1. HABERLER

  2. YEREL

  3. ‘Toplumları Stk’lar Organize Etmeli’

‘Toplumları Stk’lar Organize Etmeli’

Pendik’te başlatılan ‘Sivil Toplum Okulu’ seminerlerinin ilkinde konuşan Prof. Dr. Sabri Tekir, Avrupa’da her 40 kişiye bir dernek düştüğünü (...)

‘Toplumları Stk’lar Organize Etmeli’

Pendik’te başlatılan  ‘Sivil Toplum Okulu’ seminerlerinin ilkinde konuşan Prof. Dr. Sabri Tekir, Avrupa’da her 40 kişiye bir dernek düştüğünü belirterek, “Bu nedenle modern toplumlar organize toplumlar olabiliyor. Türkiye’de de STK’ların güçlenmesi gerekiyor” dedi.

 Çoğulcu ve katılımcı demokratik sistemin vazgeçilmez unsuru olan sivil toplum kuruluşlarından (STK) hemşeri dernekleri yöneticileri,  Pendik’te artık okullu oldu.  İlk kez  2009 yılında Sivil Toplum Okulu adı altında eğitim  düzenleyen  Pendik Belediyesi, bu kez hemşeri dernekleri ne yönelik olarak  seminerleri yeniden başlattı.  Seminerlerin ilki, Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde devlet eski bakanı ve İzmir Üniversitesi İBBF Dekanı Prof. Dr. Sabri Tekir’in sunumuyla gerçekleştirildi. Belediye Başkan Yardımcısı Ramazan Öztürk ve Pendik’teki  il hemşehri dernekleri yöneticilerinin  katıldığı  seminerde konuşan Prof. Tekir,  STK’ların yapısı,  çıkar ve baskı grupları, lobicilik faaliyetleri kavramları ile dünyada ve modern toplumlarda STK’ların etkinliği üzerine bilgiler paylaştı.

54c0a967b97d5_dsc-0010.jpg

Modern toplumlarda STK’lar çok aktif

Dünyada ve özellikle ABD ve Avrupa’da STK’ların oldukça fazla sayıda ve aktif olduğunu belirten Prof. Dr. Tekir, Almanya’da 2 milyon 200 bin, Fransa’da 1 milyon 470 bin,  ABD’de ise 1 milyon 200 bin civarında STK olduğunu belirtti. Fransa ve Almanya’da her 40 kişiye bir dernek düştüğünü kaydeden Tekir, bu sebeple modern toplumların organize toplumlar olabildiğini belirterek, Türkiye’de de STK’ların güçlenmesi ve artması için zemin oluşturmasının gerekliliğini söyledi. STK’ların tam zamanlı istihdam konusunda ciddi bir potansiyel olduğunun da altını çizen Tekir, ABD’deki STK’ların 7 milyondan fazla insanı istihdam ettiğini belirterek, tüm dünyada 19 milyondan fazla insanın STK’ların bünyesinde çalıştığını, Türkiye’de de en az 1 milyon insanın bu şekilde istihdam edilebilir olduğunu vurguladı.

Seminerler sürüyor

Akademisyen,  eğitimci ve  hukukçuların katkı vereceği   Sivil Toplum Okulu’nda, Doç. Dr. Fethi Güngör, Av. Ahmet Mercan, Av. Süleyman Dinç, Dr. Veli Karataş ve Uzm. Engin Sevinç gibi konusunda uzmanlık sahibi isimler sunum yapacak. Sivil Toplum Okulu toplamda 16 saatlik bir eğitimi kapsıyor.

HABERE YORUM KAT