1. YAZARLAR
  2. İbrahim Şahin
  3. UEFA Ligi'ni Önemsmeyen Takımları Avrupa'ya göndermeyelim
İbrahim Şahin

İbrahim Şahin

Yazarın Tüm Yazıları >

UEFA Ligi'ni Önemsmeyen Takımları Avrupa'ya göndermeyelim

Futbolda Lig şampiyonluğu kadar o yıl Avrupa kupa maçlarına katılmakta çok önemlidir. çünki kupalara katılan takımların gelir anlamında çok büyük şansları vardır. Hele hele şampiyonlar ligine katılan takımlar o yıl kasalarına büyük miktarda paralar sokma şansına sahipler.

Hal böyle olunca Türkiye süper ligine katılan takımlar sezon öncesi hedeflerini belirler, bu hedefler arasında en önemlisi ligde şampiyon olmak, Ziraat Türkiye Kupasını kazanmak ve ligi ilk 5 takım arasına bitirerek Avrupa kupalarına katılmaktır.

Burda attığım başlığa gelirsek, Lig öncesi Avrupa kupalarına katılmak için hedef koyanların görüyoruzki o sezon hem Lig ve hem Avrupay'ı bir arada getiremeyen takımların, Lig maçlarına önem vererk Avrupa maçlarına yedek kadrolarla çıkmalarını anlayamıyorum. Sezon başından beri kupalara katılmak için hedef koy, kupalara katılmayı büyük bir başarı gör, ee sonra gelecek yıl Avrupa maçlarını önemseme maçlara yedek kadrolarla çıkın. Bu ne yaman çalişkidir anlamak mümkün değildir.

Bunun son örneği bu yıl yaşadık Avrupa kupalarında ülkemizi şampiyonlar liginde 1. sırada bitiren Galatasaray 2. sırada bitiren İstanbul Başakşehir,  Avrupa kupalarına ise Ziraat Türkiye kupasınız kazanan Fenerbahçe ligi 3.sırada Beşiktaş 4.sırada Trabzonspor ve 5. sırada bitiren Malatyaspor temsil etme hakkına sahip oldular İstanbul Başakşehirspor kulübü şampiyonlar ligi ön eleme maçını kaybederek UFA ligine devam etti.

Bu takımlardan İstanbul Başakşehirspor kulubünü bir kenara tutarak, diğer takımların Avrupa kupalarına önem vermediği ve bir çok maçlara yedek takımlarıyla çıkarak aldıkları başarısız sonuçlarla Avrupa kupalarına veda ettiler. İstanbul Başakşehirspor külübü ise UEFA Ligi'nde son 16'ya kalalarak ülkemizi kupalarda temsil eden tek takım kaldı.

Şimdi soru şu! Sezon başından beri Şampiyon olmak için, Avrupa kupalarına katılmak için o kadar yırtınan takımlar, kupalara katıldıkdan sonra neden bu kupaya önem vermezde yedek kadrolarıyla çıkarak ülke puanı için ülkemize ihanet ederler.

Bence  Avrupa kupalarını cidiye almayan takımları birdahaki avrupa maçlarına göndermemek gerek.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT