1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Üsküdar, Nevmekan Sahil'de Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı'yı ağırladı

Üsküdar, Nevmekan Sahil'de Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı'yı ağırladı

Üsküdar Belediyesi tarafından düzenlenen "Dünden Bugüne Cumhuriyet" konulu söyleşi Nevmekân Sahil'de gerçekleşti. Söyleşiye Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı konuk olarak katıldı.

Üsküdar, Nevmekan Sahil'de Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı'yı ağırladı

Üsküdar Belediyesi tarafından Kültür Sanat etkinlikleri kapsamında "Dünden Bugüne Cumhuriyet" konulu söyleşisi düzenlendi. Konuk olarak katılan tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı söyleşiye katılan Üsküdarlılara yakın tarihe ve cumhuriyetin kuruluşuna ilişkin bilgiler verdi.

Nevmekân Sahil’de Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in katıldığı programda, saatler öncesinden gelen yüzlerce kişi salona sığmayınca dışarıda kalan kalabalık söyleşiyi dev led ekranın kurulduğu bahçede izledi.

Üsküdar, Nevmekan Sahli'de Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı'yı ağırladı

Üsküdarlıların yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte yakın tarihe ve cumhuriyetin kuruluşuna ilişkin bilgiler veren Ortaylı, İstanbul'un, Trakya'nın ve Batı Anadolu'nun güvenliğinin Yunan ordusuna teslim edilmesini öngören projenin başarısız sonuçlandığını ifade etti. Ortaylı, Birinci Dünya Savaşı sırasında görev yapmış Fransız General Franchet d'Esperey'in Türk ordusuna saygısı olan biri olduğunu ve bu projeye karşı çıktığını söyledi.

Üsküdar, Nevmekan Sahli'de Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı'yı ağırladı

Lozan anlaşmasıyla Hatay ve KKTC hariç bugünkü Türkiye'nin sınırlarının tespit edildiğini anlatan Ortaylı, "Bu tespitin üzerine Cumhuriyet kurulmuştur. Cumhuriyet niye kuruldu bu son derece muammadır. Mustafa Kemal'in eğer başından ilişkileri saltanat makamıyla hayırhah olsa muhtemelen yine meşrutiyet devam ederdi. Çünkü TBMM adeta yetkili bir meşruti meclis gibi işliyordu" değerlendirmesini yaptı.

Üsküdar, Nevmekan Sahli'de Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı'yı ağırladı

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, söyleşinin ardından İlber Ortaylı'ya Üsküdar'ı temsil eden el yapımı "katip" ve "katibe" kitre bebeklerini hediye etti.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT