konuyla ilgili endişe yaşamasına hiç gerek yoktur. Orgazm olma güçlüğü genelde, kişi çok yorulmuş hissettiğinde ve seks sonrası sperm ve meni miktarları azaldığında ortaya çıkmaktadır. Aslında vücudun, kendini tekrar cinsel bir aktiviteye hazırlayabilmesi için, yeniden şarj olmaya ihtiyacı vardır. Bu nedenle endişe yaratacak bir durum yoktur.

8.Görme Yetisinde Azalma

Seks yapmanın bir sonucu olarak görme yetisinde azalma doğal olmayan bir durum gibi gelebilir, fakat bu birçok insanın başına gelen bir durumdur. Görme yetisinde azalma durumu, cinsel aktivite sırasında, gözde bulunan kan damarlarının etkilenmesi sonucu oluşur. Eğer bu durum başınıza gelirse endişelenmenize gerek yok. Çünkü zaman geçtikçe bu yan etkinin varlığı kalkacak ve görme duyunuz normale dönecektir.

Haftada kaç kez cinsel ilişki yaşamak ideal? Dünyaca ünlü ilişki terapisti açıkladı - Sağlık Haberleri

9.Kasların Kasılması

Diğer bütün fiziksel aktiviteler gibi, seks yapmak da kasların kasılmasına ve gerginleşmesine neden olmaktadır. Seks sonrası kaslarınız böyle kasılması ya da gerginleşmesi, çok fazla acı duymanıza hatta hareketlerinizin kısıtlanmasına bile neden olabilir. Eğer bu yan etkiyle karşılaşırsanız, normale dönene ya da iyileşene kadar seks yapmaktan kaçınmalısınız ya da bir alternatif olarak, gergin kaslarınız üzerinde baskı uygulamayacak pozisyonları tercih edebilirsiniz.

10.Yorgunluk

Yorgunluk hissetmek seks yapmanın yan etkileri ya da zararları arasında sayılmıyor olabilir, fakat hayat kalitenizi düşüreceği kaçınılmaz bir gerçek. Bu yorgunluk ve tükenmişlikle günlük işlerinizi ya da sorumluluklarınız normal bir şekilde yerine getiremeyebilirsiniz. Gün içerisinde çok fazla seks yapmak, bütün enerjinizi bu aktiviteye harcamanıza ve zamanınızın geri kalanında yorgun ve bitkin hissetmenize neden olacaktır. Cinsel aktivite sırasında vücut, kalp atış hızını arttıran ve kandaki glikoz salınımını tetikleyen epinefrin, norepinefrin ve kortizol salınımı yapacaktır. Tüm bunları yapmak vücut için oldukça yorucu olmaktadır ve bunların olmasına sebep olan eylemin yani seksin gün içerisinde defalarca yapılması, vücudun yorgun düşmesine neden olmaktadır.

11.Saç Dökülmesi

Seks yapmak vücutta dihidrotestosteron isimli hormonun seviyesinin artmasına neden olur. Bu hormon, saç dökülmesine neden olmasıyla da bilinir. Dihidrotestosteron hormonu saç foliküllerini öldürerek, erkeklerde saç kaybına ve kelliğe neden olabilmektedir.

12.Bağışıklık Sisteminin Zayıflaması

Bağışıklık sisteminin zayıflamasını çok fazla seks yapmanın bir yan etkisi olarak sayabiliriz. Prostaglandin E-2 isimli hormon, cinsel ilişki sırasında kan akışına salınır. Çok fazla seks yapmanın sonucu olarak, bu hormonun fazla miktarlarda salınımı bazı problemlere neden olabilir. Bağışıklık sisteminin zayıflaması, hasarlı dokular oluşması, sinir ve kas ağrıları bu hormonun yarattığı problemler arasında sayılabilir.

13.Kalp Krizi Riski

Kalp krizi riski, çok nadir olsa da, cinsel ilişki sırasında yaşanabilecek durumlar arasındadır. Bazı insanların cinsel ilişki sırasında kalp krizi yaşadığı vakalar kaydedilmiştir. Aslında seks yapmak, diğer fiziksel aktivitelerin yaptığı gibi, kardiyovasküler bir aktivite olduğu için, kalp sağlığı açısından faydalı olarak görülmektedir. Fakat kalp problemleri yaşama riskiniz varsa ya da daha önce yaşamışsanız, seks yaparken kalp rahatsızlıkları yaşama ihtimalinizi göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca aile geçmişinizde kalp hastalıkları yaşanmışsa, sizin de risk grubunda olma ihtimaliniz yüksektir.

Seks yapmanın faydaları ve zararları!

SEKS YAPMANIN FAYDALARI

 • Seks genel sağlığa faydalıdır

Aşkla sevgiyle yaşanan seks, tüm bedene iyi gelir. Mutlu seks hayatı olanların yüzüne, yürüyüşüne bile yansır. Eşinizle daha önce iyi bir seks yaşamınız varsa ve özellikle doğumdan sonra yıpranmışsa onu tekrar canlandırmak elinizde.

 • Seks kilo almanızı engeller

Yarım saatlik bir yatak odası keyfiyle 200-250 kalori yakarak kilo verebilir, fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

 • Seks kalp-damar sağlığınızı korur

Yapılan araştırmalara göre haftada 4 veya daha fazla cinsel ilişki yaşayan erkeklerde kalp krizi riskinin yarı yarıya azaldığı görülmüş.

 • Seks felç riskiniz azaltır

Düzenli cinsel ilişki ile kadınlarda ve erkeklerde felç riski azalıyor.

 • Seks uykusuzluk probleminizi giderir

Cinsel ilişki sırasında ve bedenin doğal morfinleri olarak bilinen endorfin (mutluluk hormonu) ile vücudunuz rahatlar ve ilişki sonrası yerini güzel bir uykuya bırakır. Sizin ya da eşinizin uyku sorunları varsa, bu yöntemi de deneyin.

 • Seks koku duyunuzu geliştirir

Orgazm sırasında salgılanan prolaktin hormonu sayesinde beyninizin koku alma merkezi uyarılır ve böylece düzenli seks sonrasında koku alma duyunuz gelişmiş olur.

 • Seks yaşlanmayı geciktirir

Prof. Dr. Mehmet Öz’e göre yılda 100 kez yapılan ilişki ile yaşlanma azalır ve cildiniz güzelleşir.

Seks bağışıklık sisteminizi güçlendirir

Araştırmalara göre haftada 1 ya da 2 kez seks yapmak bağışıklık sisteminiz üzerinde % 30 oranında artırıcı etki yapar. Bu şekilde hastalıklara bağışık bir hale gelirsiniz.

İdeal Cinsel İlişki - Hekimce

 • Seks ağrıları azaltır

Eşlerinizi reddetmek için kullandığınız ''Canım başım ağrıyor.'' bahanesi artık geçerli olmayacak. Çünkü cinsel ilişki ve orgazm olma sırasında salgılanan hormonlar sayesinde endorfin hormonunuzun yükselmesiyle birlikte ağrılarınızın azaldığını göreceksiniz. Bu şekilde tatmin edici bir seks, migren ve vaskuler (damarsal) baş ağrılarının azalmasını sağlar.

 • Seks vücudunuzu forma sokar

İlişki sırasında vücudunuzun pek çok kası ve iskelet sisteminiz koordineli olarak çalışır ve yoğun bir egzersiz yaparlar. Böylece düzenli seks vücudunuzun forma girmesini sağlar.

 • Seks kemiklerinizi güçlendirir

Seks sırasında salgılanan testosteron hormonunun kemikleri güçlendirici etkileri bulunuyor.

 • Seks bedeni canlandırır

Beden sağlığımıza seks iyi geliyor. Dipdiri, canlı bir beden. Güçlü bir üreme organı, düzenli seks yaşamı olan bir kadının sahip olduğu mutluluk verici özelliklerden.

 • Seks pelvik kaslarınızı güçlendirir

Seks sırasında pelvis yani leğen kemiğinde bulunan birçok kas koordineli olarak çalışır. Bu şekilde kadınlarda genellikle menopoz sonrası görülen mesane, rahim ve bağırsak sarkmaları azalır.

