1. HABERLER
  2. BİYOGRAFİ
  3. Sezai Temelli Kimdir, Aslen Nereli Kaç Yaşındadır

Sezai Temelli Kimdir, Aslen Nereli Kaç Yaşındadır

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul milletveki Sezai Temelli şu sıralar HDP Eş Genel Başkanlığı için aday olarak konuşuluyor. Peki Sezai Temelli kimdir, nerelidir? Asıl mesleği nedir? Tüm detaylar haberimizde.

Sezai Temelli Kimdir, Aslen Nereli Kaç Yaşındadır

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul milletvekili Sezai Temelli şu sıralar HDP Eş Genel Başkanlığı için aday olarak konuşuluyor. Ayhan Bilgen ve Pervin Buldan'dan sonra HDP  Ekonomiden Sorumlu Eşbaşkanı Sezai Temelli tutuklu Selahattin Demirtaş'ın yerine gelecek isim olarak düşünülüyor.

Halkların Demokratik Partisi İstanbul-2 3 .sıra Adayı.İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi. Yrd. Doç. HDP kurucuları arasında yer aldı. Halen MYK üyeliği görevini yürütmektedir.

PEKİ SEZAİ TEMELLİ KİMDİR, NERELİDİR?

25. Dönem HDP İstanbul Milletvekili Sezai Temelli 1963 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Annesi Neriman Hanım, babası ise Mustafa Bey’dir.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümünden mezun olan Sezai Temelli ardından yine aynı üniversitede Doktorasını tamamlamıştır.

İ.Ü. Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Maliye Anabilim Dalında Öğretim üyesi olarak çalışan Sezai Temelli iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Günümüzde HDP Ekonomiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

2018 yılında HDP Genel Başkanlığı için ismi geçen Sezai Temelli evlidir ve bu evliliğinden bir evladı vardır.

OLAYLI AÇIKLAMALARDA BULUNDU

"Ekonomide yaşanan tüm bu olumsuzlukları gizleme çabası Saray’ın siyasi ikbali için yaratılan bir yanılsamadan başka bir şey değildir"

Eski HDP milletvekili ve iktisatçı Yar. Doç. Sezai Temelli, doların önlenemeyen yükselişine ve devamında yaşanan gelişmelere ilişkin olarak hükümetin ve hükümete yakın uzmanların halkı yanılttığını söyledi. Temelli, yanıltmayla “Başkanlık hayali pazarlanıyor” derken, “Yanlış haberlerle ve ellerindeki medya gücüyle oyalamaya çalışanlar, aslında kendilerini kandırıyor” dedi.

Sezai Temelli Kimdir, Aslen Nereli Kaç Yaşındadır

HDP’nin Ekonomiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Temelli’nin yaptığı yazılı açıklama şöyle:

Ekonomide son günlerde yaşanan gelişmeleri Türkiye’nin krize doğru sürüklenmesi olarak değil de, ekonominin güçlü olduğunun göstergesi olarak okuyan ekonomiden sorumlu Bakanlar ve hükümete yakın uzmanlar halkı yanıltarak başkanlık hayalini pazarlıyor. Başkanlık sisteminin hayata geçmesi için olası bir referanduma kadar halkı bu gibi yalan, yanlış haberlerle ve ellerindeki medya gücüyle oyalamaya çalışanlar, aslında kendilerini kandırıyor.

Dolardaki son günlerde yaşanan tehlikeli artışın ekonomiye getirdiği ilave maliyetin boyutunu dış borç stokuna bile bakarak anlamak olanaklıdır. 420 milyar dolara ulaşan dış borç stokunun 170 milyar dolarlık kısmı bu yıl geri ödenmek zorundadır. Yıl sonu hedefi 2,95 olan kurun şu anda 3,30’a çıktığını düşündüğümüzde, sırf kur farkından dolayı 55 milyar liralık bir ek maliyet şimdiden gerçekleşmiş durumdadır.

Diğer taraftan cari açıktan kaynaklanan döviz ihtiyacı da hesaba katıldığında, kur farkının yaratacağı ilave maliyetlerin halkın sırtına getireceği yükler maalesef en kısa zamanda görülecektir. Döviz ihtiyacının artması yurtdışı fon maliyetlerini de artıracağından iktisadi sıkışma kaçınılmazdır. Enflasyonun maliyet etkisiyle yükselmesi ve büyümedeki daralmanın yanı sıra, işsizlik ve yoksulluk gibi kronikleşmiş sorunların daha da derinleşmesi ilk başta görülecek gelişmelerdir.

Sezai Temelli Kimdir, Aslen Nereli Kaç Yaşındadır

Ekonomide yaşanan tüm bu olumsuzlukları gizleme çabası Saray’ın siyasi ikbali için yaratılan bir yanılsamadan başka bir şey değildir. 2001’de de olduğu gibi, ekonominin gerçekleri tüm uyuyanları uyandıracak ve yanılsama yaratanların yalanlarını açığa çıkaracak kadar güçlü bir etkiye sahiptir.  

Siyasi iktidarın, başta ekonomi olmak üzere halkı yanıltma çabalarına karşı, üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz. Ekonomideki bu gidişatın durdurulması, demokratik siyaset mücadelemizin de bir parçasıdır ve bu mücadeleyi tüm emek güçleriyle birlikte sürdüreceğiz.

Sezai Temelli Kimdir, Aslen Nereli Kaç Yaşındadır

DAHA EVVEL OLAYLI TWEETİ İLE GÜNDEM OLMUŞTU

HDP'li Sezai Temelli, Twitter hesabında Kürdistan Bölge Başkanı Barzani'ye hakaret etti. Temelli, "Düşmanın seni övüyorsa, sende p.ştluk vardır." dedi.

HDP'li Sezai Temelli, Kürdistan Bölge başkanı Barzani'nin Şivan Perwer ile birlikte gittiği Diyarbakır'da dönemin Türkiye Başbakanı, şimdiki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la çekilen bir fotoğrafını paylaşarak, Fidel Castro'nun sözlerini "Şayet düşmanın seni övüyorsa, mutlaka sende bir puştluk vardır." yazdı

Sezai Temelli Kimdir, Aslen Nereli Kaç Yaşındadır

OLAYIN ARDINDAN ÖZÜR DİLEDİ

Bunun üzerine sosyal medyada kendisine gösterilen tepkiler üzerine hakaret içerikli tweeti silen Temelli, özür de diledi.

Sezai Temelli Kimdir, Aslen Nereli Kaç Yaşındadır

HABERE YORUM KAT
3 Yorum