1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Trump'tan NATO'ya Orta Doğu teklifi

Trump'tan NATO'ya Orta Doğu teklifi

Orta Doğu'daki ulusların da NATO'ya dahil edilmesi gerektiğini söyleyen Trump, 'NATO-ME' diyerek yeni bir ttifak önerisinde bulundu.

Trump'tan NATO'ya Orta Doğu teklifi

NATO Orta Doğu'da daha fazla devreye girmeli diyen Trump'tan ilginç açıklamalar gelmeye devam ediyor.NATO Genel Sekreteri Jens Stroltenberg ile konuşan Trump Orta Doğu'ya daha fazla yoğunlaşılması gerektiğini dile getirdi.

İLK KEZ 'NATO-ME' İFADESİNİ KULLANDI

"NATO Orta Doğu'da daha fazla devreye girmeli. Dünkü konuşmamızda Genel Sekreterin bundan heyecan duyduğunu da gördüm." ifadesini kullanan Trump, Orta Doğu'da görev yapacak NATO unsurları için "NATO-ME" (Orta Doğu/Middle East) şeklinde bir isim önerisi bile olduğunu dile getirdi.

Orta Doğu'da bütün yükün kendi omuzlarında olduğunu ve bunun adil olmadığını söyleyen Trump, "NATO genişlemeli ve Orta Doğu'yu da dahil etmeli kesinlikle" dedi.

"OBAMA'NIN HATALARINA SON VERDİK"

ABD'nin İranlı General Kasım Süleymani'yi ortadan kaldırma gerekçelerinde haklı olduğunu savunan Trump, "O çok daha önce ortadan kaldırılmalıydı. Obama yönetiminin hatalarıyla İran rejimi finansal olarak güç kazandı ve bu paraları terörün finansmanında harcadı. Biz buna bir son verdik." diye konuştu.

"İRAN'A YENİ YAPTIRIMLAR GELİYOR"

İran'ın, Irak'taki 2 ABD üssüne yönelik füze saldırılarının karşılıksız kalmayacağını belirten Trump, "İran'a yaptırımları getirdik. Öncekiler ağır yaptırımlardı, şimdi bunlar ciddi şekilde daha da artırılıyor. Kısa süre önce bunları onayladım, Hazine Bakanlığı açıklayacak." yorumunu yaptı. Yeni yaptırımların kapsamına ilişkin yorum yapmaktan kaçınan Trump, açıklandığında herkesin bu yaptırımları göreceğini söyledi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT