1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. SON DAKİKA! TÜBİTAK Başkanı Mandal'dan yerli VLP virüs aşısı açıklaması

SON DAKİKA! TÜBİTAK Başkanı Mandal'dan yerli VLP virüs aşısı açıklaması

Son dakika... TÜBİTAK Başkanı Mandal, " Yerli VLP virüs aşısı yıl sonuna kadar kullanıma açılacak. Ağustos ayında 2 yerli virüs ilacı kullanıma girecek." dedi.

SON DAKİKA! TÜBİTAK Başkanı Mandal'dan yerli VLP virüs aşısı açıklaması

Son dakika... TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal aşı ve ilaç çalışmaları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. CNN TÜRK canlı yayınında konuşan Başkan Mandal yerli aşı hakkında tarih vererek, "Ağustos ayında 2 yerli virüs ilacı kullanıma girecek. Yerli VLP virüs aşısı yıl sonunda kullanıma açılacak" ifadelerini kullandı.

"HEDEF AĞUSTOS AYI"

TÜBİTAK Başkanı Mandal açıklamasında, "Bugün yine geldiğimiz aşamalarda 17 projemizin, 7 tanesi aşı projemiz. 3'ü ön planda giden aşılarımız. Bunlardan birincisi olan VLP aşımızla ilgili yakın zamanda sayın Bakanımız da paylaştılar. Ben ve kendileri faz 1'de gönüllü olmuştu. İnşallah bu haftanın sonunda biz de ikinci dozlarımızı olacağız. Bu ay sonunda da faz 2'ye geçmiş olacağız. Hedef Ağustos ayında iki ilacı da insanlarımızın kullanımına sunulmuş olmasını bekliyoruz" diye konuştu.

Prof. Dr. Hasan Mandal'ın konuşmalarının tamamı şu şekildedir:

"Biliyorsunuz pandemi ilk başladığı dönemlerinde başlatılmış olan Türkiye'deki aşı ve ilaç geliştirme çalışmalarına yönelik, 436 araştırmacının bir araya geldiği ilaç ve aşı platformu oluşturmuştuk.

Bugün yine geldiğimiz aşamalarda 17 projemizin, 7 tanesi aşı projemiz. 3'ü ön planda giden aşılarımız. Bunlardan birincisi olan VLP aşımızla ilgili yakın zamanda sayın Bakanımız da paylaştılar. Ben ve kendileri faz 1'de gönüllü olmuştu. İnşallah bu haftanın sonunda biz de ikinci dozlarımızı olacağız. Bu ay sonunda da faz 2'ye geçmiş olacağız. Sonrasında da Ağustos aylarında faz3 çalışmalarına başlayabilmeyi ve yıl sonunda da insanlığın kullanımına açmayı planlıyoruz." 

"BU İLAÇLARIN DA MEVCUT TEDAVİ YÖNTEMLERİNE GÖRE ÇOK DAHA ETKİLİ OLDUĞUNU GÖZLEMLEDİK"

Başkan Mandal ifadelerine şu şekilde devam etti: "VLP aşımızın yenilikçi özelliği var. VLP aşısındaki özellik, virüsü taklit ediyor ama insanlarımızı bu enfeksiyona karşı koruma amaçlı olarak.

Bu sürecin diğer aşaması olan ilaç ve diğer tedavi yöntemlerinde de iki yeni molekül, başka hastalıklarda kullanılan molekül, koronavirüs tedavisinde faz2 çalışmalarına başlıyor.

Birisi, Ankara Üniversitesi'nde geliştirilen ilaç tedavisi. Diğeri Bahçeşehir Üniversitesi'nde geliştirilen bir ilaç. Bu ilaçların da mevcut tedavi yöntemlerine göre çok daha etkili olduğunu gözlemledik.

Hedef Ağustos ayında iki ilacı da insanlarımızın kullanımına sunulmuş olmasını bekliyoruz."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
1
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT