1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Telefonuna gelen linke tıklayan kadın hayatının şokunu yaşadı! Bu hataya sakın düşmeyin

Telefonuna gelen linke tıklayan kadın hayatının şokunu yaşadı! Bu hataya sakın düşmeyin

Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde cep telefonuna gelen "Bayrama özel devletten bin lira sosyal destek başvurusu için indir, kur ve yükle" mesajındaki linke tıklayan Gurbet S., yapmaması gereken bir hatanın kurbanı oldu.

Diyarbakır Bağlar ilçesinde ikamet eden iki çocuk annesi Gurbet S.,  2 Temmuz'da telefonuna gelen mesajdaki linke tıklayınca hayatının şokunu yaşadı. Mesajda, 'Bayram'a özel devletten bin lira sosyal destek başvurusu için indir, kur ve yükle’ yer aldığını söyleyen Gurbet S, ''Linke tıklayınca beni e-Devlet sayfasına yönlendirdi. Şifremi girdikten sonra olumsuz yanıt alınca sayfadan çıktım. Ardından telefonum birden kapandı ve bir gün boyunca açılmadı. Telefonuma format attıktan sonra açtım hesabımı kontrol ettim, 4 bin 500 lira civarında olan param sıfıra inmiş.'' dedi. 

Olayın ardından Gurbet S., karakolun ve bankanın yolunu tuttu. Şikayetçi olan talihsiz kadın, yetkililerin ve bankanın kendisine yardımcı olması çağrısında bulundu.

Telefonuna gelen linke tıklayan kadın hayatının şokunu yaşadı! Bu hataya sakın düşmeyin

''E-DEVLET ŞİFREMLE GİRİŞ YAPTIM''

Mesajda bulunan linki tıkladığında e-devlet sayfasının çıktığını aktaran Gurbet S., şunları anlattı:
Orası çıkınca güvenilir bir site olduğunu düşündüm. Direkt e-devlet şifremi girdim. Orada birkaç şey çıktı anlamadım. Direkt pandemi sayfasına girdim. Ondan sonra olumsuz bir cevap alınca kapattım telefonu. Ondan sonra telefonumu hiç kurcalamadım. Gece saat 02.00 sularında telefonla uğraşırken, telefonum birden kapandı. Açmaya çalıştım, açılmadı. Ben şarjı bitmiştir diye kapattım. Sabah olunca telefonumu şarja taktım, şarjda almadı ve telefonum çok ısınmıştı. Bir gün boyunca telefonum kapalıydı. Kapalıyken bana gelen mesaj rehberimdeki herkese giden kişilerin de rehberine gönderilmiş”

Telefonuna gelen linke tıklayan kadın hayatının şokunu yaşadı! Bu hataya sakın düşmeyin

''HESABIMI AÇINCA PARA KALMADIĞINI GÖRDÜM''

Telefonumu açınca direkt ilk işim hesabıma girmek oldu. E-devlete girdim, hiç bir şey olmamış, param duruyor. Direkt banka hesabıma girdim. Orayı açınca hesabımda para kalmadığını gördüm. 4 bin 500 lira civarında bir param vardı orada. Bankayı aradım hemen kart işlemleri yaptım, iptal ettim. Hemen polisi aradım, polis beni emniyet müdürlüğüne yönlendirdi. Oraya gittim, polisler dilekçe işlemleri yapıp, sorguya aldılar.

Bankaya gittim orada dilekçe verdim. Böyle bir mağduriyetimin olduğunu söyledim. Şu anda da dekontu elimde duruyor. Banka ise bana zaman verdi. '1 ay, bir kaç ayda sürebilir' dedi bu soruşturman. Beklemedeyim, bu para benim çok önemli, çocuğumun geleceği için biriktiriyordum. Böyle de olunca mağduriyetimi yetkililere bildiriyorum. Mümkün mertebede yardımcı olmalarını istiyorum. Vatandaşlara çağrım, herhangi bir mesaja itibar etmesinler, televizyonda bir şey çıkmadığı sürece bu tür şeylere inanmasınlar, dolandırıcılar var. İşlerini ustalıkla yapıyorlar”

Telefonuna gelen linke tıklayan kadın hayatının şokunu yaşadı! Bu hataya sakın düşmeyin

Gülistan Başköy
Eğitim Editörü
HABERE YORUM KAT