1. HABERLER
  2. HAYAT VE YAŞAM
  3. Semt pazarları ne zaman kurulacak 2021? Semt pazarları kaça kadar açık 2021?

Semt pazarları ne zaman kurulacak 2021? Semt pazarları kaça kadar açık 2021?

İçişleri Bakanlığı 81 ile pazar yerleri ile ilgili genelge göndermesinin ardından vatandaşlar tarafından en çok merak edilen konu tam kapanma sürecinde semt pazarlarının ne zaman kurulacağı oldu. Semt pazarları ne zaman kurulacak 2021? Semt pazarları kaça kadar açık 2021? Sorularının cevabı haberimizde...

Semt pazarları ne zaman kurulacak 2021? Semt pazarları kaça kadar açık 2021?

İçişleri Bakanlığı tam kapanma süreci devam ederken yayımladığı market genelgesinin ardından  81 ile pazar yerleri ile ilgili genelge gönderdi. Semt pazarlarının tam kapanmada ne zaman kurulacağını merak eden vatandaşlar merakla bu konuyu araştırmaya başladı. Semt pazarları ne zaman kurulacak 2021? Semt pazarları kaça kadar açık 2021? Sorularının cevabını haberimizden bulabilirsiniz...

SEMT PAZARLARI NE ZAMAN KURULACAK 2021? SEMT PAZARLARI KAÇA KADAR AÇIK 2021?

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine 'Pazar Yerleri' konulu genelge gönderdi. Yayımlanan genelgede, tam kapanma sürecinde temel gıda, ilaç ve temizlik ürünlerinin satıldığı yerler (bakkal, market, kasap, manav, kuruyemişçi, tatlıcı, fırın ve yeme-içme yerleri) ile üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması amacıyla muafiyet kapsamında bulunan iş yerleri dışındaki tüm ticari işletme, iş yeri ve/veya ofislerin kapalı olacağının düzenlendiği hatırlatıldı.

Mevsimsel etkiler nedeniyle ürün arzında yaşanan artış, ürünlerin saklama zorluğu ve raf ömürlerindeki kısalık nedeniyle çiftçiler tarafından üretilen tarımsal ürünlerin (yaş sebze-meyve) zayi olabileceği yönünde tespitler bulunduğu için, pazar yerleri hakkında karar verildi.

Genelgeye göre 8 ve 15 Mayıs Cumartesi günleri 10.00-17.00 arasında yaş sebze ve meyve ile fide satışı yapan pazar yerleri açık olacak.

Semt pazarları ne zaman kurulacak 2021? Semt pazarları kaça kadar açık 2021?

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NIN 'SEMT PAZARI' GENELGESİ

Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında kurulacak pazarlarda sadece yaş sebze/meyve ile fide satılabilecek, (özellikle köylülerimizin ürünleri olmak üzere), temizlik ürünleri, giyim, züccaciye, oyuncak, süs eşyası, çanta vb. ürünlerin satışına ise izin verilmeyecek.
 
Pazar yerlerinde oluşabilecek yoğunluk göz önünde tutularak Valilik/Kaymakamlıkların koordinasyonunda mahalli idareler tarafından gerekli tedbirler alınacak. Bu amaçla mevcut pazar yerleri genişletilecek veya ilave pazar alanları oluşturulacak.
 
Pazar yerlerine kontrollü giriş/çıkışları sağlamak için belirlenen noktalar haricinde diğer tüm alanlar demir bariyer ve benzeri araç-gereç ile kapatılarak kontrolsüz giriş/çıkışlar engellenecek.
 
Pazar yerlerinde Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde belirtildiği üzere sergi ve tezgahlar arasında en az 3 metre olacak şekilde mesafe bırakılacak.
 
Her bir pazar yerinde gerekli kontrolleri yapmak için başta zabıta olmak üzere yeterli sayıda personel görevlendirilecek, görevlendirilen personel tarafından pazar yerlerinin içerisinde yoğunluk oluşmaması için gerekli tedbirler alınacak, bu kapsamda içerdeki yoğunluk azaltılana kadar yeni müşteri girişine geçici olarak izin verilmeyecek. 
 
Pazar yerlerinde ambalajsız satılan yaş sebze ve meyvelerin tüketicilerce temas edilmeden, doğrudan pazarcı esnafı tarafından hijyen koşullarına dikkat edilerek poşetlenecek ve satışı yapılacak. 
 
İlgili mahalli idare birimlerince pazar yerlerinde çöp toplama, hijyen ve dezenfeksiyon hususunda gerekli tedbirler alınacak.
 
Pazar yerlerinde satış yapacak pazarcılar, ilgili meslek odası tarafından düzenlenen mesleki faaliyet belgesi ile ticari araç görevlendirme belgesini ibraz etmek ve güzergahla sınırlı kalmak kaydıyla Cumartesi günleri sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT