1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Türk Profesörün CEO olduğu şirket, Kovid-19 aşısı denemelerine başlıyor

Türk Profesörün CEO olduğu şirket, Kovid-19 aşısı denemelerine başlıyor

Almanya merkezli olan ve Türk Profesör Uğur Şahin'in CEO'su olduğu BioNtech isimli şirket, geliştirdiği Kovid-19 aşısını Haziran ayında gelecek sonuçlara göre risk grubundaki insanlar üzerinde deneyecek.

Türk Profesörün CEO olduğu şirket, Kovid-19 aşısı denemelerine başlıyor

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla yayılarak pandemiye dönüşen Kovid-19'a karşı aşı ve ilaç çalışmaları sürüyor.ABD'de koronavirüsü aşısı insanlar üzerinde denenmeye başlarken, Avrupa'da da insanlar üzerinde koronavirüs aşısını ilk kez deneyen ülke Almanya oldu. Almanya merkezli olan ve Türk profesör Uğur Şahin'in CEO'su olduğu BioNtech isimli şirket insanlar üzerindeki çalışmalara başladı.

200 KİŞİYE AŞI YAPILMASI BEKLENİYOR

Eşi Özlem Türeci ile birlikte aşı çalışmalarını yürüten Profesör Şahin, haziran ayında gelecek sonuçlara göre risk grubundaki insanlara aşı yapacak. Şu anki plana göre yaşları 18 ile 55 arasında değişen 200 kişiye aşı yapılması beklenirken, şirketin Amerika merkezli ilaç şirketi Pfizer ile birlikte çalıştığı belirtildi.

Aşının insanlar üzerinde denenmesi için Paul- Ehrlich Enstitüsü onay verdi ve iki aşamalı testin ilk fazında olumlu sonuç alınırsa risk grubundakilere de yapılacağı belirtildi.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİREREK VİRÜSÜ YENİYOR

Uğur Şahin'in başında bulunduğu ve onkolog doktor Türeci ile yönettiği BioNTech şirketinin geliştirdiği "BNT162" adlı aşı maddesi, genetik bazlı aşılar grubuna ait ve koronavirüsünün genetik bilgilerini içeriyor. Aşı aracılığıyla vücuttaki hücreler proteinleri alıyor ve virüs proteini, yani antijen üretiyor. Vücut da bu antijenlere karşı antikor üretiyor ve bağışıklık sistemini güçlendirerek virüsü yeniyor.

avrupa-nin-ilk-koronavirus-asisi-insanlar-13172809-3073-m.jpg

BioNtech'in CEO'su Profesör Uğur Şahin ve eşi Onkolog Özlem Türeci

ŞİRKET 12 YIL ÖNCE ALMANYA'DA KURULDU

İskenderun doğumlu Prof. Dr. Uğur Şahin, 4 yaşındayken ailesiyle Köln'e gelen bir göçmen. Şahin, 19'uncu yüzyılda modern bağışıklık sistemini bulan ve kansere karşı ilk kez kemoterapiyi geliştiren Paul Ehrlich'i örnek alarak tıp okudu. Eğitimi sonrası, Saarland Hamburg Üniversitesi'nde çalışmaya başlayan Prof. Şahin, İstanbul kökenli eşi Özlem Türeci'yle de Hamburg Ünivesitesi'nde tıp eğitimi aldığı dönemde tanıştı. Ardından değişik üniversitelerde kanser tedavisinde uzmanlaşan Şahin, 1996'da Nobel Tıp Ödülü alan İsviçreli bilim adamı Rolf Zinkernagel ile çalıştıktan sonra, 2008'de biyoteknoloji şirketi BioNTech'i kurdu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