1. HABERLER
  2. SİYASET
  3. SON DAKİKA! NATO'dan Rusya-Ukrayna açıklaması

SON DAKİKA! NATO'dan Rusya-Ukrayna açıklaması

Son dakika... NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Rusya-Ukrayna krizi ile ilgili açıklama yaptı. Söz konusu açıklamada Genel Sekreter, Rusya'nın Ukrayna sınırındaki askeri yığınağını derhal sonlandırması gerektiğini ifade etti.

SON DAKİKA! NATO'dan Rusya-Ukrayna açıklaması

Son dakika... Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Brüksel'de NATO karargahını ziyaret ederek NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, konuştu. Söz konusu açıklamada sekreter, Rusya'nın Ukrayna sınırına son günlerde binlerce muharebeye hazır askerini gönderdiğini, durumu endişeyle takip ettiğini belirtti.

Stoltenberg, bunun Kırım'ın 2014'te Rusya tarafından yasa dışı ilhakından bu yana en büyük askeri yığınak olduğunu belirterek, son günlerde Ukrayna'nın doğusundaki çatışmalarda birçok Ukrayna askerinin hayatını kaybettiğini vurguladı.

"BU YIĞINAK DERHAL SONLANDIRILMALI"

Stoltenberg yapıtığı açıklamada, "Rusya'nın askeri yığınağı gayrimeşru, açıklanamaz ve derin endişe vericidir. Rusya, Ukrayna içinde ve çevresindeki bu yığınağı derhal sonlandırmalı, provokasyonları bitirmeli ve gerginliği düşürmelidir." ifadelerine yer verdi.

Rusya'yı uluslararası sorumluluklarına uymaya davet eden Stoltenberg, "NATO'nun Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine desteği sarsılmazdır. Rusya'nın Kırım'ı gayrimeşru ve yasa dışı ilhakını kabul etmeyeceğiz." diye kaydetti.

"NATO, UKRAYNA'NIN YANINDA"

Stoltenberg, Rusya'dan Ukrayna'nın doğusundaki Rusya yanlısı güçlere destek vermemesini isteyerek, "NATO Ukrayna'nın yanında durmaya devam etmektedir." diye konuştu.

(AA)

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT