1. HABERLER
  2. EĞİTİM
  3. Üniversite kayıt tarihleri 2020|Üniversite elektronik kayıt tarihi

Üniversite kayıt tarihleri 2020|Üniversite elektronik kayıt tarihi

YKS sonuçlarına göre tercih ettikleri üniversiteye girmeye hak kazanan adaylar bu kez üniversite kayıtlarının ne zaman başlayacağını merak ediyor. Belirlenen süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedecekler. İşte Üniversite kayıt tarihleri 2020 ve Üniversite elektronik kayıt tarihi...

Üniversite kayıt tarihleri 2020|Üniversite elektronik kayıt tarihi

Üniversite tercih dönemi 6 Ağustos itibariyle başladı. 9 gün sürecek tercihler 14 Ağustos’ta sona erecek. Hayallerindeki üniversite ve programa yerleşmek isteyen milyonlarca aday üniversite kayıtlarının yapılmaya başlanacağı gün için bekleyişte.

ÜNİVERSİTE KAYIT TARİHLERİ 2020

YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 31 Ağustos-4 Eylül 2020'de yapılacak. 

ÜNİVERSİTE ELEKTRONİK KAYIT TARİHİ

Üniversiteye elektronik kayıt ile işlemlerini halledecek olan öğrenciler için elektronik kayıtlar 29 Ağustos-2 Eylül 2020'de yapılacak.

Üniversite kayıt tarihleri 2020|Üniversite elektronik kayıt tarihi

ÜNİVERSİTE GEÇİCİ KAYIT NASIL YAPILIR?

Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacaklar. Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ancak, ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınava girecek adayların da belirlenen tarihlerde yükseköğretim kurumlarına geçici kayıtları yapılacak. Bu adayların mezun olduklarına ilişkin belgelerini, 31 Aralık 2020 tarihine kadar yükseköğretim kurumuna ibraz etmeleri halinde asıl kayıtları yapılacak. Bu tarihe kadar mezun olduklarını belgelemeyenlerin geçici kayıtları silinecek ve bu durumda olup belirlenen tarihlerde geçici kayıtlarını yaptırmayan adayların kayıtları yapılmayacak.

Üniversite kayıt tarihleri 2020|Üniversite elektronik kayıt tarihi

ÜNİVERSİTE KAYDI İÇİN GEREKLİ OLAN BELGELER

  • a) Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi
  • b) Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)
  • c) 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf
  • d) Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge
  • e) Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri YKS ile bir yükseköğretim programına yerleşen yükümlülerin askerlik durumları, üniversiteler tarafından http://kamu.turkiye.gov.tr internet adresinde görülebilecektir.
  • Adayların askerlikle ilgili sorunları için askerlik şubelerine, kredi konusunda ayrıntılı bilgi için de üniversite rektörlüklerine veya Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir.

Yükseköğretim programlarına yerleşen adayların yerleştirme sonuçları (engel bilgileri de dâhil), Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına (YÖK) ÖSYM tarafından elektronik ortamda iletilecektir.

Üniversite kayıt tarihleri 2020|Üniversite elektronik kayıt tarihi

Gülistan Başköy
Eğitim Editörü
HABERE YORUM KAT