1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sigorta prim borcu olanlar dikkat! Devlet destekli sağlık hizmeti için son 3 ay

Sigorta prim borcu olanlar dikkat! Devlet destekli sağlık hizmeti için son 3 ay

GSS borcunu veya Bağkur primini zamanında ödeyemeyenler, devlet destekli sağlık hizmetlerini yıl sonuna kadar ücretsiz alabilecek. Yeni mezun lise ve üniversite öğrencileri bu haktan 2 yıl yararlanabilecek. Ayrıca, ‘Borcunuz var’ mesajı geliyorsa itiraz hakkı var...

Sigorta prim borcu olanlar dikkat! Devlet destekli sağlık hizmeti için son 3 ay

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile (GSS) primlerini ödemeyen ya da borcu biriken vatandaşlar, hastanelerden sağlık hizmeti alamıyordu. Şimdi ise 31 Aralık 2019’a kadar ücretsiz olarak yararlanabilecek.

CUMHURBAŞKANI KARARI

Normal şartlarda yasa gereği; Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) 60 günden fazla prim borcu olan Bağkur'lular (esnaf) veya Genel Sağlık Sigortası (GSS) primlerini ödemeyen ya da borcu biriken vatandaşlar, hastanelerden sağlık hizmeti alamıyordu. Bu vatandaşların mağduriyetlerini giderebilmek için 24 Mart’ta Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile yıl sonuna kadar süre tanındı.

AİLESİ DE YARARLANACAK

Sürenin bitmesine 3 ay kaldı. Diğer bir ifadeyle GSS veya Bağkur prim borcu olanlar ile bu kişilerin bakmakla yükümlü olduğu eşi, anne-baba ve çocukları, Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarına ait sağlık tesisleri ile üniversite hastanelerinde sunulan sağlık hizmetlerinden 31 Aralık 2019’a kadar ücretsiz olarak yararlanabilecek. Bu dönem içinde geçmiş dönem borçlarının olup olmadığına bakılmayacak.

Devlet destekli sağlık hizmeti için son 3 ay

MUTLAKA GELİR TESTİ YAPTIRIN

Sosyal güvenlik sisteminde köklü değişiklik yapan 5510 sayılı yasa ile 1 Ocak 2012 itibarıyla çalışmadığı veya emekli olmadığı için sigortası olmayanlar da otomatik olarak Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamına alındı. GSS priminin aylık tutarı 76.75 TL lira. Bu primi ödeme gücü olmayanlar gelir testine girerek gelirini tespit ettirmek zorunda. Gelir testinde hane içinde kişi başına gelirin 2019 yılı için 852.80 TL’nin altında olup olmadığına baklıyor.

Bu tutarın altında geliri olanların primini devlet karşılıyor. Geliri 852.80 TL’nin üzerinde olanlar ise aylık 76.75 TL prim ödüyor. Yani yıllık 920 lira

Devlet destekli sağlık hizmeti için son 3 ay

GSS BORCU MESAJINA İTİRAZ EDEBİLİRSİNİZ

Bazı vatandaşlar son dönemde ‘GSS borç bilgilendirme’ mesajları geldiğini ifade ediyor. Borcunun olduğundan habersiz olan bu vatandaşlar şaşkınlık yaşasa da borcun hangi dönemde oluştuğunu araştırmak için itiraz hakkını kullanabilir. Bazen GSS primi ödemek zorunda olunmayan dönemlere (askerlik veya öğrencilik) ilişkin sehven borç çıkarılabiliyor. Bunun inceleme sonrası tespiti halinde ise borçlar siliniyor.

Devlet destekli sağlık hizmeti için son 3 ay

GSS prim borcuna itiraz ikamet edilen yerdeki SGK birimlerine yapılabiliyor. Gelir testi için ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapılacak. GSS borcunun olup olmadığı e-Devlet’ten ‘Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama’ başlığı altında sorgulanabilir. GSS borcu olup da bugüne kadar yapılandırmayanlar borç için gecikme cezası ve gecikme faizi ödeyecek.

HABERE YORUM KAT