 • Seks adet sancılarınızı azaltır

Seksin etkili olduğu diğer bir konu da adet sancılarının azalması. Düzenli ilişkiden sonra adet sancılarınızda belirgin bir azalma görebilirsiniz.

 • Seks adetlerinizi düzenler

Araştırmalara göre haftada bir kez seks yapan kadının ayda bir kez seks yapan kadına oranla adet döngülerinin daha düzenli olduğu saptanmış.

 • Seks pelvis bölgenizin kan dolaşımını olumlu yönde etkiler

Cinsel ilişki ve orgazm sırasında pelvis bölgesinde kanlanma artışı rahminiz, tüpleriniz ve yumurtalıklarınız gibi birçok organınızın sağlıklı işlev görebilmesini olumlu yönde etkiler.

 • Seks vajinal kuruluğu azaltır

Düzenli seks ile vajina ve pelvis damar dolaşımınızın iyi gelişmesi sonucunda özellikle menopoz dönemi sonrasında ortaya sık olarak çıkan vajinal kuruluk problemlerinin görülme sıklığı azalır. Çünkü vajinal ıslanma vajinanızın kendi damarsal yapısından oluşur.

 • Seks libidoyu artırır

Yapılan her seks sonrasında libidonuzun artmasına neden olan testosteron hormonu artar. Bu hormon da cinsel isteği tekrar tekrar kamçılar. Bu durumun tam tersini de yaşayabilirsiniz; cinsel ilişkiden uzak bir yaşam sürerseniz zamanla hormonal azalmaya bağlı olarak cinsel isteksizlik yaşayabilirsiniz.

 • Seks psikolojik sağlığınıza faydalıdır

Eskiler ne der? ‘Yatağa küslük olmaz!’ Aslına bakarsanız modern zamanda da uzmanlar bu fikri yaygınlaştırmaya çalışıyor. Gün içinde eşinizle ne kadar tartışma yaşarsanız yaşayın cinsellikle bunların büyük kısmını çözebilirsiniz.

 • Seks aile bütünlüğünü ve devamlılığını destekler

Evliliğinizde zaman zaman eşinizle tartışmalarınız sonucunda oluşan gerginlikleri seks ile çözüp halledebilirsiniz. Bu şekilde düzenli seks meditasyon ve terapi yapmak gibi aile bütünlüğünün sağlıklı ve devamlılığı için vazgeçilmez bir unsur.

 • Seks kendi limitlerinizi aşmanız için bir yerde ‘bahane’ olur

Cinsel ilişki sırasında kendinizi en doğal halinizle; mutlu, agresif, tutkulu ve heyecanlı bir şekilde ortaya koymanız gün içindeki monotonluklardan kurtararak sizin siz gibi davranmanızı sağlıyor.

 • Seks kendinize güveninizi artırır


Sevdiğiniz eşinizi fiziksel ve duygusal yönde doyuma ulaştırmanız sizi de mutlu ederek kendinize güvenmenizi sağlar. Bu şekilde kendinizi daha çok sevmeye başlarsınız.

 • Seks yaşam alanlarınızı farklılaştırır

Eşi ile cinsel uyumsuzluk, tatminsizlik veya başarısızlık yaşayan pek çok çiftin kendilerini başka uğraşlara verdiği, özellikle iş hayatlarında son derece işkolik olarak yer aldıkları yapılan çalışmalarda saptanmış. Cinsel hayatları pozitif yönde gelişen, aşk ve tutkuyu doyasıya yaşayan kişilerdeyse hayat alanlarındaki önceliklerin değiştiği görülür.

Gebelik döneminde cinsel ilişkinin sakıncalı olduğu durumlar nelerdir?

 • Seks sizlere dünyanın en güzel meyvesini sunar

İki kişinin birbirini severek oluşturdukları ortak aşk meyvesi tabii ki dünyanın en vazgeçilmezi. Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmekse tüm çiftlerin ortak düşüncesi ve ideali. Bu şekilde evlilikler çok daha anlam ve tat kazanıyor.

 • Seks düzenli seks adet öncesi sendrom riskinizi azaltır

Yapılan araştırmalarda adet öncesinde yaşanan sıkıntı ve ağrıların düzenli seks ile azaldığı görülmüş.

