1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Suya zam geldi mi?

Suya zam geldi mi?

Suya zam geldi mi? İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde bugün oya sunulan yeni su tarifesi belirlendi. Peki suya zam geldi mi? İşte detaylar...

Suya zam geldi mi?

Suya zam geldi mi? İSKİ'nin 2020 yılı bütçesi ve yeni su tarifesi İBB Meclisi'nin 28 Kasım 2019 tarihli oturumunda konuşulmuştu. İSKİ'nin İstanbul'da su ücretlerine yüzde 20 zam teklifi, gelen eleştiri ve öneriler sonrası Cumhuriyet Halk Partisi ile İYİ Parti tarafından revize edilmişti. İBB Meclisi’nde bugün oya sunulan yeni su tarifesi belirlendi. Peki suya zam geldi mi? Ayrıntılar haberimizde...

Suya zam geldi mi?

SUYA ZAM GELDİ Mİ?

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis İSKİ Genel Müdürlüğü, Temmuz ayı Genel Kurulu'nda yüzde 12.6 oranındaki su zammı teklifi kabul edildi.

Zamlı tarife, 20 Temmuz'dan itibaren uygulanacak.

Yenikapı'daki Avrasya Gösteri Merkezi'nde yapılan İSKİ Genel Kurulu'nda "Abone Hizmetleri Tarife ve Uygulama Yönetmeliği" ve "2020 Yılı Su Satış ve Kullanılmış Suların Uzaklaştırılması Bedeli Tarifeleri" teklifi de görüşüldü.

AK PARTİ VE MHP'Lİ MECLİS ÜYELERİ TARAFINDAN REDDEDİLDİ

İSKİ'nin İstanbul'da suya yapmak istediği yüzde 35'lik zam teklifi AK Parti ve MHP'li Meclis Üyeleri tarafından reddedildi. Yüzde 35'lik su zammının yerine Türkiye'de ortalama enflasyon değeri baz alınarak yüzde 12,6'lık teklif edilerek kabul edildi. Teklif mecliste oy birliği ile kabul edildi.

ZAM SONRASI FİYATLAR

Zam sonrası KDV hariç konut 1. kademe için suyun metreküp fiyatı 4,5 lira, konut 2. kademe için 6,75 lira, iş yerleri için ise 12,09 lira oldu.

İBB MECLİSİ AK PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ GÖKSU: "HAYIRLI UĞURLU OLSUN"

İBB Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili ve Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, İSKİ Meclisi'nde konuştu.

Göksu açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

 "Şu anda İSKİ Faaliyet Raporu'nu görüşürken, İSKİ faaliyet raporu çerçevesinde Cumhuriyet Halk Partili İBB'nin yönetmiş olduğu ve ona bağlı olan bir kuruluş olan İSKİ'nin, İstanbul halkı için yeni dönem su zammını teklifini görüşüyoruz. Şu anda 10'uncu maddemiz su zammı ile ilgilidir. Biliyorsunuz bundan 6 ay önce yaklaşık yüzde 80'e varan oranda su ile ilgili bir zam teklifi getirildi. AK Parti ve MHP'li Meclis Üyesi arkadaşlarımın oyu ile bu su zammı reddedildi. Şimdi burada özellikle şunu ifade etmek isterim ki; şu anda oylanan 10'uncu maddede de yine su zammı var. Bu su zammı da şu anda CHP tarafından yönetilen İBB Başkanlığına bağlı kuruluş olan İSKİ tarafından İstanbul halkında şu anda kullandıkları suyun yüzde 35 daha zamlı bir şekilde kullanılması için meclisimize sevk edildi. Bize gelen teklif şu anda kullanılan suyun yüzde 35'e yakın oranda zamlı bir şekilde İstanbul halkına verilmesiydi. Biz Ak Parti ve MHP Meclis Üyeleri olarak bu bize gelen yüzde 35'lik zammı kabul etmedik. Reddettiğimiz yüzde 35'lik zammın yerine şu anda Türkiye'de ortalama enflasyon değeri olan 12,6'lık zam teklifini, teklif ettik ve şu anda AK Parti ve MHP grubunun teklifi olarak İstanbullular yüzde 35'lik zamlı suyu değil yüzde 12,6'lık zamlı suyu kullanacaklar. Hayırlı olsun" dedi. 

Suya zam geldi mi?

İMAMOĞLU SEÇİLDİĞİ GÜNDEN BU YANA SIK SIK ZAM YAPIYOR!

Cumhuriyet Halk Partili İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu yaptığı zamlarla vatandaşın belini bükmeye devam ediyor.

Ekrem İmamoğlu, son olarak İstanbul'da ulaşım ücretlerine yüzde 35 oranında zam yapmıştı. Alınan karara göre; tek biniş ücreti 2,60'tan 3,50'ye yükseltilmişti.

İMAMOĞLU SEÇİM VAATLERİNİ UNUTTU

Cumhuriyet Halk Partili İBB Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, seçim için meydanlarda Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile verdiği işten çıkarma olmayacak sözünü tutmamış ve 5 bine yakın işçinin işine son vermişti.

İBB BAŞKANI İMAMOĞLU'NUN ZAM KARNESİ

İmamoğlu, bunun ardından İBB iştiraklarına ait üren ve hizmetlerde sık sık zam yapmıştı.

Suya zam geldi mi?

HALK EKMEK ZAMMI

İstanbul'da taksilere, otobüslere, dolmuşlara, suya, otoparka gelen zamlar sonrası Halk Ekmek'te de fiyat artışına gidilmişti. İBB iştiraki Halk Ekmek'te poşetli ürünler yüzde 40'a varan oranlarda zamlanmıştı.

Akdeniz ekmeği 1.50' TL'den 2.00 TL'ye

Çavdar ekmek 2.50 TL'den 3.40 TL'ye

Glutensiz ekmek 0.30 TL'den 0.50 TL'ye

Sandviç Ekmek 2.50 TL'den 3.50 TL'ye yükseltilmişti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin toplu taşımaya yaptığı zam uygulamaları da art arda uygulanmıştı.

Suya zam geldi mi?

İSBİKE VE İSPARK ZAMMI

İstanbul'da bisiklet kiralamak saatlik olarak 2.5 TL iken 3.5 TL'ye çıkarılmıştı. Bisiklet kiralamanın abonelik ücreti ise 59 TL'den 99 TL'ye çıkarılmıştı.

Suya zam geldi mi?

Suya zam geldi mi?

İSPARK Belgrad ormanları giriş fiyatını yüzde 50 arttırmştı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İSBİKE'ye ve İSPARK'a yüzde 40 ve yüzde 50 oranında zam yapmıştı.

Suya zam geldi mi?

Suya zam geldi mi?

ÖĞRENCİ SERVİSİ ZAMMI

Seçimden önce "ücretsiz okul servisi" gibi vaatlerde bulunan İmamoğlu sözünde durmamıştı.

Okul servislerine yüzde 13 oranında zam yapılan İstanbul'da, taksi ve minibüs ücretlerine de yüzde 25 oranında zam yapılmıştı.

TOPLU ULAŞIM ZAMMI

İstanbul'da ulaşım ücretlerine yüzde 35 oranında zam yapılmıştı. Tek biniş otobüs ücreti 2,60'tan 3,50'ye yükseltilmişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT