1. HABERLER

  2. PENDİK

  3. Sivrisineksiz bir yaz Pendik'i Bekliyor!
Sivrisineksiz bir yaz  Pendik'i Bekliyor!

Sivrisineksiz bir yaz Pendik'i Bekliyor!

Sivrisinek yuvalarını ve halka açık alanları Mayıs ayından itibaren ilaçlamaya başlayan Pendik Belediyesi, yaz boyunca 30 kişilik ekiple çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

Sivrisinek yuvalarını ve halka açık alanları Mayıs ayından itibaren ilaçlamaya başlayan  Pendik Belediyesi,  yaz boyunca 30 kişilik ekiple çalışmalarına aralıksız devam ediyor.  Ayrıca her mahallede  haftada bir gün araç üstü gece ilaçlaması yapılıyor.

Pendik Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri, artan hava sıcaklılarıyla birlikte sivrisineklere karşı ilaçlama çalışmalarına hız verdi.  Bu kapsamda çevre sağlığı açısından hiçbir yan etkisibulunmayan biyolojik ilaçlarlabirlikte sivrisineklerin üreme alanları olan kanalizasyon, rögar kapakları,ağzı açık su depoları, dere yatakları, göletler ve bodrumlar gibi her türlü su birikintisine ilaçlama yapılıyor.

Kent genelinde tüm mahallelerde gerçekleştirilen ilaçlama çalışmasında 30 kişilik özel donanımlı ekip görev alıyor. Ekipler, sivrisinek yuvalarının her 20 günde bir tüm yaz boyunca ilaçlarken, yoğun sivrisinek popülasyonu bulunduğu tespit edilen bölgelerde periyodik program haricinde larva tarama ve ilaçlama çalışmaları yapıyor.

Mahalleler dört ay boyunca gece ilaçlanacak  

Larva ilaçlamalarına destek amacıyla, uçkun halindeki sivrisineklere yönelik olarak 01 Haziran - 30 Eylül 2016 tarihleri arasında akşam saatlerinde her mahalle (tüm cadde ve sokaklarına girilmek suretiyle)  haftada 1 kez araç üstü ilaçlama makineleri ile ilaçlanıyor. Gece ilaçlaması, her gece beş ekip tarafından program dahilinde gerçekleştiriliyor. 

Mayıs ayında başlayıp Eylül’e kadar sürüyor

Kış aylarında halk sağlığını korumak amacıyla okulları, camileri ve sağlık ocağı gibi kamu kurumlarını, kanalları ilaçlayarak dezenfekte eden Pendik Belediyesi  Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri, havaların ısınmasıyla birlikte açık alanlarda kent zararlılarıyla mücadeleye ağırlık veriyor.

Veteriner İşleri Birimiekipleri tarafından tüm cadde, sokak, bina, boş arsa, mazgal, park, ağaç,piknik alanı, dere ve gölet gibi muhtemel üreme noktaları titizlikle incelenerek  sivrisineklerle biyolojik mücadelenin rotası belirleniyor.Ayrıca sivrisinek dışındakarasinek, pire, kene, fare gibi kent zararlılarına yönelik ilçe genelinde ilaçlama çalışmalarına her yıl Mayıs ayında başlayıp Eylül sonuna kadar devam ediliyor. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.