 • Seks erkekte prostat kanseri riskini azaltır

Araştırmalara göre ayda 20 ya da daha fazla boşalma yaşayan erkeklerde prostat kanseri görülme sıklığı azalır. Bu arada hatırlatalım; erkeklerde en çok görülen kanser çeşidi olan prostat kanserinde erken teşhis hayat kurtarır.

 • Seks DHEA hormonunu artırır

DHEA böbrek üstü bezinden salgılanan, yaşlanmaya bağlı hem kadın hem erkeklerde düşen bir androjen hormonu türevi. DHEA cinsel arzuları artırır, yaşlanmayı geciktirir, depresyondan korur, kas ve iskelet yapısını güçlendirir. DHEA tüm cinsel ilişki sırasında salgılanır, tam boşalma ve orgazm anı geldiğinde kanda normal düzeyinin 5 katına çıkar.

 • Seks gülmenizin sıklığını ve dozunu artırır

İyi ve düzenli cinsel yaşam bir de sizin güleryüzlü olmanızı sağlar. Her güne 1-0 önde başlar, etrafınıza mutluluk ve huzur gülücükleri dağıtırsınız.

Seks yapmanın faydaları ve zararları!

2119
280
1305
174
268
305
150
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KATMAK İÇİN TIKLAYIN
9 Yorum
Son Haberler
İnegöl'de Babasından habersiz arabayı kaçıran 16 yaşındaki genç kaza yaptı! 2 yaralı var!
İnegöl'de Babasından habersiz arabayı kaçıran 16 yaşındaki genç kaza yaptı! 2 yaralı var!
Meteorolojiden 36 il için Sarı ve Turuncu kod uyarısı, Kar yağışı başlıyor, Ülke geneli ve denizlerimizde hava durumu nasıl olacak?
Meteorolojiden 36 il için Sarı ve Turuncu kod uyarısı, Kar yağışı başlıyor, Ülke geneli ve denizlerimizde hava durumu nasıl olacak?
ABD Birleşmiş Milletlerde yalnız kaldı! Hakan Fidan resti çekti! Artık tahammül kalmadı
ABD Birleşmiş Milletlerde yalnız kaldı! Hakan Fidan resti çekti! Artık tahammül kalmadı
AK Parti İstanbul'da hangi ilçede kaç aday adayı müracaatta bulundu? İki ilçede hiç müracaat olmadı
AK Parti İstanbul'da hangi ilçede kaç aday adayı müracaatta bulundu? İki ilçede hiç müracaat olmadı
Çok Okunanlar
Meteorolojiden 36 il için Sarı ve Turuncu kod uyarısı, Kar yağışı başlıyor, Ülke geneli ve denizlerimizde hava durumu nasıl olacak?
Meteorolojiden 36 il için Sarı ve Turuncu kod uyarısı, Kar yağışı başlıyor, Ülke geneli ve denizlerimizde hava durumu nasıl olacak?
ABD Birleşmiş Milletlerde yalnız kaldı! Hakan Fidan resti çekti! Artık tahammül kalmadı
ABD Birleşmiş Milletlerde yalnız kaldı! Hakan Fidan resti çekti! Artık tahammül kalmadı
Araç sahiplerine peş peşe güzel haber! Üçüncü indirim geliyor, Ankara İstanbul ve İzmir'de güncel akaryakıt fiyatları
Araç sahiplerine peş peşe güzel haber! Üçüncü indirim geliyor, Ankara İstanbul ve İzmir'de güncel akaryakıt fiyatları
Gençlerin tehlikeli yolculuğu kameralara böyle yansıdı!
Gençlerin tehlikeli yolculuğu kameralara böyle yansıdı!
Yorumlananlar
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan asgari ücret açıklaması: 'En uygun asgari ücret neyse bunun kararını vereceğiz'
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan asgari ücret açıklaması: 'En uygun asgari ücret neyse bunun kararını vereceğiz'
Polis olmak isteyenlere müjdeli haber! 10 bin polis alımı yapılacak, Polis alımı ne zaman yapılacak, şartları neler?
Polis olmak isteyenlere müjdeli haber! 10 bin polis alımı yapılacak, Polis alımı ne zaman yapılacak, şartları neler?