1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen; mağdur arıyorsak, mağdur Binali Yıldırım’dır

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen; mağdur arıyorsak, mağdur Binali Yıldırım’dır

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, basın mensuplarıyla sahur programında bir araya geldi. 23 Haziran’da yenilenecek olan İstanbul seçimleri ile ilgili konuşan Türkmen, “Bu karar kesinlikle doğru bir karardır. Burada Ekrem İmamoğlu mağdur adamın mazbatasını elinden alındı algısı asla doğru değildir. Burada mağdur arıyorsak, mağdur Binali Yıldırım’dır. “ dedi.

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Nevmekan Sahil Millet Kıraathanesi’ndeki sahur programında basın mensuplarıyla bir araya geldi. Toplantıya çok sayıda ulusal ve yerel düzeyde yayın yapan gazeteciler katıldı.
Sahurun ardından sofra duasını Başkan Türkmen gerçekleştirdi.

Ramazan ayının huzurlu bir şekilde Üsküdar’da devam ettiğini belirten Türkmen, “Diğer Ramazan aylarında olduğu gibi bu Ramazan’da da Üsküdar’da Ramazan’ın tüm güzelliklerini ilklerimize kadar yaşıyoruz. Camileriyle, iftar sofralarıyla, sahur sofralarıyla, taraflı, tarafsız herkesin çok ama çok güzel yaşadıklarını ifade ediyorlar.” dedi.

“SEÇİMLERİN YENİLENMESİ KESİNLİKLE DOĞRU BİR KARARDIR”

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) verdiği kararı bir hukukçu ve bir belediye başkanı olarak değerlendiren Türkmen, Hepimiz yakından  takip ediyoruz. Yenilenen seçimler Türkiye’de ilk değil son da değil. Dünyada da böyle. 10,5 milyon seçmenden, 8,5 milyon oy kullandığı bir büyükşehir seçimlerinde 13 bin gibi rakamla sonuçlar ortaya çıkınca elbette ki seçim kanunlarından gerekli düzenlemelere uyulup uyulmadığı konusunda AK Parti olarak hassas davrandık ve bununla ilgili gerekli itirazlarımızı yaptık. Sonrasındaki süreçte YSK’nın açıkladığı gerekçeli kararda görüleceği üzere sandık başkanları ve sandık kurulu üyeleri konusunda yasanın açık hükümlerine uyulmadığı ortaya çıktı. Seçim sonuçları birleştirme tutanaklarında bilerek bazı hileler yapılmış durumda. 1 Nisan günü fark 29 binlerdeydi. Biz bu işin peşine düşmeseydik 29 binle kaybetmiş olacaktık. Bütün herkesin gözü önünde itirazlar sonucu yapılan tekrar sayımlarda 29 bin olan oy farkı 13 bine indi. Demek ki burada bir örgütsel çalışma,plan yapılmış. Bu plan YSK tarafından tespit edilince seçimlerin yenilenmesi kararı verildi. Bu karar kesinlikle doğru bir karardır. Burada mağdur adamın (Ekrem İmamoğlu’nun) mazbatasını elinden aldı algısı asla doğru değildir. Burada mağdur arıyorsak mağdur Binali Yıldırım’dır. “ dedi.

usk-4851.jpg

“İSTANBUL’DA ULAŞIM SORUNUN ÇÖZECEK TEK KİŞİ BİNALİ YILDIRIM’DIR”

Binali Yıldırım’ın bir devlet adamı, proje adamı, bir hizmet insanı olduğunu söyleyen Türkmen; Bakanlık, Başbakanlık, Meclis Başkanlığı yapmış olan Binali Yıldırım’ın İstanbul’a Büyükşehir Belediye Başkan adayı olması her şeyden önce büyük bir şans olduğunu söyledi.  Bugün İstanbul’un en önemli sorunu olan ulaşımı, İstanbul’daki trafik sorununu çözecek tek kişinin Binali Yıldırım olduğunu vurgulayan Türkmen, “Kendisi bir ulaşım uzmanıdır. Gazeteciler kendilerine bu konudaki hedefiniz nedir? diye sorduğunda gerçekçi cevabını hepimiz biliyoruz. İstanbul’da trafikte bekleme süresi 45-50 dakikadır. Bunu 30 dakikalara çekeceğim diye bir projesi vardır. Bunu yapabilecek olanda kendisidir.” şeklinde konuştu.

