1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Türkiye koronavirüs sebebiyle İran sınırını kapattı

Türkiye koronavirüs sebebiyle İran sınırını kapattı

İran'da koronavirüs sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 8'e yükseldi. İran'da ölü sayısının artması sonrası Türkiye'den flaş bir karar geldi. Van'daki Kapıköy Sınır Kapısı kapatıldı.

Türkiye koronavirüs sebebiyle İran sınırını kapattı

İran'da koronavirüs sebebiyle ölen kişilerin sayısı 8'e yükseldi. Bunun ardından Van'daki Kapıköy Sınır Kapısı kapatıldı.

İçişleri Bakanlığı'nın kararıyla Türkiye-İran sınırı Koronavirüs tehdidi sebebiyle kara sınırı kapatıldı.

Türkiye'nin haricinde, Irak, Pakistan, Türkmenistan da İran sınırını kapatmıştı.

BAKAN KOCA'DAN AÇIKLAMA: İRAN'LA SINIRLARIMIZI GEÇİCİ OLARAK KAPATMA KARARI ALDIK

İran makamlarıyla ilgili tüm kuruluşlarla görüşmeler gerçekleştirildi, Sayın Cumhurbaşkanımız konuyu özellikle yakından takip etmekteler. Vatandaşımızı korumak adına bilim kurulumuzun önerdiği alınması gereken tüm tedbirlerin alınması talimatını verdiler.

İran’daki ölüm sayısı 8 olarak kaydedildi, İran ila 3 adet sınır kapımız mevcut buna ilaveten Iğdır’dan özel Nahcivan bölgesinden açılan sınır kapısı da mevcut. Bilim Kurulumuzun tavsiyesi ile sınır hareketliliğinin azaltılması açısından ilave tedbirlere ihtiyaç duyuldu.

İçişleri Bakanlığımız ile beraber İran sınırı ile ilgili kararlar tüm makamlara bildirilmiştir, İran ile tüm sınır geçişleri geçici olarak durduruldu ve hava yolu ile İran’dan Türkiye’ye gelişler geçici olarak durduruldu Türkiye’den İran’a geçişler havadan devam ediyor.

İran’dan ülkemize giriş yapan tüm yolcular tek tek kontrol edilmekteydi, belirtiler tespit edilirse gözlem altına alınarak numuneleri laboratuvarlarımıza gönderilmekteydi. Bu çerçevede 8 Türk vatandaşı olmayan İran vatandaşının hastalık bulgularının olması sebebiyle ülkemize giriş verilmediğini belirtmek istiyorum.

Van’da 5 kişi gözlem altındaydı onların sonuçları da koronavirüs açısından negatif çıktı, yani koronavirüs hastası değildir.

Yeteri kadar ilaç ve medikal malzeme depolandı bu noktada endişelenecek bir durum yoktur.

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT