1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Türkiye'de peş peşe depremler!

Türkiye'de peş peşe depremler!

Balıkesir, bu sabah yaşanan art arda depremlerle sarsıldı. Kandilli Rasathanesi'nden yapılan açıklamada, Balıkesir'de 3 saat içinde büyüklükleri 3.5 ile 1.4 arasında değişen 9 depremin meydana geldiği belirtildi.

Balıkesir'de bu gece 04.55 sıralarında Richter Ölçeği’ne göre 3.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin derinliğinin 6.8 kilometre olduğu belirtildi.

Bölgedeki ikinci deprem 05.01’de, 2.2 büyüklüğünde ve 9.2 kilometre derinlikte gerçekleşti.

Saat 05.55 sıralarında meydana gelen üçüncü depremin 3.2 büyüklüğünde olduğu ve yerin 6.9 kilometre derinliğinde gerçekleştiği belirtildi. Sonrasında ise 6 depremin daha meydana geldiği, bu depremlerinin büyüklerinin ise 1.4 ile 2.6 arasında değiştiği öğrenildi.

SON DEPREMLER

Yaşanan depremlerin saatini ve şiddetini anlık olarak takip etmek mümkün. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi(BDTİM) tarafından kaydedilen depremlere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

DAKİKA DAKİKA SON DEPREMLER İÇİN TIKLAYINIZ

AFAD SON DEPREMLER

DEPREM NASIL OLUR?

Deprem, yer sarsıntısı veya zelzele, yer kabuğunda beklenmedik bir anda ortaya çıkan enerji sonucunda meydana gelen sismik dalgalanmalar ve bu dalgaların yeryüzünü sarsması olayıdır. Sismik aktivite ile kastedilen meydana geldiği alandaki depremin frekansı, türü ve büyüklüğüdür. Depremler sismograf ile ölçülür. Bu olayları inceleyen bilim dalına da sismoloji denir. Depremin şiddeti Moment magnitüd ölçeği (ya da eskiden kullanımda olan Richter ölçeği) ile belirlenir. Bu ölçeğe göre 3 ve altı şiddetteki depremler genelde hissedilmezken 7 ve üstü şiddetteki depremler yıkıcı olabilir. Sarsıntının şiddeti Mercalli şiddet ölçeği ile ölçülür. Depremin meydana geldiği noktanın derinliği de yıkım kuvvetine etkilidir ve yer yüzüne yakın noktada gerçekleşen depremler daha çok hasar vermektedir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
1 Yorum