“ÜSKÜDAR İÇİNDE BİNALİ YILDIRIM ÇOK ÖNEMLİ”

Üsküdar içinde Binali Yıldırım’ın İBB Başkanı olmasının çok önemli olduğunu altını çizerek, “Biz biliyorsunuz Üsküdar’da dolu dolu bir beş yılı geride bıraktık. Yaptığımız çalışmalar ürettiğimiz hizmetleri en yakın tanığı sizlersiniz.  Altyapısıyla, üstyapısıyla, parklarıyla, kültür merkezleriyle, sosyal alanlarıyla, Bilgi Evleri’yle, Gençlik Merkezlerimizle Üsküdar’ımıza bir çok önemli hizmeti kazandırdık. Büyükşehir İstanbul’umuzun da Üsküdar’a yaptığı hizmetler vardır. Başta Üsküdar Harem sahil, Üsküdar meydanı, şuanda devam eden Mimar Sinan meydanı projeleri, boğaz imar planları, bunlardan bazılarıdır. Yeni dönemde de gerek bizim açıkladığımız 41 Proje,  gerekse Binali Yıldırım başkanımızın Üsküdar’la ilgili açıkladığı projelerin ilgili kısımlarını hatırlıyoruz. Özelikle Harem’in taşınması, Harem’e bir tasarım merkezi bir kongre merkezi yapılacak olması Çengelköy’deki işlerin devam etmesi. Otoparkın yeraltına alınması gibi Büyükşehir ile yapacağımız önemli projelerinden bazılarıdır. Dolayısıyla Üsküdar AK Parti, Büyükşehir AK Parti olduğunda bu işlerimizin hızlıca  hayata geçirileceğinden hiçbirimizin şüphesi yoktur.” dedi.

usk-4856.jpg

“VERDİĞİMİZ SÖZLERİ FAZLASI İLE TUTTACAĞIZ”

Bu dönem de aynen birinci dönemde olduğu gibi çok çalışacaklarını ifade eden Hilmi Türkmen, AK Partimizin bir sloganı vardı “Hız kesmeden yola devam”, biz hız kesmeden yola devam etmek durumundayız. Üsküdar’ımıza yapacağımız çok işlerimiz var. Başarılı bir belediyeyiz. İşimizden başka bizi ilgilendiren bir konu yoktur, vatandaşlarımıza verdiğimiz sözler vardır. Seçimlere kadar söz veren, seçimlerden sonra sözünü unutan bir anlayış asla olmadık, olmayız da. Söz vermeyip de yaptığımız birçok işlerimiz vardır. 41 projeyle kalmayacağız. Bu dönemde Üsküdar’da ulaşım ve otopark konusunda çalışmalar yapmak durumundayız. Bize göre de Üsküdar’daki en büyük sorun otopark ve ulaşımdır. Bu dönemimizde bu işlere yoğunlaşacağız.”

“ÜSKÜDAR BELEDİYESİ’NDE 2019 YILI TASARRUF YILI OLACAK”

Ekonomik anlamda ülke olarak sıkıntılı bir dönemden geçildiğini belirten Hilmi Türkmen, 2019 yılının Üsküdar Belediyesi’nde önemli ölçüde tasarruf yılı olacağını söyledi.

Bazı harcamaların belediyede yeniden gözden geçirileceğini vurgulayan Türkmen, işin ekonomik boyutunu şu sözlerle anlattı: İçerisinde bulunduğumuz bu Mayıs ayı emlak vergisi ödeme ayıdır. 15 senedir belediyedeyim bu Mayıs kadar sönük geçen bir vergi ödeme ayı henüz görmedim. Şuanda emlak vergilerinin yüzde 10’unu toplayamadık. Bununla beraber, inşaat harçlarından 2017 yılında elde ettiğimiz 37 milyonluk gelir, 2018 yılında 5 milyona düştü. 2019 zaten bir şey yok. Bakalım bu hafta ne olacak. Takip ediyoruz.” dedi.
Program daha sonra basın mensuplarının seçimlerle ilgili düşüncelerini aktarmasıyla devam etti.

 

 

HABERE YORUM KAT