1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türkiye, Rusya ve İran'dan kritik İdlib görüşmesi

Türkiye, Rusya ve İran'dan kritik İdlib görüşmesi

Reuters haber ajansının son dakika haberine göre, Türkiye, Rusya ve İran gelecek ay tahranda idlibi görüşecek, öncesinde ise Rusya'dan bir heyet Ankara'ya gelebilir. Türkiye ve Rusya, bölgede istikrarın sağlanması adına ortak devriyeyi seçeneklerden sadece biri olarak ele alıyor.

Türkiye, Rusya ve İran'dan kritik İdlib görüşmesi

İngiliz haber ajansı Reuters'ın geçtiği son dakika haberine göre; gerginliğin arttığı Suriye'nin İdlib kenti için yeni bir gelişme yaşandı.

Ajans, Türkiye, Rusya ve İran'ın Tahran'da İdlib konulu bir görüşme gerçekleştireceğini duyurdu. Toplantının Mart ayında yapılacağı kaydedildi.

Ajansa konuşan bir Türk yetkili ise, başkent Tahran'daki görüşme öncesi Moskova'dan bir heyetin Ankara'ya geleceğini söyledi.

Türk yetkili, Türkiye ve Rusya'nın bölgedeki istikrarın sağlanması için, İdlib etrafında ortak devriyeyi, seçeneklerden biri olarak ele aldığını belirtti.

RUSYA'DAN CUMHURBAŞKANININ RESTİNE CEVAP GELMİŞTİ

Dün, AK Parti'nin TBMM Grup Toplantısı'nda konuşan AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "İdlib'e operasyon an meselesi" çıkışında bulunmuş, Rusya'dan ise cevap gelmişti.

Kremlin'den yapılan açıklamada, "Suriye Ordusuna karşı bir Türk askeri operasyonu olabilecek en kötü senaryodur. Ankara ile temaslarımızı sürdürmeyi planlıyoruz" denilmişti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da, Türkiye ile Suriye konusu üzerine Moskova'da yapılan görüşmelerde anlaşmaya varılamadığını açıklamıştı.

HABERE YORUM KAT