1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Son dakika | Dışişleri Bakanlığı'ndan Avrupa'ya 'Osman Kavala' tepkisi!

Son dakika | Dışişleri Bakanlığı'ndan Avrupa'ya 'Osman Kavala' tepkisi!

Son dakika haberi... Avrupa Konseyi (AK) Bakanlar Komitesi'nin Osman Kavala hakkında yaptığı açıklama sebebiyle Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı'ndan yazılı açıklama yapıldı.

Son dakika | Dışişleri Bakanlığı'ndan Avrupa'ya 'Osman Kavala' tepkisi!

Son dakika haberi...  Osman Kavala'ya ilişkin Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararını yerine getirmediğini belirten ve ihlal sürecini başlatma kararı verildiğini duyuran Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, 3 Aralık Cuma günü resmi sonucun duyurulacağını açıklamıştı. 

Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Konseyi (AK) Bakanlar Komitesi tarafından Osman Kavala'ya ilişkin yapılan açıklamaya yayımladığı yazılı açıklama ile sert tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Avrupa Konseyi (AK) Bakanlar Komitesi bugün (2 Aralık 2021) ülkemizin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Kavala kararını uygulayıp uygulamadığının tespiti hususunu AİHM'e havale etme niyetini içeren bildirimde bulunmuştur.

Ülkemizde devam eden yargı sürecine saygı ilkesi uyarınca, AK'yı bağımsız yargıya müdahale niteliği taşıyacak bu kararın devamını getirmekten kaçınmaya davet ediyoruz. Başta AK Bakanlar Komitesi olmak üzere herkes, bağımsız ve tarafsız mahkemelerce yürütülen yargı sürecine saygı ve güven duymalıdır.

Avrupa Konseyi'nin kurucu üyesi olan ülkemiz Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nden kaynaklanan sorumluluklarının bilincindedir. Bu yıl içinde 128, bugüne kadar ise toplam 3674 AİHM kararı tarafımızdan uygulanmıştır.

AİHM kararlarının icrasını denetleyen Bakanlar Komitesi'nin gündeminde halen çok sayıda karar bulunmaktadır. Kavala kararından daha eski olan ve başka ülkeler hakkında ve konularda da uygulanmayan kararlar varken, özellikle Kavala kararının sürekli olarak gündemde tutulmasını tutarsız bir yaklaşım olarak görüyoruz. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi sistemindeki mevcut mekanizmaların hukuki ve adil bir anlayışa göre değil de, siyasi mülahazalar üzerinden belirli ülkeler aleyhinde işletilmesi her şeyden önce Avrupa Konseyi'nin kendi itibarını zedelemektedir.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, insan hakları sisteminin etkinliğini sürdürmek istiyorsa tarafgir ve seçici tutumunu bırakıp, AİHM kararlarının uygulanmasını tüm üye ülkeler yönünden tarafsız bir yaklaşımla ele almalıdır."

NE OLMUŞTU?

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, tutuklu bulunan Osman Kavala için Türkiye'nin AİHM kararını yerine getirmediğini ifade ederek ihlal sürecini başlatma kararı verdiğini duyurmuştu.

Bugün gerçekleştirilen oylamada Türkiye’ye yönelik ihlal sürecinin başlatılmasının kararlaştırıldığı, resmi sonucun ise yarın açıklanacağı kaydedilmişti.

Berkem Temizel
Gece Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT