1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Tillerson: "Son Gelişmelerden Endişeliyiz"

Tillerson: "Son Gelişmelerden Endişeliyiz"

ABD Dışişleri Bakanı Türkiye ziyareti öncesi Ürdün'e gitti. Son gelişmelerden endişe duyduğunu söyleyen Tillerson ifadelerine "Türkiye'nin kaygılarını anlıyoruz ama Suriye'nin Kuzeyindeki durumdan endişeliyiz" ekledi.

Tillerson: "Son Gelişmelerden Endişeliyiz"

ABD Dışişleri Bakanı Türkiye ziyareti öncesi Ürdün'e gitti. Son gelişmelerden endişe duyduğunu söyleyen Tillerson ifadelerine "Türkiye'nin kaygılarını anlıyoruz ama Suriye'nin Kuzeyindeki durumdan endişeliyiz" ekledi.

"SURİYE'DE BÜYÜK ASKERİ OPERASYONLARI SONU GELDİ"

Suriye'de büyük askeri operasyonların sonuna geldiklerini dile getiren Tillerson, "Bu tamamen DAEŞ yenilgiye uğratıldı anlamına gelmemeli" şeklinde konuştu.

"KURTARILMIŞ BÖLGELER İÇİN 200 MİLYON EK BÜTÇE AYRILDI"

Suriye'deki büyük operasyonların bitmiş olmasının DEAŞ'ı tamamen mağlup etmek anlamına gelmediğini belirten Tillerson, Suriye'deki kurtarılmış bölgeler için 200 milyon dolar ek bütçe ayrıldığını söyledi.

TÜRKİYE ZİYARETİ ÖNCESİ ADRES DİKKAT ÇEKTİ

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un Türkiye ziyareti öncesi çizdiği rota dikkat çekti. Tillerson birkaç noktadan oluşan bölge gezisinin ilk aşamasında Ürdün’ün başkenti Amman’a gitti. Ankara’ya da oradan geçecek. Bu gezi programının altında 'ince diplomatik hesaplar' yattığı yorumu yapılıyor.

'İNCİRLİK’E ALTERNATİF OLARAK MI GÖRÜLÜYOR'

Ürdün, ülkenin merkezinde Mufavvak Salti denilen bölgede büyük bir askeri üs kuruyor. Bunun genişletilmesi için Pentagon’dan 300 milyon dolar daha alındı.

ABD her yıl Ürdün’e verdiği 1 milyar 250 milyon dolarlık yardımı son imzalanan mutabakat zaptı (memorandum of understanding) ile 1.5 milyar dolara çıkardı.

Bunların yanı sıra Suriye sınırına çok yakın bir insansız hava uçağı kumanda merkezi (H-4) kuruluyor.

Böylece ABD'nin bölgedeki hava operasyonlarının da hayati önemde olacağı belirtiliyor. İsrail sınırında İran’la sertleşme işaretleri gelişirken sınırın hemen yanıbaşındaki Ürdün’ün Amerika için hayati önemi olduğu şüphesiz, ama bunun ABD’nin Türkiye’yle olan ilişkilerini nasıl etkileyeceği henüz net değil.

PERŞEMBE GÜNÜ ANKARA'DA OLACAK

Tillerson, Türkiye, Mısır, Ürdün, Lübnan ve Kuveyt'i kapsayan Ortadoğu ziyareti kapsamında dün Mısır'a gelmişti.

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson ilk kez Mısır'ı ziyaret ediyor.

Son olarak ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Ortadoğu turu kapsamında 20 Ocak'ta Mısır'a bir ziyaret gerçekleştirmişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.