1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Sergide Keçeden 'Çingene Kızı' Büyük İlgi Gördü

Sergide Keçeden 'Çingene Kızı' Büyük İlgi Gördü

Pendik Belediyesi sanat kurslarının yıl sonu etkinlikleri kapsamında düzenlenen dokumacılık sergisi törenle açıldı.

Sergide Keçeden 'Çingene Kızı' Büyük İlgi Gördü

Pendik Belediyesi sanat kurslarının  yıl sonu  etkinlikleri  kapsamında düzenlenen dokumacılık sergisi törenle açıldı. İpek halılardan şile bezine çok sayıda ürün yer aldığı sergide   ‘Çingene Kızı” mozaiğinin keçeden yapılmış birebir benzeri  ilgi odağı oldu.

El Sanatları kursları yıl sonu sergilerinin sonuncusu, Mehmet Akif Ersoy sanat Merkezi’nde açılan Dokumacılık Sanatları Sergisi  oldu. Belediyenin düzenlediği ipek halıcılık, tel kırma, şile bezi dokuma, Boşnak kilim dokuma ve keçecilik kursunda eğitim gören  63 kadın kursiyerin ürünleri, sergiyle görücüye çıktı. Sergi açılışını kurs öğretmenleri ile birlikte yapan Pendik belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, geleneksel sanatların geleceğe taşınması adına sürdürülen kurslarda sanat eseri üreten kadın kursiyerlere teşekkür etti.

Keçeden sanat eseri 

Serginin en ilginç eseri, keçecilik eserlerinin yer aldığı bölümdeydi. Gaziantep şehrinin arkeolojik bulgularından olan ve şehrin simgesi haline gelen  “Çingene Kızı” mozaiğinin birebir benzerinin keçe parçalarıyla yapıldığı eser büyük ilgi gördü. Keçecilik standındaki bir diğer ayrıntı ise keçeden yapılan terlik ve panduflardı. Doğal malzemesiyle ayak sağlığı için faydalı olduğu bilinen keçe terlikler, şık görünümüyle de dikkat çekti. 

HABERE YORUM KAT