1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Son dakika | İçişleri Bakanlığı'ndan İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ndeki işe alımlarla ilgili flaş açıklama! Terör suçlarından ceza alanlar İBB'de işe alınmış

Son dakika | İçişleri Bakanlığı'ndan İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ndeki işe alımlarla ilgili flaş açıklama! Terör suçlarından ceza alanlar İBB'de işe alınmış

Son dakika... İçişleri Bakanlığından, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ndeki personel alımlarına ilişkin yapılan açıklamada, istihdam edilen kişiler arasında suç ve istihbarat kaydı olanların yanı sıra Anayasal düzene karşı işlenen suçlar ve terör suçları sebebiyle mahkumiyet kararı almış kişilerin de bulunduğu ifade edildi.

Son dakika | İçişleri Bakanlığı'ndan İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ndeki işe alımlarla ilgili flaş açıklama! Terör suçlarından ceza alanlar İBB'de işe alınmış

İstanbul Büyükşehir Belediyesine terörle iltisaklı kişilerin işe alındığı iddiası üzerine  İçişleri Bakanlığı tarafından müfettiş görevlendirilerek işe alımlar incelemişti. Bu kapsamda İçişleri Bakanlığı'ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada işe alımlarda  güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının yapılmadığının tespit edildiği ifade edildi. İşe alınanlar arasında “suç veya istihbarat kaydı” olan kişiler olduğu bilgisi verilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

İçişleri Bakanlığının açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı'nın katıldığı bir televizyon programında; İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde terörle iltisaklı personel çalıştırıldığı iddiası ile ilgili olarak Bakanlığımızca 3 aydır soruşturma yürütüldüğü, bu soruşturma sebebiyle 86.000 Belediye çalışanının zan altında bırakıldığı, gelinen nokta itibariyle müfettişlerin sadece 8 iltisaklı personel tespit edebildikleri ve soruşturmanın boş çıktığı, halen Belediye’de 80 müfettişin çalıştığı şeklinde gerçeği yansıtmayan beyan ve açıklamalarda  bulunduğu anlaşılmıştır.

Müfettişlerin yürüttüğü görevin halen devam ettiği hassasiyeti de göz önünde bulundurularak, kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Son dakika | İçişleri Bakanlığı'ndan İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ndeki işe alımlarla ilgili flaş açıklama! Terör suçlarından ceza alanlar İBB'de işe alınmış

Bakanlık Makamının 20.12.2021 tarihli onayı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde 2019 yılından itibaren yapılan personel, ihale ve işyeri ruhsatlarına ilişkin özel teftiş başlatılmıştır. Bu kapsamda mülkiye ve ticaret müfettişleri ile Hazine ve Maliye Uzmanından müteşekkil 8 kişilik bir denetim ekibi görevlendirilmiştir. 

Bu kapsamda incelenen konulardan biri de personel işlerine ilişkindir. Personele ilişkin incelemenin amacı ise; personelin işe alım süreçleri, bunların güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırmalarının yaptırılıp yaptırılmadığını belirlemek, bunlar arasında terör örgütleri ile iltisaklı ve irtibatı bulunan kişilerin sayısını tam olarak tespit etmek ve mevzuatın emrettiği hukuki süreci işletmektir. 

Bu zamana kadar yapılan çalışmalar kapsamında; müfettişler tarafından İBB, İETT, İSKİ ve Belediye şirketlerinde ilk defa işe alınan kişi sayısı ile bu kişiler hakkında güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yaptırılıp yaptırılmadığına ilişkin bilgiler Belediyenin ilgili birimlerden temin edilmiş; daha sonra bu veriler SGK verileri ile karşılaştırılmıştır. Bu listeler emniyet ve adli birimlere gönderilerek, kaç personel hakkında güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yaptırıldığı, kaç personel hakkında yaptırılmadığı belirlenmiştir. 

Son dakika | İçişleri Bakanlığı'ndan İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ndeki işe alımlarla ilgili flaş açıklama! Terör suçlarından ceza alanlar İBB'de işe alınmış

"GÜVENLİK SORUŞTURMASI VE ARŞİV ARAŞTIRMASI SÜRECİNİN GEREĞİ GİBİ İŞLETİLMEDİĞİ ANLAŞILMIŞTIR"

Gelinen aşamada ilk defa işe alımlarda güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sürecinin gereği gibi işletilmediği anlaşılmıştır. Büyükşehir Belediyesince birçok personel hakkında hiç güvenlik soruşturması veya arşiv araştırması talebinde bulunulmadığı, bazı kişiler hakkındaki talebin ise müfettiş incelemesi başladıktan sonra apar topar yapıldığı anlaşılmıştır.

İstihdam edilen kişiler arasında Emniyet birimlerimizce “suç veya istihbarat kaydı” bulunduğu bildirilen kişiler de mevcuttur. Hatta bu kişiler arasında hakkında terör sebebiyle adli soruşturma yapılmış, Anayasal düzene karşı işlenen suçlar ve terör suçları sebebiyle mahkumiyet kararı almış kişiler de bulunmaktadır.

DİAYDER ÜYELERİ İŞTEN ÇIKARILMIŞ

İBB Başkanı tarafından müfettişler sadece 8 kişi bulabildiler şeklinde dile getirilen husus tamamen gerçek dışıdır. Bu kişiler daha müfettişler çalışmaya başlamadan önce İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen Din Alimleri Yardımlaşma Derneği (DİAYDER) hakkındaki soruşturmada isimleri geçen ve dernek ile bağlantılı olarak İBB şirketlerinde işe alındığı ve soruşturma kapsamında gözaltına alındıktan sonra işten çıkartıldıkları anlaşılan kişilerdir.

Son dakika | İçişleri Bakanlığı'ndan İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ndeki işe alımlarla ilgili flaş açıklama! Terör suçlarından ceza alanlar İBB'de işe alınmış

İddia edildiği gibi İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 86.000 çalışanını zan altında bırakacak hiçbir durum söz konu değildir. Çünkü yapılan incelemenin çalışanların tamamıyla hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Yapılan çalışmanın esası bu dönemde işe alınanlardan adli sicil kaydı ile emniyet birimlerinde arşiv kaydı bulunanların belirlenmesi ve Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilmemiş olan hukuki sürecin işletilmesidir.

İBB'DE 80 MÜFETTİŞ ÇALIŞTIĞI İDDİASI

Diğer taraftan İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde halen 80 müfettişin çalışmakta olduğu iddiası da gerçeği yansıtmamaktadır. 5 Nisan 2022 tarihi itibariyle İBB ve bağlı kuruluşlarında aktif olarak 23 müfettiş görev yapmaktadır. Bunlardan 8’i personel, ihale işlerinin özel teftişinde görevlidir. Diğer müfettişlerin tamamı şikayetler üzerine araştırma ve ön inceleme yürütmektedirler. Araştırma ve ön inceleme gibi görevlerin tamamen Teftiş Kurulunun inisiyatifi dışında şikayet ve ihbar mekanizması üzerine başlayan bir süreç olduğu izahtan varestedir.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı'nın müfettişler tarafından halen çalışma yürütülen bir konuda televizyonlarda kamuoyunu yanıltıcı açıklamalarda bulunmasının devam eden görevi etkileme amacını taşıdığı da aşikârdır. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Bölge Gündem Editör Ekibi
Haberler, Son Dakika Haberleri
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
1
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT